Odročeno na leden
Lihový mafián Tomáš Březina u soudu: O všem rozhodoval bratr
12.12.2014 11:30 Aktualizováno 12.12. 13:10
Podrobná výpověď Tomáše Březiny ukončila dnes u olomouckého soudu týdenní proces se členy takzvané lihové mafie. Bratr šéfa mafie soudu znovu detailně popisoval zázemí nelegálních obchodů s lihem i rozdělení rolí. Zdůraznil, že hodlá napomoci při objasnění trestné činnosti, s policií prý spolupracuje i v případu otce a syna Pražanových, kteří byli nedávno obviněni v souvislosti s obchody s lihem. Kauzu, ve které se obžalovaní zodpovídají z rekordní škody 6,7 miliardy korun na daních, odročil soud na leden příštího roku.
Mladší z Březinových bratrů svým postojem usiluje o zmírnění trestu, získal status spolupracujícího obžalovaného. "S obžalobou souhlasím. Věděl jsem, že k tomu dochází. Zavázal jsem se ke spolupráci, doznal jsem se k trestné činnosti, má spolupráce ale pokračuje dál. Byl jsem vyslýchán v souvislosti s kauzou Pražanů, usvědčil jsem je z trestné činnosti," řekl Tomáš Březina.
Stanislava Pražana a jeho otce obvinila policie z daňových úniků až 350 milionů korun. Oba muži podle žalobců spolupracovali s Radkem Březinou. Jména dalších případných Březinových odběratelů u soudu zatím nepadla. Radek Březina je odmítl uvést s tím, že nechce ublížit dalším lidem. Řekl jen, že šlo o tři desítky odběratelů a byli i ze Slovenska. Jména by měl uvést jeho tehdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč, který prý obchody domlouval. Počítá s tím i jeho obhájce. Obžalovaný Kaláč získal rovněž status spolupracujícího, ke slovu se však dostane až v lednu.
Tomáš Březina se k trestné činnosti doznal, uvedl však, že jeho role nebyla tak velká, jak se mu přisuzuje. "Nikdy jsem nebyl společníkem bratra. Mrzí mě, že má pozice je vnímána vyšší, než byla. O všem rozhodoval bratr, aktivně si tyto věci hlídal. Byli lidé, kteří to měli v denní náplni práci, pro mě to byla okrajová záležitost, staral jsem se o evidenci a vyúčtování. I bratr mi říkal, že mi nic nehrozí," řekl.
Uvedl například, že v ostravské Likérce Daněk, kde se čistil speciální technologií původně syntetický líh, pracovali lidé v utajeném režimu. Přísně byly střeženy také informace o Stojčíně, kde měl původně vzniknout nelegální lihovar a který poté sloužil jako úložiště. "Když proběhlo na 30 domovních prohlídek, všude byl nalezen líh, jedině Stojčín byl pro policii naprosto neznámý. Objevili jej až na základě výslechů," dodal Březina.
Podle žalobce bylo do této organizované zločinecké skupiny zapojeno sedm lidí. Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci. Tomáš Březina vypovídal jako šestý v pořadí. Rozsudek nepadne ani v lednu, soudce avizoval, že se bude případem zabývat také v únoru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.