V Chomutově byl v pondělí večer zavražděn podnikatel a vlivný člen místní ČSSD Roman Houska, životní partner náměstkyně ústeckého hejtmana a bývalé hejtmanky Jany Vaňhové.
"Mohu potvrdit, že Roman Houska zemřel násilnou smrtí," řekl v úterý ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Po pachateli policisté pátrají. Více odmítl státní zástupce říci s tím, že na případ je uvaleno informační embargo.
"Jsem přesvědčen, že to nesouvisí s tím, že byl členem ČSSD v Chomutově, ale spíš s jeho obchodními aktivitami, o kterých ale nemám bližší informace," řekl poslanec za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna (ČSSD).
Vaňhová byla podle informací serveru iDnes.cz v nemocnici, údajně se zhroutila. Po ošetření se ale vrátila domů. Podle mluvčí krajského úřadu Magdaleny Hanáčkové je Vaňhová v pracovní neschopnosti. Médiím poskytla krátké tiskové prohlášení: "Tato bolestná situace, která nastala, je pro mě velmi citlivá a osobní a hluboce se dotýká nejen mě, ale také všech pozůstalých. Proto se nebudu k této záležitosti nadále vyjadřovat a prosím všechny v této situaci o shovívavost."
Housku někdo zavraždil v pondělí vpodvečer. Policie do chomutovské ulice Kamenný vrch, kde měl Houska se svou partnerkou, náměstkyní ústeckého hejtmana Janou Vaňhovou rodinný dům, přijela na základě telefonátu kolem 19.00. Jak 51letý Houska zemřel, nechtěl státní zástupce říct. Podle některých zpravodajských serverů byl zastřelen, stále není jasné, zda přišel o život v garáži nebo před ní. Rozcházejí se také informace o tom, zda v místě zazněly hlasité výstřely, jak někteří z místních lidí tvrdí. "Dokud nebudeme mít informace o pachateli, nebudeme poskytovat žádné další informace," prohlásil Jakovec..
Mrtvého Housku našel podle informací deníku Právo majitel chomutovské stavební firmy Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku. Tělo údajně leželo před garáží a bylo přikryté celtou, policie však na místě nebyla. V celém domě bylo rozsvíceno, což nasvědčuje tomu, že vrah v domě hledal nějaké materiály. Deník Právo spekuluje, že motivem vraždy mohlo být vydírání; Houska se údajně chlubil, že má přístup ke kompromitujícím materiálům na vlivné lidi z byznysu a politiky.
Houska byl také asistentem sociálnědemokratického poslance Jaroslava Krákory. "Když ztratíte člověka ze svého blízkého okolí, tak je to vždycky smutné. A jinak žádné informace bližší nemám, jenom to, co bylo v tisku," řekl Krákora novinářům ve sněmovně. "Policie mě zatím nekontaktovala," dodal poslanec.
"Je to tragická událost, policie to musí vyšetřit," řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Více nechtěl případ komentovat, sám prý Housku, který byl členem ÚVV ČSSD, znal jen zběžně.
Senátor Vladimír Dryml, který opustil ČSSD v roce 2012, v tiskovém prohlášení označil Housku za významného člena strany. "Smrt Romana Housky jasně ukázala odvrácenou tvář ČSSD, spojenou se záhadným financováním kampaní a napojením na evropské peníze i podporu podivných krajských projektů. Šlo o velmi významného člena ČSSD a ukazuje se, že mafiánské praktiky vyplouvají na povrch! Nyní aby se bála také bývalá hejtmanka kraje Jana Vaňhová," uvedl Dryml.
Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní osoba. V roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, odvolací krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Ani za ten ale nebyl Houska potrestán. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčen.
Houska čelil i podezření z úplatkářství. Podnikatel Jan Šámal z Bíliny obvinil v roce 2007 Housku, že po něm chtěl úplatek 250 tisíc korun za to, že mu zajistí vítězství v konkursu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Do budovy chomutovského magistrátu tehdy vtrhli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo však nebyl obviněn. Houska žádost o úplatek popřel.
Houska údajně také zastrašoval investigativního reportéra České televize Karla Vránu, který o něm natočil několik reportáží. Podle dramaturga pořadu Marka Wollnera si Houska najal falešného svědka, který o reportérovi řekl, že je uplacený.
Spory měl Houska i uvnitř ČSSD. K jeho kritikům patří poslanec Foldyna. V lednu 2005 se dostali na krajské konferenci strany do sporu, který skončil drobnou fyzickou potyčkou. Ostře se vymezoval i vůči skupině vedené bývalým krajským šéfem ČSSD Petrem Bendou, jenž poté náležel mezi nejvěrnější stoupence bývalého předsedy Jiřího Paroubka a letos byl poslancem jeho strany NS-LEV 21. Paroubek se s Houskou soudil kvůli výrokům, v nichž ho Houska označil za novodobou obdobu sovětského politika Lavrentije Beriji. Paroubek žádal omluvu, letos v září ale Vrchní soud v Praze potvrdil rozsudek soudu nižší instance z loňského října. Ústecký soud tehdy Houskův výrok označil za urážlivý, ale Paroubek jako politik by to měl podle soudce unést.