Očištěný analytik: Vyšetřete chybu žalobců v kauze CS fondů

Domácí
20. 7. 2014
Helena Válková dostala dopis, aby zkontrolovala práci státních zastupitelů.
Helena Válková dostala dopis, aby zkontrolovala práci státních zastupitelů.

Vytunelování 1,23 miliardy korun z CS fondů, kauzu, která se vleče již více než patnáct let, nyní dostala na stůl ministryně spravedlnosti Helena Válková. Obrátil se totiž na ni bývalý analytik z resortu financí Jiří Kudlík, který byl po více než čtrnáctiletém trestním stíhání zproštěn obžaloby z podvodu právě v souvislosti s vytunelováním CS fondů. Dopis, který jí zaslal, má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

"Obracím se na vás s prosbou jako na poslední instanci v záležitosti, která mi zničila život, a to díky dle mého názoru nezákonnému postupu státních zástupců. Obrátil jsem se již na vrchní státní zástupkyni JUDr. Bradáčovou, ale marně. Byl jsem tedy nucen se obrátit na Nejvyšší státní zastupitelství. Mám však obavu, že i tam se budou snažit záležitost zamést pod koberec," píše Kudlík. "Chci tedy poprosit vás, zda byste z titulu své funkce ministryně, pod níž soustava státních zastupitelství spadá, nedohlédla na to, aby Nejvyšší státní zastupitelství přistupovalo k mé věci objektivně a aby nepokračovalo v zakrývání chyb a nezákonností v postupu státních zástupců VSZ v Praze."

Jiří Kudlík.Na Kudlíkově stíhání, jež ho připravilo o práci a klidný rodinný život, se podepsali dva žalobci: František Fíla, nyní advokát, a Marek Solar, který Kudlíka postavil před soud společně s též předloni obžaloby zproštěným Petrem Müllerem, jednatelem firmy, jež investiční společnost krátce vlastnila. Žalobci se nijak provinile necítí, TÝDNU to řekli opakovaně.

Bývalý ministerský analytik po svém osvobození požadoval jejich potrestání za chyby, které vyšetřování případu provázely. Bezvýsledně. Státní zástupce VSZ v Praze Zdeněk Matula jeho návrh na zahájení trestního stíhání obou zmíněných mužů odmítl.

"Jeho vyjádření považuji za polovičaté, licoměrné a vyhýbavé," napsal Kudlík nejvyššímu žalobci Pavlu Zemanovi ve své žádosti. Je totiž přesvědčen, že postupy žalobců nebyly "v souladu s právním řádem České republiky", a prosí ho - stejně jako nyní ministryni Válkovou - o vysvětlení sporných momentů případu:

* Vydání pokynu k opětovnému zahájení stíhání v okamžiku, kdy nejsou nové důkazy.

* Žalobce nechá zcela bez povšimnutí skartaci důležitých materiálů policejními složkami.

* Policie bez relevantních podkladů nadhodnotí majetkové poměry stíhaného, a tak z něj udělá několikanásobného milionáře.

* Vyšetřovatel s žalobcem odmítnou svědky, kteří byli přímými účastníky šetřeného skutku.

* Dozorový státní zástupce neřeší křivé výpovědi svědků pronesené před soudem.

"Jsem přesvědčen, že odpovědi na tyto otázky budou zajímat širokou veřejnost," konstatoval bývalý analytik. "I tu část, která je sice bezúhonná, ale musí počítat s tím, že státní zástupci a vyšetřovatelé mohou libovolně nakládat s dokumenty, zkreslovat údaje, odmítat výslechy svědků s cílem člověka udolat nebo uvařit, prostě odsoudit," dodal muž, který se se státem, tedy s resortem spravedlnosti, soudí o více než osm milionů korun. Jde o odškodné za dlouholeté stíhání.

Soud ještě jednat nezačal a od úřadu Pavla Zemana se zatím také odpovědi nedočkal. Podle slov tamního mluvčího Petra Malého "k vyřízení platí obecně lhůta dva měsíce od doručení. Závisí ovšem na povaze a složitosti případu i posuzovaných námitek. Lhůtu lze tudíž prodloužit."

Autor: - ajo -Foto: Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné