USA českého lumpa vyhošťovaly 37 let. Opět se vrátil

Domácí
11. 2. 2015 12:50
Do USA přiletěl Václavík v roce 1974, a ačkoli dostal výzvu, aby území USA opustil, dařilo se mu pobývat na americké půdě až do roku 2013 (ilustrační foto).
Do USA přiletěl Václavík v roce 1974, a ačkoli dostal výzvu, aby území USA opustil, dařilo se mu pobývat na americké půdě až do roku 2013 (ilustrační foto).

Úřadům Spojených států trvalo 37 let, než se jim podařilo deportovat Čecha Ivana Václavíka. Sedmašedesátiletý muž, který má v USA na kontě několik trestných činů, se ale za několik měsíců dostal zpět na území USA, a to hned dvakrát. Jeho případ sleduje list The Boston Globe, podle nějž byl Václavík dvakrát znovu v USA zachycen a nyní ho na Floridě čeká soudní řízení a případný trest až do výše deseti let.

Do USA přiletěl Václavík jako občan Československa v roce 1974, a ačkoli dostal záhy výzvu, aby území USA opustil, dařilo se mu pobývat na americké půdě až do roku 2013. Po vzniku České republiky pak vzdoroval deportaci tvrzením, že nemá pas země, která v době jeho odjezdu neexistovala.

Americké imigrační úřady z odkladů kolem deportace obvinily ČR, která podle nich nebyla schopna rychle vydat Václavíkovi pas. Podle bostonského listu se případ dostal i do Kongresu. Texaský republikánský poslanec Ted Poe prohlásil, že měl být Václavík deportován rychleji, aby ho to odradilo od chuti vrátit se zpět do USA.

The Boston Globe tvrdí, že Václavík coby sečtělý mladý muž po svém příjezdu do USA tvrdil, že je architekt, avšak v USA nikdy licenci nezískal. Pobýval tam nelegálně, najímal si v Bostonu levné pokoje a jezdil v audi. Neměl zřejmě práci a není jasné, z čeho žil ani zda má nějaké příbuzné.

První příkaz k jeho deportaci byl vydán už roku 1976 kvůli dlouhému seznamu přestupků, k nimž patřily krádeže, vloupání, napadení a obtěžování dítěte. Byl kvůli tomu vězněn. Imigrační úřad roky žádal české zástupce o vydání pasu. Václavík ho dostal až v roce 2013 a téhož roku byl deportován.

Loni v červenci ho ale hraniční kontrola zadržela poblíž texaského města Mission a obvinila z nelegálního vstupu. Přiznal se a dostal čtyřměsíční trest vězení, což je podle The Boston Globe překvapivě nízká sazba za zločin, za nějž může dotyčný dostat až deset měsíců vězení. Po odpykání trestu byl loni 8. prosince znovu deportován.

Letos v lednu byl zadržen na člunu u Floridy. Na palubě byl s odsouzeným vrahem Henrym Noelem a dvěma Brazilci. Plavidlo začalo nabírat vodu a přivolalo záchranáře, kteří povolali i vrtulník. Václavík a Noel tvrdili, že byli na výletě mezi bahamskými ostrovy a zabloudili. Brazilci ale vypověděli, že zaplatili 14 tisíc dolarů (340 tisíc korun) za to, že se dostanou do USA. S Václavíkem se prý seznámili v hotelu na Bahamách, a tak se s ním a Noelem ocitli na člunu. Noel je z Baham a z USA byl vyhoštěn v roce 2013 kvůli držení drog. V devadesátých letech byl usvědčen z vraždy spáchané na Floridě.

Václavík vypověděl, že z ČR odletěl do Dominikánské republiky a pak na Bahamy. Teď je ve věznici okresu Palm Beach a tamní soud proti němu vznesl v pondělí obvinění, která by mu mohla vynést až desetiletý trest.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ