Krajský soud ve Zlíně uznal, že dva bývalí funkcionáři Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně spáchali dotační podvod. Nezpůsobili ale žádnou škodu. Oběma mužům hrozily až dva roky vězení, soud ale od potrestání někdejšího rektora UTB Ignáce Hozy a bývalého děkana Fakulty logistiky a krizového řízení (FLKŘ) Vladimíra Mrkvičky upustil. Rozsudek není pravomocný. Ve věci byl stíhán i kvestor univerzity Alexander Černý, kterého ale vrchní soud v říjnu obžaloby pravomocně zprostil.
Krajský soud v únoru zprostil obžaloby všechny tři muže, státní zástupce Leo Foltýn se ale odvolal. Případy Hozy a Mrkvičky vrchní soud vrátil soudu prvního stupně. Oběma mužům původně hrozilo pět až deset let. Vrchní soud ale upozornil, že škoda, kterou krajský soud ve svém prvním rozsudku nedovodil, není podmínkou k naplnění všech znaků dotačního podvodu. K tomu stačí, když obžalovaní v žádosti o dotaci uvedli nepravdivé údaje.
Podle toho krajský soud rozhodl. Po vypuštění škody sazba klesla na až dva roky vězení. Soud ale neuložil žádný trest. Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové tak rozhodl s ohledem na déle než čtyři roky probíhající trestní řízení a na osoby obžalovaných, kteří vedli řádný život a stíháním byli podle ní postiženi osobně i pracovně. Šperlichová dodala, že při upuštění od potrestání se na obviněné hledí, jako by odsouzeni nebyli.
Státní zástupce si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Podle obžaloby se muži uvedením nepravdivých údajů pokusili vylákat od ministerstva školství 7,28 milionu korun, vyplaceno bylo 5,46 milionu. Škola tak podle Foltýna neoprávněně čerpala peníze jako státní příspěvek na 1072 studentů přijatých do oborů, na něž FLKŘ neměla akreditace. Mrkvička podle obžaloby přijal studenty do neakreditovaných oborů a zahrnul je protiprávně do celkového počtu studentů akreditovaných programů UTB.
Podle státního zástupce z něj ministerstvo počítá příspěvek pro vysoké školy. Kvestor, jenž zodpovídá za hospodaření, podle Foltýna takto sestavené podklady schválil a předal Hozovi. Jeho jednání ale podle soudů není trestné. Bývalý rektor žádost podepsal a požádal ministerstvo školství o příspěvek pro UTB na rok 2010. Podle soudů ale škoda nevznikla, studenti byli totiž převedeni na akreditované obory jiné fakulty.
Hoza uvedl, že zmíněné programy byly akreditovány již dříve pro jiné fakulty. Měly se poté vyučovat na nově vzniklé FLKŘ, podle Hozy ale omylem nebyly zapsány do zprávy akreditační komise, která schvalovala zřízení fakulty. Hoza byl k 1. červnu 2010 z funkce odvolán a později z univerzity musel odejít i jako pedagog. Obvinění podle něj navíc těžce nese jeho vážně nemocná žena.
Mrkvička skončil jako děkan FLKŘ ke konci srpna 2010. Proti rozsudku se stejně jako Hoza neodvolal. Nechce prý, aby kauza pokračovala a měla další dopad na rodinu. Trestní řízení prý poškodilo jeho pověst. "Ve Zlíně už nemůžu pracovat, dojíždím každý týden 600 kilometrů do práce. Období procesu pro mě bylo velmi složité," uzavřel.
Univerzitní funkcionáři osvobozeni. Podvod spáchali, škoda není
Domácí
16. 12. 2013 11:05
Bývalý rektor Univerzity Tomáše Bati Ignác Hoza (vlevo) a kvestor univerzity Alexander Černý.
Autor: ČTK Foto: ČTK