Česká policie zadržela na žádost amerického soudu tři muže podezřelé ze spolupráce s teroristy. Teď jsou ve vazbě. Podle obžaloby v USA chtěli zadržení obchodovat s drogami a prodat zbraně v přepočtu za 160 milionů korun agentům, kteří se vydávali za kolumbijské teroristy. USA požádaly o jejich vydání. Uvedla to dnes Česká televize.
V pražském hotelu Sheraton policie podle ČT zadržela dvojici údajných překupníků drog z Pobřeží slonoviny a muže z Ukrajiny, který nabízel zbraně. Za dovoz drog, prodej zbraní a praní peněz hrozí všem zadrženým cizincům ve Spojených státech nejméně deset let vězení. Za podporu fingovaných útoků na americké jednotky až doživotí.
Akce začala před třemi lety, kdy na muže z Pobřeží slonoviny nasadili Američané dva agenty, kteří se vydávali za členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Muži domlouvali převoz kokainu do Spojených států. Za výdělek chtěli naoko od dvojice překupníků koupit zbraně na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii.
Muž z Ukrajiny vystupoval jako zástupce státní firmy Ukrspecexport, která může jako jediná prodávat na Ukrajině zbraně. Podle americké obžaloby nabízel překupníkům například samopaly Kalašnikov, granátomety nebo protiletadlové střely, uvedla televize.
Úřady odkazují na vzájemnou česko-americkou smlouvu umožňující zatčení a vydání zločinců, o které jeden ze států požádá. Podle advokáta Jana Švarce je ale americká žádost neplatná. "Zatykač musí být vydaný ve státě, kde se trestný čin stal. Spojené státy předložily zatykač z jiného státu," řekl ČT. Podle Ukrajiny zase její občan nemohl bez souhlasu vlády uzavírat žádné obchody. "Nemá právo podepsat žádné úřední doklady a ani smlouvy," řekl televizi ukrajinský konzul Pavel Kovtun.