Vrah se skryl za barem a pálil. Policie popsala masakr

Domácí
25. 2. 2015 16:35
Smutek v Uherském Brodě.
Smutek v Uherském Brodě.

Vyšetřování hromadné vraždy v Uherském Brodu, při níž střelec zabil osm lidí a pak sebe, potrvá podle policie několik týdnů až měsíců. Ohledání restaurace Družba, kde se tragédie v úterý po poledni stala, zabralo téměř 20 hodin.

Restauraci i dům střelce stále střeží policisté kvůli zajišťování důkazů. Čeká se také na výsledky soudních pitev, výslechy desítek lidí a analýzu časového sledu událostí.

Šéf zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček, který byl až do noci na místě činu, uvedl, že za 30 let praxe nic podobného nezažil. "Pro ty, kteří zůstali na místě, nebylo úniku," popsal.

Pachatel podle něho pravděpodobně zahájil palbu bez jakéhokoliv varování ihned poté, co vstoupil do místnosti. Pro pomoc pozůstalým policie vyčlenila tři psycholožky a dalších sedm specializovaných policistů.

Šéf zlínské policie zrekapituloval, že policisté dostali prvotní telefonické oznámení o střelbě v restauraci ve 12.38. Na místo do deseti minut dorazila dvoučlenná hlídka z obvodního oddělení, která v neprůstřelných vestách a se zbraněmi v rukou vstoupila do dveří podniku. Pachatel prý na policisty okamžitě začal pálit. Schovával se při tom za barem na vzdálenějším konci místnosti a byla mu vidět jen hlava a ruka.

Vyšetřování útoku v Uherském Brodě."To, že nikdo z policistů nebyl usmrcen nebo zraněn, považuji pouze za šťastnou náhodu," podotkl Tkadleček. Oba dva prý zvažovali použití zbraně, velitel hlídky se ale rozhodl pro přivolání posil. Tkadleček zdůraznil, že služební předpis to připouští. "Restaurace byla v té době plná různě ležících a sedících lidí, o kterých ti policisté nemohli vědět, jestli jsou živí, zranění, nebo mrtví. Vyhodnotili situaci tak, že by nebyli schopni dotáhnout tento zákrok do úplného konce," vysvětlil, proč se dvojice stáhla.

Následovala snaha o telefonické vyjednávání. "Situace se nám ze začátku zdála pozitivní. Mysleli jsme si, že bychom mohli například vytáhnout zraněné. Pak se ale začala vyvíjet v neprospěch policie i zúčastněných osob. Nevěděli jsme, zda jsou lidé na místě živí, nebo mrtví, a proto jsme se rozhodli pro represivní řešení," řekl.

Policisté přivolali posily z Brna, protože Zlínský kraj nemá vlastní zásahovou jednotku. "Zásahová jednotka z Brna se dostavila rychle a v předepsaném čase," dodal Tkadleček na dotaz, proč policisté cestovali auty, a nikoliv vrtulníkem. Podle něj byli na místě i policisté z odboru kontroly, aby vyhodnotili postup při zásahu.

Motiv útoku zatím není zřejmý. Podle úterních informací si místní muž stěžoval na své okolí a na to, že je šikanován. V restauraci střílel v době oběda ze dvou legálně držených zbraní. Jeho družka je hospitalizována. "Komunikace s ní je a zřejmě bude velmi složitá," dodal Tkadleček.

Vrah byl majitelem zbrojního průkazu a v restauraci střílel ze dvou legálně držených zbraní. Kriminalisté na místě tragédie nalezli revolver Alfa vzor 820 a samonabíjecí pistoli CZ 75B.

Ministr vs. starosta

Kvůli informování o případu se dostal do slovní rozepře ministr vnitra Milan Chovanec a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. Chovanec na Twitteru poznamenal, že starostova "upovídanost" představovala riziko pro policejní zásah proti útočníkovi. Starosta si naopak v médiích postěžoval na nedostatek informací od policie.

V souvislosti s uherskobrodským případem ministerstvo vnitra plánuje, že by lékaři mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Mohli by tak zjistit, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. V současnosti mají tyto informace jen praktičtí lékaři, ale specialisté nebo psychiatři nikoli.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ