Vysoké škody
Kšefty se dřevem. Organizované gangy drancují české lesy
07.06.2015 14:55 Původní zpráva
Nelegální kácení stromů v českých lesích dostalo organizovaný charakter. Napomáhají tomu příznivé ceny dřeva. Škody se šplhají do desítek milionů korun.
Nastrčené osoby v rolích "bílých koňů", firmy neustále měnící název, síť spolupracovníků či ukrývání původu zboží. Nelegální těžba dřeva v Česku postoupila do vyšší fáze, do fáze organizovaného zločinu. Zjistila to Česká inspekce životního prostředí a ví o tom i policie.
"To, že tato trestná činnost vykazuje prvky organizované kriminality, je pravda. Využívání nastrčených právnických osob jako vlastníků lesa, vybraných těžařů, a hlavně pokusy o zastírání původu dřeva při jeho obchodování jsou v současné době jedním z rysů této kriminality," sdělil TÝDNU mluvčí Policejního prezídia David Schön.
"Pachatelé samozřejmě využívají i toho, že mění často lokality, kde provádějí nezákonnou těžbu, aby ztížili možnost odhalení, respektive aby ztížili prokázání personálního propojení jednotlivých případů," dodal mluvčí.
Příkladem je pražská společnost I.L.C., která za sérii šesti nezákonných těžeb u Chrudimi, Svitav a Trutnova dostala od ekologické inspekce pokutu 2,5 milionů korun. Lidé spojení s touto společností pak pokračovali v organizování dalšího nezákonného kácení pod jinými firmami.
Kauza této pražské firmy začala v roce 2012, kdy už byla nelegální těžba na vzestupu. Ještě v letech 2007 až 2009 prošetřovala inspekce poškození lesa na celkové rozloze okolo dvaceti až třiceti hektarů, přičemž nelegálně pokáceného dřeva bylo asi pět tisíc metrů krychlových. V posledních letech se poškozená rozloha téměř zdvojnásobila a nezákonně pokácených stromů je dokonce až trojnásobek. Důvodem zvýšeného zájmu o stromy je především zvýšená cena dříví.
"V letech 2012 a 2013 jsme policii předali vždy po jednom trestním oznámení na nelegální kácení dřeva v lesích, vloni pak tři oznámení a letos zatím jedno," řekl TÝDNU Pavel Zima, vedoucí oddělení ochrany lesa České inspekce životního prostředí. Policie ale řešila víc takových případů, za poslední roky jich jsou desítky - nejvíce to bylo v roce 2013, kdy prošetřovala třináct nelegálních těžeb.
* Jaké jsou metody dřevorubců, které nelegálně kácejí stromy?
* Jaké pokuty udělila Česká inspekce životního prostředí?
* Jak se snaží podnikavci vyhnout soudnímu rozsudku?
Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 8. června 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.