Vyšetřování údajného masakru u Dobronína po dvou letech uzavřeno

Domácí
26. 12. 2012 21:15
Ostatky zavražděných Němců byly pietně pohřbeny letos v září na Ústředním hřbitově v Jihlavě.
Ostatky zavražděných Němců byly pietně pohřbeny letos v září na Ústředním hřbitově v Jihlavě.

Kriminalisté ukončili po více než dvou letech vyšetřování údajného poválečného násilí na německém obyvatelstvu v Dobroníně na Jihlavsku. Vyšetřovatel vydal ve věci rozhodnutí. S výsledky seznámí jen poškozené, kterých se případ dotkl. Oznámila to krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

"Závěry vyšetřování se po přeložení do němčiny odešlou přibližně dvěma desítkám pozůstalých do Německa," řekla Čírtková.

Podle Pavla Peňáze z krajského policejního ředitelství kriminalisté nemohou průběh ani výsledky prověřování žádným způsobem komentovat. "Poskytování veškerých informací k případu si vyhradila dozorující krajská státní zástupkyně," uvedl Peňáz.

Prověřováním případu nalezených kosterních ostatků v lokalitách Budínka a U viaduktu u obce Dobronín se kriminalisté na Vysočině zabývali přes dva roky. V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky nejméně 13 místních Němců, kteří byli údajně zavražděni, vyzvednuty na pokyn policie předloni v srpnu. Podle některých zpráv byli Němci na konci války ubiti lopatami a motykami. Antropologové to nepotvrdili.

Další kosterní pozůstatky nejméně tří lidí byly nalezeny loni v květnu také v dobronínské lokalitě U Viaduktu. Byly stejně jako ostatky z Budínky předmětem znaleckého zkoumání v Antropologickém ústavu v Brně a genetické analýzy v Kriminalistickém ústavu v Praze.

Ostatky byly pietně pohřbeny letos v září na Ústředním hřbitově v Jihlavě. Jejich nález vzbudil v Dobroníně velké emoce. Na louce Budínka, kde se našly pozůstatky nejméně 13 obětí, vztyčil jeden z dobronínských občanů na jejich památku v květnu 2011 železný kříž. Podle mínění členů České strany národně sociální (ČSNS) šlo o členy nacistické strany NSDAP. V místě proto o několik měsíců později umístili 64 dřevěných křížů, které měly připomínat oběti nacistického masakru ve Velkém Meziříčí v květnu 1945. Železný kříž natřeli členové ČSNS na růžovo.

Kvůli vypjatým emocím v Dobroníně hledali pozůstalí možnost pohřbení ostatků na jiných místech. Pietní uložení pozůstatků schválili zastupitelé nedalekého Ždírce, kteří se rozhodovali na základě výsledků ankety mezi obyvateli obce. Většina lidí s uložením pozůstatků na tamním hřbitově souhlasila. Mluvčí pozůstalých Johann Niebler se však nakonec rozhodl pro pohřbení ostatků v Jihlavě.

Výběr hlavních událostí okolo nálezu pozůstatků údajně zavražděných Němců na konci války u Dobronína na Jihlavsku:

16. srpna 2010 - Policie našla u Dobronína na Jihlavsku v místě údajného hrobu Němců kosterní pozůstatky. Podle dřívějších informací napsala německá spisovatelka Herma Kennelová ve své knize Bergersdorf, že mezi 12. a 19. květnem 1945 několik obyvatel zmasakrovalo u obce Dobronín asi 15 Němců, kteří měli být odsunuti. Případ ohlásil policii jihlavský novinář Miroslav Mareš, který shromažďuje archivní materiály.
Noc na 18. srpna 2010 - V místě údajného hrobu byl postaven třímetrový dřevěný kříž.
19. srpna 2010 - Archeologický průzkumu Dobronína skončil. Vyzvednuty byly ostatky, u nichž se bude provádět identifikace pomocí DNA.
4. prosince 2010 - V masovém hrobu u Dobronína bylo nejméně 13 lidí, zřejmě mužů; příčinu smrti průzkum expertů z brněnské Masarykovy univerzity neobjasnil. Napsaly to deníky Právo a Mladá fronta Dnes (MfD).
23. února 2011 - V jihlavské nemocnici zemřel Robert Kautzinger (89), poslední možný svědek událostí z května 1945 u Dobronína.
12. března 2011 - Na kříži u Dobronína se objevily dva protiněmecké vzkazy na dřevěných tabulkách.
16. března 2011 - Neznámý pachatel pokácel dřevěný kříž na louce Budínka u Dobronína.
9. dubna 2011 - První dva vzorky DNA odebrané u německých příbuzných možných obětí poválečných událostí v Dobroníně na Jihlavsku se s profily nalezených kosterních pozůstatků neshodují.
24.-26. května 2011 - V dobronínské lokalitě U Viaduktu byly nalezeny další tři lebky a kosterní ostatky.
Noc na 10. července 2011 - Na louce Budínka u Dobronína byl na místě původního dřevěného postaven železný čtyřmetrový kříž.
27. září 2011 - Německé civilisty v Dobroníně prý po válce nezavraždili Češi, ale německý komunista Robert Kautzinger se dvěma syny; mstil se prý za to, že ho tamní členové NSDAP poslali do koncentračního tábora. Podle ČT to tvrdí publicista Václav Vlk. David Vondráček, jenž se případem zabývá, tvrdí, že vraždění organizoval Kautzinger jako představitel české odvety.
28. října 2011 - Desítka členů České strany národně sociální (ČSNS) natřela na růžovo železný kříž připomínající poválečné německé oběti u Dobronína na Jihlavsku. Podle mínění ČSNS šlo o členy nacistické strany NSDAP. V místě proto zároveň umístili 64 dřevěných křížů, které mají připomínat oběti nacistického masakru ve Velkém Meziříčí v květnu 1945.
23. prosince 2011 - Kriminalistický ústav v Praze ukončil zkoumání kosterních pozůstatků z hromadného hrobu na louce Budínka v Dobroníně na Jihlavsku; zpráva byla už začátkem listopadu předána jihlavským kriminalistům.
26. ledna 2012 - Jihlavský deník napsal, že devět mrtvých z masového hrobu na louce Budínka u Dobronína je identifikováno. Byli to Němci, kteří žili v Dobroníně a okolí; potvrdilo to porovnání vzorků DNA z kosterních pozůstatků se vzorky příbuzných, kteří byli v okolí pohřešováni.
23. února 2012 - Ostatky německých obětí údajného masakru na louce Budínka by mohly být uloženy do společného hrobu na hřbitově v sousedním Ždírci; na základě výsledků ankety mezi obyvateli obce o tom rozhodli ždírečtí zastupitelé, kteří reagovali na žádost zástupce německé strany Johanna Nieblera.
26. prosince 2012 - Kriminalisté ukončili vyšetřování údajného poválečného násilí na německém obyvatelstvu v Dobroníně na Jihlavsku. Vyšetřovatel vydal ve věci rozhodnutí. S výsledky seznámí jen poškozené, kterých se případ dotkl.




Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Zloději loni ukradli v Česku 3971 kol a elektrokol, meziročně o pět pct méně

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ