Podvody za stamiliony: kauzu exúředníků KB otevřel soud

Domácí
19. 3. 2012 15:45
Proces s někdejší šéfkou odboru financování obchodů Komerční banky (KB) Jiřinou Kaplanovou a dalšími čtyřmi bývalými úředníky banky.
Proces s někdejší šéfkou odboru financování obchodů Komerční banky (KB) Jiřinou Kaplanovou a dalšími čtyřmi bývalými úředníky banky.

Čtením obžaloby začal v pondělí před Městským soudem v Praze proces s někdejší šéfkou odboru financování obchodů Komerční banky (KB) Jiřinou Kaplanovou a dalšími čtyřmi bývalými úředníky banky. Podle státního zástupce se spolu se skupinou lidí kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Františka Chvalovského podíleli na stamilionových úvěrových podvodech na bance z konce 90. let. Celkovou škodu obžaloba vyčíslila na téměř 1,5 miliardy korun. Kaplanové a spol. hrozí v případě pravomocného odsouzení pět až deset let vězení.

Právní zástupce KB se po přečtení obžaloby připojil k řízení s nárokem na náhradu škody. Podle banky by měl trestní senát při vynesení verdiktu rozhodnout o tom, že jí mají obvinění zaplatit celkem přes 1,2 miliardy korun. Vedle Kaplanové viní obžaloba z účasti na úvěrových podvodech Ivanu Neuhäuslovou, Klaudii Nerglovou, Evu Žižkovou a Zdeňka Husara. S výslechy obžalovaných by měl soud začít ve čtvrtek. Advokáti stíhaných již dnes trestnímu senátu předběžně sdělili, že jejich klienti s obžalobou nesouhlasí a obvinění odmítají.

Pětice se podle žalobce v letech 1998 až 1999 podílela na uzavírání úvěrových smluv s firmami kolem Chvalovského a spol. Šlo o společnosti Satrapa, Českomoravská agrární společnost, Reality - Trading, Lounská mlékárna a Bohemia Wild. Kaplanová a spol. při tom údajně nezohlednili rizikovost obchodů, na něž měly peníze jít, nebo špatnou ekonomickou situaci firem, kterým banka finance poskytla. Některé společnosti prý nebyly schopné platit dřívější závazky vůči KB a některé je splácely jen z dalších peněz od banky.

Úředníci také podle obžaloby při uzavírání kontraktů na financování firem do podkladů vědomě uvedli nepravdivé údaje. Podíleli se tak prý na škodě, která bance vznikla - v celkové výši a v přepočtu téměř 1,5 miliardy korun. Kaplanová a spol. už v minulosti v této kauze před soudem stáli. Od počátku vinu odmítali s tím, že vždy pouze plnili pokyny a rozhodnutí vedení banky. Obžalobu označovali za nepravdivou.

Pražský městský soud v srpnu 2006 uložil Kaplanové pětiletý trest. Z úvěrového podvodu uznal vinnými také Neuhäuslovou, Nerglovou, Žižkovou a Husara, od jejich potrestání ale upustil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak ale v neveřejném jednání rozsudek zrušil a kauzu vrátil na počátek, policie musela úředníky dokonce znovu obvinit.

Koncem loňského června padl nepravomocný verdikt v samotné kauze Chvalovský. Soud exšéfovi ČMFS uložil za stamilionové úvěrové podvody desetiletý trest vězení. Nepodmíněné tresty od šesti do osmi let vyměřil trestní senát i zbylým čtyřem mužům. Městský soud v Praze zároveň konstatoval, že se na úvěrových podvodech podíleli i Kaplanová a spol.

František Chvalovský. Chvalovský a další muži podle loňského verdiktu v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u KB žádosti o financování obchodů jejich firem. Před bankou údajně předstírali, že peníze půjdou například na nákup zboží, masa nebo chmele, a jeho vývoz do zahraničí. V jednom případě měly být peníze určeny na zaplacení přípravných prací souvisejících s výstavbou obytného komplexu v pražském Střížkově. Podle soudu si od KB nabrali úvěry v celkové výši téměř 1,5 miliardy korun.

Půjčené finance ale podle nepravomocného verdiktu použili úplně jinak, především na splácení předchozích dluhů. Ty podle spisu vznikly například při předchozím financování jejich obchodů Komerční bankou, část peněz z úvěrů podle obžaloby putovala i jiným věřitelům.

Kaplanová s Neuhäuslovou jsou stíhány i v souvislosti s kauzou miliardových ztrátových obchodů KB s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona. Žalobci je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , archiv

Další čtení

Stovky věřících už navštěvují hrob papeže Františka v Římě

Domácí
27. 4. 2025

Umělou inteligenci používají ve středních školách víc než tři čtvrtiny studentů

Domácí
27. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ