Česká republika se stala v posledních letech jedním ze států, kde ve velkém operují mezinárodní skupiny podílející se na výrobě falešných osobních dokladů pro migranty.
Nejde jen o čisté padělky, ale často také o ukradené pasy nebo občanské průkazy, které si gangy od zlodějů koupí a dále s nimi obchodují. "V některých případech jsou pravé české doklady zasílány do zahraničí, kde jsou zločineckými skupinami pozměňovány a dále distribuovány," konstatuje ministerstvo vnitra ve zprávě o migraci za rok 2016, kterou budou projednávat poslanci.
Padělání dokladů je podle ministerstva doménou zejména arabské, bulharské, arménské a v poslední době také rumunské komunity. V mnoha případech jde o mezinárodní sítě fungující na profesionální úrovni. Zapojeny jsou do nich lidé ze zemí, odkud migranti pocházejí, a také ze států na trase uprchlíků. Jsou mezi nimi kapsáři a další obstaravatelé dokladů, padělatelé i kurýři.
Stopy vedou na Balkán
Činnost podobných skupin ministerstvo i policie zaznamenávají již několik let. Z údajů, které obsahují zprávy o migraci za loňský a předešlé roky, vyplývá, že postupně dochází ke změně destinací, do nichž padělky směřují. Ještě před několika lety se podobná činnost týkala především Ukrajiny a východní Evropy. S rostoucím proudem uprchlíků z Asie a Afriky ale podstatná část dokumentů míří právě na Balkán.
Největší případy zaznamenala podle zprávy policie loni. Nejprve se jí podařilo v květnu rozprášit a zatknout organizovanou skupinu lidí původem ze Súdánu, Konga a Ukrajiny. Ti zde kupovali ukradené nebo ztracené osobní doklady a posílali je do řeckých Atén, kde se kumulovalo největší množství migrantů. Zde je dále prodávali uprchlíkům ze Sýrie a dalších asijských zemí.
O pár dnů později policie zadržela desetičlenný gang převážně z Ukrajiny, který pro změnu pašoval do Česka ukradené pasy z Litvy. "Dopravovány byly prostřednictvím kurýrů či přepravních služeb," konstatoval tehdy Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Doklady gang prodával buď přímo v Česku, nebo je posílal dále. Naopak do naší republiky skupina pašovala falšované schengenské vízové štítky, které umožňují lidem s pasy mimo státy EU pobyt uvnitř Evropské unie. V obou případech padělatele policie sledovala delší dobu.
Například letos v dubnu policie zadržela asi čtyřicetiletého muže s falešným rumunským pasem. Tápala potom při zjišťování, odkud doopravdy pochází. Nakonec se zjistilo, že to byl Ukrajinec. "Muž doznal, že si cestovní doklad dal vyrobit a za poměrně vysokou finanční hotovost zaslat," konstatoval Milan Bajcura, mluvčí jihočeské policie. Z loňských dat vyplývá, že falešné pasy používají i Rusové, Syřané či Nigerijci.
Část dokladů se tedy daří zachytit už v Česku. Jde především o ty, které předkládají migranti a zahraniční dělníci při kontrolách. Podle Národního centra pro kontrolu dokladů, které loni vzniklo při cizinecké policii, se muži zákona nejvíce setkávají s rumunskými, řeckými, italskými a českými zfalšovanými doklady. Padělků z Rumunska v poslední době přibývá, zatímco italských ubývá. "Nejčastěji jde o totální padělky, pak se objevují pozměněné, u kterých je například vyměněna fotografie nebo doba platnosti," konstatoval vedoucí centra Hubert Lang. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora zde organizované skupiny pracují delší dobu a snaží se v souvislosti s migrační vlnou vyjít vstříc poptávce. Doklady je však podle něho těžké padělat. "Druhá věc je použít pravý pas a dát k němu fotku. Ale ani to není nejjednodušší," říká Šándor. Většinou se prý padělatelé soustřeďují spíše na zneužívání ukradených dokumentů.
Víza a vysvědčení
Osobní doklady tvoří pouze část byznysu, který padělatelé v Česku rozjeli. Zaměřují se také na pracovní povolení pro cizince či doklady o vzdělání, které mají jejich držitelům pomoci v kariéře. Jejich cílem jsou v tomto případě zahraniční pracovníci především z Ukrajiny. Celkem u nich loni policie a celníci našli 277 falešných cestovních dokladů, další část tvořily pracovní povolení a řidičské průkazy.
Z padělání bylo loni obviněno přes 1500 cizinců. Mimo jiné policisté odhalili velkou organizovanou skupinu, která cizincům zprostředkovávala nepravá úřední uznání jejich středoškolských či vysokoškolských diplomů. "Členové této skupiny rovněž zajišťovali padělaná polská a norská víza," konstatuje ministerstvo.
Podobné skupiny organizují i podvody při jazykových zkouškách před získáním státního občanství či trvalého pobytu. Místo žadatelů posílají "náhradníky". Podle zprávy je to často spojeno s korupcí zkoušejících.
Kolik stojí pas Ceny ukradených a padělaných pasů nebo jiných osobních dokladů se podle odhadu neziskových organizací i policejních zdrojů pohybují v desítkách až stovkách tisíc korun. Podle vídeňského Mezinárodního centra pro rozvoj migrační politiky si například bulharský pas může migrant koupit v přepočtu asi za 21 500 korun. Pravý syrský pas z vyrabovaných úředních skladů stojí zhruba 52 500 korun. Komplet složený z pasu, řidičského průkazu a rodného listu přijde na 133 600 až 267 200 korun. Pasy, které projdou kontrolou na mezinárodních letištích, stojí 2250 dolarů, což je v přepočtu 53 700 korun. |