Na matku pohřešované ústecké školačky Michaely Muzikářové by v současném Německu už dávno zacílila policie. A obvinila by Evu Muzikářovou z propagace nacismu a rasismu. Její neonacistické aktivity totiž nejsou žádnou marginálií. Ani bulvarizováním příběhu, v němž jde především o život dítěte.
Je to podstatná kostička ve stavebnici, z níž se skládal život Michaely a její matky Evy. Kdyby policie už dříve správně vyhodnotila facebookový profil Evy Muzikářové, byla by rodina pod nepříjemným dohledem kriminalistů a lecčemu se třeba dalo předejít. Matčin profil na Facebooku navíc musel nutně ovlivňovat i životní názory dvanáctileté Míši.
Pavlačový dům v ulici Na Vlnovce ve čtvrti Klíše v Ústí nad Labem, v němž žena a její dcera obývaly jednopokojový byt, za nic nemůže, do příběhu Evy Muzikářové ale skvěle zapadá. Činžák, v němž žena a její dcera obývaly jednopokojový byt, stojí od roku 1933. Právě v tomto roce se v nedalekém Německu dostal k moci diktátor Adolf Hitler. Rozpoutal druhou světovou válku, po níž muselo Ústí nad Labem opustit až 70 tisíc českých Němců. Měl to být akt denacifikace a očisty od fašismu. Jenže teď se ukazuje, že v někdejších německých činžácích má Hitler obdivovatele i v roce 2017.
V současném Německu by už a Evu Muzikářovou dávno zacílila policie a obvinila ji z propagace nacismu a rasismu. Neměla by vůbec těžkou práci, stačilo by si prohlédnout její veřejný facebookový profil, na němž žena vystupuje pod jménem Eva Braunová. Muzikářová si na svůj profil vyvěsila třeba fotografii skinheada s baseballovou pálkou, který říká: "Když vyhubíme cikány, porazíme rasismus." Hitler pak na jiném obrázku přemítá: "Víš, jak se říká tomu svinstvu, které zůstane po obřízce? Žid." U fotografie oběti koncentračního tábora, která je právě vsunována do kremační pece, pak stojí: "Bývalo krásně, bývalo fajn, na bráně nápis Arbeit macht frei."
Řidiče, který si na zadní sklo svého BMW nalepil říšskou orlici s hákovým křížem, potrestal soud roční podmínkou. To je loňská realita z Brna. V Ústí nad Labem však něco podobného zatím procházelo. A teď mají muži zákona z krajského odboru obecné kriminality úplně jiné starosti. Hlavně chtějí nalézt dvanáctiletou Michaelu.
"Ano, jde o pravicovou scénu a neonacismus, ale nemyslím si, že jde o skupinu, která by páchala násilí na dětech. Úplně nejsem přesvědčen o tom, že jde o cestu, po níž by se mělo ubírat vyšetřování," řekl TÝDNU šéf krajské kriminálky Martin Charvát. Ujišťoval však, že bezpečnostní složky neonacistickou scénu v Ústí monitorují. "Když zjistíme, že se ve virtuálním prostoru pohybuje informace, která by naplňovala skutkovou podstatu trestného činu, samozřejmě bychom se snažili pachatele vypátrat a zahájit proti němu trestní řízení."
Eva Muzikářová a spolu s ní zřejmě i celá tamní neonacistická komunita se však cítily neohroženě. V ústeckém památníku obětem bombardování čili v Muzeu civilní obrany si žena vylezla na vystavené obrněné vozidlo. Nechala se vyfotografovat se samopalem v ruce a s velkým hákovým křížem na hrudi. Její kamarád (nebo ona sama, to už záleží na případném šetření policie) pak ke snímku napsal: "Můžeme vyrazit na negry."
Není samozřejmě jasné, nakolik paní Eva upřímně ctí nacistickou ideologii a nenávidí černochy či Židy. "Svoje názory mi nenutila. Nikdy jsem od ní neslyšel: Pojď, půjdeme si zahajlovat," říká její devatenáctiletý kamarád Dominik. Může to být jen póza, aby se zalíbila udělaným chlapům s vyholenými lebkami, kterým sama důvěrně říká "plešky" a ráda se s nimi schází v ústeckých restauracích, třeba Na Předmostí nebo v Tipce. Komunitu mohla považovat za příjemnou "náhradní rodinu". Minimálně s nimi ráda popíjela.
* Proč Policie ČR toleruje podobné facebookové profily?
* Co by to znamenalo pro rodinu, kdyby policie už dříve monitorovala neonacistické aktivity Evy Muzikářové?
* Kolik podobných profilů můžeme najít na tuzemských sociálních sítích?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTĚTE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE V PRODEJI OD PONDĚLÍ 23. LEDNA 2017.