Žena, která v úterý ubodala ve Žďáru nad Sázavou studenta a další tři lidi zranila, byla dnes obviněna z vraždy a braní rukojmích, hrozí jí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Krajské státní zastupitelství v Brně vzápětí podalo návrh na její vzetí do vazby. Soud má na rozhodnutí o vazbě lhůtu 24 hodin. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v souvislosti s vraždou ve škole hovoří o systémovém selhání státních institucí. Chce proto nechat prověřit postup soudů, státního zastupitelství a Psychiatrické nemocnice v Opavě, kde se obviněná žena do letošního února léčila poté, co v roce 2012 s nožem v roce pokusila unést sedmiletou dívku ve škole v Havířově. Ředitel opavské psychiatrie Ivan Drábek rezignoval.
"Já mám vážné podezření, že tady k systémovému selhání došlo, a vláda je tady od toho, aby se pokusila identifikovat slabá místa, aby se pokusila identifikovat příčiny, proč k tomu systémovému selhání došlo," řekl Sobotka po jednání vlády. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) proto mají do konce listopadu mají vládě předložit zprávu, která se možnými pochybeními bude zabývat. Chládek uvedl, že ode dneška začne školská inspekce plošně kontrolovat školy.
Drábek řekl, že se rozhodl rezignovat kvůli "mediálnímu tlaku, zdraví a věku". Podotkl, že rezignace nesouvisí s případným pochybením v případě šestadvacetileté útočnice. "Dnes jsem na poradě u pana ministra uvedl, že z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Toto stanovisko všichni přítomní přijali," uvedl. Už dříve sdělil, že žena splňovala všechny podmínky pro propuštění z ústavní léčby, a proto o to nemocnice požádala opavský okresní soud. Ten žádosti v únoru vyhověl.
Podle prezidenta Miloše Zemana lékař, který ženu propustil, jednal na jeho vkus příliš liberálně. Nebezpeční pacienti s duševní nemocí by podle něj neměli být svěřováni do ambulantní péče. Zeman v pátek uctí památku obětí útoku přímo na střední škole ve Žďáru nad Sázavou. Nevyloučil, že ubodaného chlapce, který se snažil bránit svoji spolužačku, a zasahujícího policistu příští rok vyznamená. Pro ocenění hocha se vyslovil i premiér Sobotka.
Žena při úterním útoku ubodala šestnáctiletého chlapce, zranila dvě studentky a policejního vyjednavače. Jedna z dívek s lehčím zraněním byla z nemocnice propuštěna už v úterý odpoledne, druhá byla dnes přeložena z jednotky intenzivní péče na normální lůžko. Je ve stabilizovaném stavu. Policista byl z nemocnice propuštěn dopoledne.
Studenti žďárské obchodní akademie dnes ve škole diskutovali s policejními psychology. V několika skupinách mluvili o vraždě spolužáka. Vyučování skončilo před polednem, v následujících dnech se bude výuka postupně vracet k normálnímu režimu.
Válková: Soud nebyl důkladný
Okresní soud v Opavě zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když rozhodoval o propuštění útočnice z ústavní léčby. Uvedla to ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) s tím, že ještě musí důkladněji prostudovat příslušný spis. Pokud si svůj předběžný názor potvrdí, bude podle ní připadat v úvahu návrh na kárný postih příslušného soudce i státního zástupce, který se proti rozhodnutí o přeměně ženina ochranného léčení na ambulantní neodvolal.
"Bohužel, dospívám k závěru, že soud zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když zkoumal, zda pobyt pacientky v případě jejího propuštění na svobodu bude, či nebude nebezpečný," prohlásila ministryně. Spis, který si od opavského soudu vyžádala, není příliš rozsáhlý. Jednání o propuštění ženy z ústavu trvalo podle odhadu Válkové zhruba půl hodiny.
"Soud vyšel z vyjádření psychiatrické léčebny, které nebylo příliš zevrubné, a bez důkladného dokazování dospěl k závěru, že byly naplněny podmínky trestního řádu pro přeměnu léčení z ústavního na ambulantní," podotkla. Dodala, že státní zástupce žádné doplnění dokazování nenavrhl a všichni se vzdali práva na odvolání, takže rozhodnutí soudu neobsahuje písemné odůvodnění.
Podle Válkové vyvstává i otázka, proč už soud, který rozhodoval o uložení ústavní ochranné léčby, neuložil u tak nebezpečné pacientky s diagnózou paranoidní schizofrenie zabezpečovací detenci. Detence je přitom v současné době nejpřísnějším možným opatřením pro obdobné pachatele - může trvat i doživotně, jednou ročně ji přezkoumává soud. "Na tuto otázku nedovedu dát odpověď, ale myslím si, že soud zvažoval všechna pro a proti. Zřejmě se domníval, že uložení ochranného léčení postačuje," uvedla ministryně.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes Válkové, ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD) a ministrovi školství Marcelu Chládkovi (ČSSD) uložil, aby do konce listopadu předložili vládě zprávu, která se bude zabývat možnými pochybeními v této kauze a navrhne systémová opatření. Válková naznačila, že ze strany resortu spravedlnosti by návrh mohl spočívat v nové povinnosti pro soud nespoléhat se při přeměně ústavního ochranného léčení pouze na jediný znalecký posudek. "Dá se uvažovat o tom, aby v určitých případech bylo obligatorně nařízeno, aby se vyžádal další posudek než ten, které poskytuje pacientovo zařízení. U něj totiž chybí pohled zvnějšku, někoho nezávislého," řekla.
Doplnila, že podle vyjádření psychiatrů, kteří o ženu po jejím propuštění z ústavu pečovali ambulantně, pacientka údajně pravidelně docházela na léčbu a brala předepsané medikamenty. V jejím chování prý nezaznamenali nic nápadného.
Útočnice ze Žďáru byla obviněna, hrozí jí až výjimečný trest
Domácí
15. 10. 2014 15:07Budova opavské psychiatrické nemocnice.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš, Šimánek Vít, Ožana Jaroslav