Hnutí Úsvit se rozhodlo razit zásadu "Můj dům, můj hrad". V Poslanecké sněmovně totiž předložilo novelu zákona, podle které by se měla změnit pravidla nutné obrany před zloději a násilníky.
"O nutnou obranu se jedná, je-li obrana vedena vůči osobě, která neoprávněně vnikla do cizího obydlí za použití násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí nebo překoná-li překážku, jejímž účelem je zabránit vniknutí, pokud takové jednání může vyvolat u obránce oprávněnou obavu z ohrožení života či zdraví jeho nebo jiné přítomné osoby," konstatuje se v novele, kterou připravil poslanec hnutí David Kádner.
Důvodem je podle něj narůstající agresivita pachatelů trestné činnosti, kteří při vnikání do soukromých prostor často ani neberou na zřetel, když v nich je někdo přítomný.
Návrh již před časem v televizi prezentoval předseda Věcí veřejných, do jejichž líhně Kádner patří. A nevzbudil příliš mnoho pozitivních ohlasů. Kritici mimo jiné namítali, že by tak bylo možné ublížit i člověku, který by na pozemek vstoupil i jen čirou náhodou. "Nemám ambici zavádět tady Divoký západ. Myslím si, že současná právní norma je dostatečná. Pokud někdo půjde do vašeho domu se sekyrou, rozbije vám dveře a vy se budete účinně bránit, tak vás soud neodsoudí," kritizoval návrh například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
"Na druhou stranu, když vám někdo, kdo se dostal do sociálně špatné situace, vstoupí na pozemek a vy ho zastřelíte, tak abyste nebyl trestán, to prostě není možné," uvedl v nedávné televizní debatě Chovanec.
Podle Kádnera ovšem nejsou podobné úvahy na místě. "Text návrhu novelizace řeší i možnost případného zneužití, kdy vyžaduje takzvanou oprávněnou obavu, kterou stávající trestně-právní praxe zná, například z pohrůžky násilí. O takovou
oprávněnou obavu by se například nemohlo v žádném případě jednat při vedení obrany na velmi vysokou vzdálenost nebo proti prchajícímu útočníkovi," míní Kádner.
O tom, zda se jednalo o oprávněnou obavu, a tedy i přiměřenou obranu, by ovšem i nadále rozhodoval při vznesení obvinění státní zástupce, respektive poté soudce. Tedy stejně jako v současnosti.