Třicet let od rozsudku
Spartakiádní vrah Straka se oženil a vychovává dítě
17.12.2015 05:25
Před třiceti lety, 17. prosince 1985, pražský městský soud svým verdiktem uzavřel kauzu trojnásobného vraha Jiřího Straky, jenž na jaře téhož roku znásilnil a zavraždil v Praze tři ženy, další napadl a dopustil se i jiných trestných činů. Pro Straku, jenž své zločiny spáchal v době příprav na tehdejší celostátní tělovýchovnou akci spartakiádu, se vžilo označení spartakiádní vrah. Tehdy šestnáctiletého mladíka soud poslal do vězení na deset let. Ve věznicích a v léčebnách muž strávil celkem devatenáct let.
Případ, jenž díky blížící se spartakiádě (vyvrcholila 27.-30. června 1985 na pražském Strahově) v tehdejším Československu budil značnou pozornost, se začal odehrávat brzy na jaře 1985. Tehdy totiž hornický učeň, jenž z internátu ve Stochově u Kladna jezdil domů do Prahy na víkendy, poprvé zaútočil. V polovině února napadl v hlavním městě mladou ženu, ale od dalšího násilí jej odradil její aktivní odpor. Další napadení se odehrálo v březnu 1985, kdy mladík v Praze 6 udeřil mladou ženu dlažební kostkou do hlavy a okradl ji. Strakovy útoky poté začaly být četnější a jejich brutalita se zvyšovala.
V dubnu 1985 Straka v Praze 4 napadl třiadvacetiletou ženu. Škrtil ji, pak jí ústa ucpal hlínou a kamením a znásilnil ji. Žena zemřela udušením. Začátkem května v Praze 9 brutálně uškrtil a znásilnil třicetiletou lékařku. V polovině května pak v Praze 6 zavraždil devětadvacetiletou ženu, matku dvou dětí. Na ženu zaútočil brzy ráno při její cestě do práce. Škrtil ji hned napoprvé tak, že upadla do bezvědomí. Pak ji znásilnil. Napadl a znásilnil i další ženy, některé navíc okradl.
Policie Straku dopadla 22. května 1985, šest dnů po jeho posledním útoku. "Nikdy předtím ani potom jsem nepracoval pod tak strašným politickým tlakem. Dělali jsme na tom tři vyšetřovatelé a kromě toho dalších dvě stě policistů. Ženy v Praze se bály vyjít do ulic, málem se odkládala spartakiáda," vzpomínal před lety v tisku bývalý kriminalista Jiří Markovič, jehož tým tehdy vraha odhalil.
Kromě svědeckých výpovědí napadených žen policii pomohla i expertiza Kriminalistického ústavu, jež na šatech obětí objevila drobné kovové částice. To umožnilo určit pachatelovo zaměstnání. Straka totiž tehdy jako učeň pracoval s obráběcími stroji. Mladík po svém zatčení s policií spolupracoval a bez sebemenší lítosti popisoval detaily svých skutků.
Městský soud v Praze Straku v prosinci 1985 odsoudil jako mladistvého k deseti letům odnětí svobody a k následné ústavní léčbě. Uznal ho vinným ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Soudní znalci Straku popsali jako agresivního člověka se zvýšenou sexuální aktivitou a sklony k sadismu a nekrosadismu.
Straka poté vystřídal věznice v pražské Ruzyni, Valdicích na Jičínsku či Bělušicích na Mostecku. Ve vězení podstoupil kastraci, odmítl však operaci mozku určenou k oslabení sexuální agresivity. V květnu 1994 byl z vězení propuštěn - díky amnestii prezidenta Václava Havla o rok dříve - a umístěn do uzavřeného sexuologického oddělení psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Během léčby se Straka i oženil, manželství se ale rozpadlo.
Od ledna 2004 Straka pobýval v Psychiatrické léčebně v Opavě, zařízení opustil v prosinci téhož roku. Soudu se musel zavázat, že jednou měsíčně bude docházet na ambulantní léčbu. O propuštění z ústavní léčby přitom žádal Straka vícekrát. Jednou žádost soud zamítl, později ji stáhl samotný Straka kvůli tomu, že se o případ začala zajímat média.
Straka, jenž pochází z úplné rodiny a má dva sourozence, po odchodu z léčebny začal žít u svých rodičů na Šumpersku. Později si podle tisku změnil příjmení na Novák a oženil se s přítelkyní Růženou, s níž se seznámil v opavské léčebně. Společně vychovávají její dítě z prvního manželství.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.