Pokračování procesu
Soud s lihovou mafií: hlavní členové se přou o rozdělení rolí
07.01.2015 11:40 Aktualizováno 07.01. 14:49
Spor o rozdělení rolí v organizované skupině provázel ve středu proces se členy takzvané lihové mafie, kteří se před olomouckým soudem zodpovídají z obřích nelegálních obchodů s lihem. Hlavní členové se před soudem vzájemně usvědčovali ze lží, snahy vyvinit se, ale i z údajných krádeží lihu. Spor mezi šéfem mafie Radkem Březinou a jeho tehdejším blízkým spolupracovníkem Lubomírem Kaláčem se týká především otázky trestu. Kaláč jej může dostat na rozdíl od Březiny mírnější, získal totiž status spolupracujícího obviněného. Případem se soud zabývá celý týden, na řadu by již měli přijít první svědci.
Březina v několikahodinovém výstupu napadl Kaláčovu výpověď, v níž obžalovaný v úterý tvrdil, že plnil pouze Březinovy příkazy. Podle šéfa mafie je jeho výpověď účelová. "Šlo o to, abych já byl ve vazbě a on byl na svobodě. Mohl si nakrást líh, obešel zákazníky, posbíral peníze, rozprodal Stojčín. Je tady evidentní snaha sebe vyvinit," uvedl Březina, který svou reakci na Kaláčovu výpověď naplánoval na pět hodin. Podle Březiny měl muž podstatně větší roli, než kterou sám sobě připisuje. Policii podle něj řadu věcí zatajil a před soudem prý mění výpověď.
Stejně jako jeho bratr Tomáš se snažil vyvinit svého otce Vladimíra, který se podle Kaláče osobně účastnil budování podzemního lihovaru ve Stojčíně na Pelhřimovsku. Podle Březinů je to lež a jejich otec prý o ničem nevěděl. "Před 14 dny dostal otec obvinění z praní špinavých peněz. Kaláč už nemá policii co prodat, aby byl spolupracující. Jediná možnost, aby jím byl, je svědčit proti mému otci, to je evidentní," podotkl.
Obžalovaný Kaláč však jeho slova popírá. "Počítali jsme s tím, že tak bude reagovat. Jde mu o to, abych ztratil status spolupracujícího. Je to část jeho pomsty, kdy já jsem nebyl vůči němu loajální za každou cenu," řekl Lubomír Kaláč, který začal na policii odkrývat trestnou činnost mafie jako první již v prosinci roku 2012.
Březina ve vyjádření, ve kterém hodlá pokračovat ještě i ve čtvrtek, konkrétně jmenoval i likérky, které patřily mezi jejich zákazníky. Šlo o společnosti v Česku i Slovensku. Zákazníky i strategii prý probírali s Kaláčem zásadně spolu. Ten naopak tvrdí, že i tím jej úkoloval Březina. "Podíl, co dostával za nelegální činnost, byl větší, než jeho výplata. On jediný byl placen za tu černotu," tvrdí však Radek Březina.
Členy organizované skupiny, která údajně 15 let šidila stát při obřích obchodech s nelegálním lihem, je podle obžaloby dohromady sedm lidí. Mužům hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců vězení. Stát skupina údajně připravila na daních o rekordní částku 6,7 miliardy korun. Činnost mafie zahrnovala čištění milionů litrů technického lihu, tajné sklady a prodej lihu odběratelům z celého Česka i Slovenska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.