Levá ruka úplně neví, co činí pravá. A nebo to byl záměr? Středeční pohřeb Klárky a Moniky Kramných, které tragicky zahynuly v Egyptě, byl v každém případě zorganizován chaoticky a v předimenzovaném bezpečnostním režimu.
Na bráně hřbitova v Karviné-Ráji visí už pár dnů parte podepsané "zarmoucenou rodinou". Smuteční oznámení je formulováno tradičně a oznamuje, že "30. července zemřely naše milované - Monika Kramná a její dcerka". Parte uvádí, že pohřeb proběhne 14. srpna v 10 hodin dopoledne, o vyloučení veřejnosti z obřadu není v textu zmínka. "To nechápu. U nás na Slovensku by šla na pohřeb celá dědina. Proč tedy pohřeb veřejně oznamují, když nás pak na hřbitov nechtějí pustit," rozčiloval se ve středu krátce před desátou hodinou dopoledne šestasedmdesátiletý Ján Paray, jenž se do Karviné kdysi přistěhoval z malé vesnice u slovenského Komárna. Brána hřbitova byla zamčená a mříže střežili drsně se tvářící bodyguardi s vyholenými hlavami.
Kamarádky před hřbitovem
Na hřbitov se ale nedostaly i některé kamarádky zesnulé Moniky Kramné. "Znaly jsme se díky dětem, které spolu chodily do oddílu mažoretek. Potkávaly jsme se na tréninku, Monika se postupně stala mojí kamarádkou," vypráví paní Eva. Ani tím, že byla na rozdíl od přítomných novinářů oblečena do smutečních šatů a v ruce držela pohřební kytici, neoblomila bodyguardy, aby ji pustily na smuteční rozloučení.
Ochranka hlídala hřbitovní plot jako pevnost Alcatraz, a když se k plotu někdo přiblížil, roztáhli urostlí bodyguradi velké černé deštníky, aby zvědavci neviděli k rovům, do kterých byly ostatky obětí z Egypta uloženy. "Čím více sousedů i třeba neznámých lidí přijde na pohřeb, tím je přece bolest pozůstalých menší, to je staré pravidlo, které platilo u nás na vsi. Asi už je jiná doba," povzdechne si Paray.
Kdo zaplatí manévry?
Novinářů je u karvinského hřbitova méně než bodyguardů, přišlo jich sotva deset. Mírumilovně vyhlížející "krajánky" z celostátních médií doplňuje pár redaktorů z regionálního tisku. "Nejsme žádní paparazzi. Píšeme o tom, co přináší den," kroutí hlavou nad organizací pohřbu redaktor Karvinského deníku. "Zajímalo by mě, kde rodina obětí vzala tolik peněz na zaplacení ochranky a kdo zaplatí ty policejní manévry," rozhlíží se kolem pohřebiště. Napočítat lze nejméně patnáct státních a městských policistů, kteří zajišťují zadní východ, kterým mají pozůstalí opustit hřbitov.
Policisté se důležitě domlouvají vysílačkami, občas zastaví provoz na hlavní silnici a vše vyhlíží, jako kdyby tu byl ukládán do rovu karvinský mafiánský bos, nikoliv oběti nešťastné náhody, nebo možná oběti domácího násilí. Přítomní znalci místního prostředí však mimo záznam tvrdí, že rodina Petra Kramného prý byla na místní podsvětí skutečně napojena. Dosvědčovat to může fakt, že zřejmě sestra Petra Kramného opustila po obřadu krchov luxusním bílým vozem s kouřovými skly, který z brány hřbitova vystartoval na plný plyn, čemuž ochotně asistoval špalír složený z ochranné služby, Policie ČR a Městské policie v Karviné.
"Tohle nebyl pohřeb obyčejné rodiny," přemítá další pár, který nebyl vpuštěn na hřbitov. "U nás v hospodě jsou všichni chlapi přesvědčeni, že vraždil Petr Kramný. Dost možná chtěl ale zabít jen manželku a dcerka se k tomu nějak blbě připletla," pouští Jan Páray fantazii na špacír.
Svět se mění. K horšímu
Svět se opravdu změnil, neboť v minulosti každá novinová zpráva o poslední tečce za tragickou smrtí končila informací, že "pohřeb proběhl za hojné účasti obyvatelstva". Tak tomu bylo například v prosinci 1910, když si čtyři děti zkracovaly cestu přes zamrzlý rybník Točník nedaleko Chlumu u Třeboně, led se prolomil a dítka se utopila. Kdo z místních by tehdy nepřišel na pohřeb, byl by v Chlumu navždy pro ostudu.
Dovolená v egyptském ráji skončila paradoxně na hřbitově v Karviné-Ráji. Pohřeb obětí ale zrovna klid do celého případu nevnesl. Spíše zavdal příčinu k novým otázkám. Třeba k této lapidární. Kdo je ve skutečnosti Petr Kramný a v jakém prostředí se doma v Karviné pohybuje?