Stalking, nový fenomén. Policie eviduje stovky případů

Domácí
11. 6. 2011 13:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zákon o stalkingu platí teprve rok a půl, ale za tuto relativně krátkou dobu policie eviduje už stovky případů nebezpečného pronásledování, jak je stalking definován. A počet nových případů proti minulému roku roste.

Josef Vacek z Mělnicka obtěžoval čtvrt roku svou bývalou přítelkyni telefonáty a textovými zprávami a snažil se v ní vyvolat pocit méněcennosti. Žena se následně pokusila o sebevraždu a skončila v psychiatrické léčebně. Vackovi hrozí jeden rok pobytu za mřížemi. Soudní líčení bylo ale prozatím odročeno a čeká se na výpovědi svědků a obsahy inkriminovaných textových zpráv.

Druhý podobný případ z poslední doby se stal na Příbramsku, kde před soudem stanuli hned dva muži ve věku 38 a 37, rovněž obvinění ze stalkingu. Starší muž loni obtěžoval patnáctiletou sestru své kamarádky po dobu několika měsíců, přičemž jí psal zprávy, jezdil za ní ve voze, ale i vyhrožoval napadením kamarádů a rodiny. Nyní mu hrozí až jeden rok odnětí svobody. Mladší z mužů obtěžoval dvaadvacetiletou ženu, kterou kontaktoval ve více než 300 případech - neustále ji prozváněl, vulgárně jí nadával a vyhrožoval násilím.  

Podobných případů jsou v Česku stovky. Jen za období od ledna do dubna bylo evidováno 253 případů nebezpečného pronásledování a policie stíhá 148 podezřelých. Přitom jen v lednu se odehrálo 65 případů.

Nebezpečné pronásledování

§ 354 trestního zákoníku 

(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že  

a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám  blízkým,  

b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,  

c)  vytrvale  jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací,  písemně nebo jinak kontaktuje,  

d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo  

e)  zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného  kontaktu,  

a  toto  jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život  nebo  zdraví  nebo  o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán  odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.  

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán,  spáchá-li čin uvedený v odstavci 1  

a) vůči dítěti nebo těhotné ženě,  

b) se zbraní, nebo  

c) nejméně se dvěma osobami.

Počet případů z prvních čtyř měsíců letoška představuje polovinu všech případů, které se v České republice odehrály loni. Tehdy policie evidovala 537 případů.

Zákon o stalkingu platí v České republice od 1. ledna 2010 a z evidovaných 537 případů jich policisté 390 klasifikovali jako nebezpečné.

V listopadu minulého roku začala policie řešit případ úředníka z Brna, který neunesl rozchod se svou spolupracovnicí a během jediného měsíce jí poslal přes 1500 zpráv. Podobně tyranizoval muž z jižních Čech svou exmanželku. "Vyhrožoval jí ublížením na zdraví, proti její vůli vyhledával její osobní blízkost a vytrvale jí telefonicky, e-maily a prostřednictvím SMS zpráv kontaktoval. Dále jí obtěžoval v zaměstnání v Třeboni, kde žena pracuje jako vedoucí provozu," řekla k případu mluvčí jindřichohradecké policie Hana Millerová.


Stalking definuje § 354 trestního zákoníku jako nebezpečné dlouhodobě trvající pronásledování jedince, vyhrožování, omezování jeho života či dokonce násilí, které může být jak fyzické, tak psychické povahy. Postih za prokázané nebezpečné pronásledování se pohybuje mezi šesti měsíci a třemi roky odnětí svobody.  

Autor: - vav - Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ