Kriminálka porušuje zákon, <span>archivuje DNA nevinných</span>

Domácí
10. 12. 2008 12:32
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoOdhalování zločinců, kteří nejsou známými firmami, má být pro detektivy už brzy složitější. Úřad pro ochranu osobních údajů konstatoval, že pražský kriminalistický ústav uchovává záznamy lidí v rozporu se zákonem. Z databází tak policisté budou zřejmě muset vyškrtnout všechny jedince, kteří se nedopustili zvlášť závažných trestných činů.

Je to sen všech policistů: vytvořit postupně republikovou DNA databázi tak, aby chytání zločinců bylo rychlejší a jednodušší. Jenže ideální vize se pomalu rozplývá v nenávratnu. Úřad pro ochranu osobních údajů odhalil, že praktiky detektivů z Kriminalistického ústavu Praha odporují zákonům.

"Uchovávají data nevinných lidí či osob, které spáchaly pouze drobný trestný čin. Tím porušují základní lidská práva," argumentuje předseda ÚOOÚ Igor Němec. Jeho úřad už začal s ministerstvem vnitra vymýšlet řešení, jak současnou situaci napravit.

Pokuta jen soukromníkům

Ilustrační fotoO tom, zda ústav dostane za nezákonné shromažďování dat pokutu, se zatím jedná. "Do budoucna chceme prosadit zvláštní zákon, jenž by okolnosti uchovávání informací upravoval. Zatím se to řídí jen podle předpisu policejního prezidenta," dodal němec.

Vedení ÚOOÚ by chtělo, aby v policejní databázi zůstávaly pouze osoby, které spáchaly nějaký ze zvlášť závažných trestných činů. Jejich DNA profily by v archivech měly zůstat doživotně.

Oporu cítí i v nedávném průlomovém judikátu Evropského soudu pro lidská práva. Ten rovněž rozhodl, že nelze uchovávat biologické vzorky, DNA či otisky prstů lidí, kteří byli neprávem podezřelí z trestné činnosti.

Pochybení při manipulaci s DNA konstatoval úřad i u soukromých firem. Společnosti Genomac International za to vyměřil pokutu 90 tisíc korun. "Nebyli schopni prokázat souhlas lidí k odběru, ani to, co se vzorky následně budou dělat," argumentuje Němec.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ