Soud zakázal vycestovat do zahraničí lobbistovi Ivu Rittigovi i dalším třem lidem obviněným z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP). Vyhověl tak návrhu žalobce, který nepožadoval vzetí do vazby.
Čtveřice již odevzdala své cestovní doklady. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že policie v kauze zadržela a obvinila pátého člověka, podle České televize je to advokát Marek Stubley.
Podle Bradáčové je pátý obviněný na území České republiky a policie v případu vyslýchá další lidi. Po vyhodnocení situace se žalobci rozhodnou, zda navrhnou soudu, aby poslal obviněného do vazby.
"Mohu dementovat předchozí informaci, že byl vydán zatykač. V této kauze žádný zatykač dosud nebyl vydán," dodala Bradáčová. Reagovala tím na předchozí spekulace médií, že by muž mohl být v zahraničí. Bradáčová ale nechtěla potvrdit, kde jej policie zatkla.
Stubley je z advokátní kanceláře MSB Legal, která je podle médií napojená na Rittiga. Televizi již dříve řekl, že je na služební cestě ve Švýcarsku a s policií prý spolupracuje. Snažil se údajně dostat co nejdřív zpět do ČR, což po něm prý chtěl státní zástupce s hrozbou, že pokud nedorazí, bude na něj vydán zatykač. Ve stejné kanceláři působí také právnička Karolína Babáková, která Rittiga zastupuje.
Ostatní obvinění nesmí porušit zákaz vycestování, jinak by skončili ve vazbě. Bradáčová dodala, že vazba je nejzazším a nejzávažnějším zásahem do práv obviněných, a proto státní zástupce po zvážení všech okolností přistoupil k alternativnímu opatření.
Poté, co protikorupční policie ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu ve čtvrtek obvinila čtyři lidi z legalizace výnosů trestné činnosti, policisté podle Bradáčové přes den i v noci vyslýchali obviněné i svědky. "U svědků tak chtěli předejít jejich možnému budoucímu ovlivňování," sdělila Bradáčová.
Vedle Rittiga čelí obvinění jeho právník z advokátní kanceláře MSB Legal David Michal, jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a lobbistův obchodní partner Peter Kmeť, který zastupuje firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Policie je propustila na svobodu v pátek odpoledne, kdy opustili sídlo pražského policejního ředitelství v Kongresové ulici.
"Zoufalí lidé dělají zoufalé činy," komentoval své zadržení Rittig, který z budovy vyšel jako poslední. Poté se svou advokátkou nasedl do auta a odjel. "Bez vyjádření. Postup policie byl korektní," uvedl Janků. Kmeť novinářům řekl pouze to, že ho kauza překvapila. Čtveřici hrozí v případě prokázání viny tři až osm let vězení či propadnutí majetku.
Podle dřívějších informací médií uzavřel dopravní podnik s firmou Neograph nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets. Té prý Neograph odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci byl konečným příjemcem těchto peněz pravděpodobně Rittig. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl.
Dopravní podnik v letech 2008 až 2011 zaslal Neographu za výrobu jízdenek 203,2 milionu korun a Neograph následně více než 40 milionů předal společnosti Cokeville Assets, napsal server Lidovky.cz. Z textu obvinění podle serveru vyplývá, že policie má k dispozici nahrávky z předloňského 27. a 29. března. "Z nahrávek předmětných hovorů je zřejmá komunikace mezi osobami Marek Stubley, David Michal, Jan Janků a Ivo Rittig, přičemž předmětem této komunikace je provize hrazená společnosti Cokeville Assets z předražených dodávek jízdních dokladů," cituje z obvinění server.
Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.