Světová zdravotnická organizace doporučila zakázat kouření elektronických cigaret ve veřejných uzavřených prostorách. Podle jednoho ze zákonodárců, senátora, primátora Teplic a zapřisáhlého kuřáka Jaroslava Kubery (ODS) za tím nejspíš stojí sponzorský dar od tabákových firem. O zákazu kouření v restauracích i tom, zda se on sám chtěl své závislosti někdy zbavit, promluvil Kubera v rozhovoru pro TÝDEN.CZ.
Světová zdravotnická organizace doporučila zákaz kouření elektronických cigaret ve veřejných uzavřených prostorách. Co si o tom myslíte?
Světová zdravotnická organizace zřejmě dostala sponzorský dar za výzkum od velkých výrobců cigaret, protože ta elektronická cigareta je pro ně samozřejmě konkurence. Když totiž někdo kouří jen elektronickou, nekupuje si cigarety. Na světě to chodí tak, že když dáte vědcům peníze, klidně vám změní během dvou let globální oteplování na globální ochlazování. Je to podobné jako právníci. Vědeckou teorií se dá dokázat všechno. Je to spíš důkaz toho neskutečného fanatismu.
Jediné, co z elektronické cigarety vychází, je vodní pára, čili je vlastně pračka vzduchu. Ale jediné nebezpečí spočívá v té náplni, kde se skutečně může stát, že nějaký necertifikovaný výrobce nahradí součást toho roztoku něčím levnějším. A to nemusí být úplně bezpečné. Ale jejich požadavek "... prokažte nejdřív, že je to neškodné, a pak vám to dovolíme...", to je něco takového jako antidiskriminační zákon v Česku nebo zákon o harašmentu. Prokažte, že jste s tou paní nesouložil... To je presumpce viny. Takže je to veliká mediální bublina, kdy i paní doktorka Králíková (lékařka z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK, doc. MUDr. Eva Králíková, CSc., bojovnice proti kouření a zastánkyně zákazu kouření v restauracích, pozn. red.) už dala zpátečku, úplně otočila. Původně chtěla taky zakazovat, teď už není tak tvrdá a říká, že zejména nekuřákům elektronická cigareta neškodí vůbec.
Organizace doporučuje zákaz e-cigaret s příchutěmi, dokud nebude prokázáno, že nelákají děti a dospívající, kteří by se tak mohli stát závislými na nikotinu.
Takových argumentů můžete vymyslet... Teď dokonce vymysleli cigarety, kde zmáčknete filtr a změníte si vůni. Je to přesně naopak. Kdyby se výrobcům cigaret podařilo, aby se z cigaret odstranil smrad, to natahování do oblečení, do záclon, tak ta protikuřácká skupina velmi zmírní. Protože nekuřákům skutečně nejvíc vadí ten smrad. Mohli bychom vést diskuzi, do jaké míry je pasivní kouření skutečně škodlivé, jak se to líčí. Ono to samozřejmě tak není, protože už by kuřáci museli být po jedné krabičce mrtví. Zředění vzduchu je tak velké, že důsledky nejsou vůbec takové. Ale oni prostě hledají jakýkoli argument. Jeden z nich je, že vyhnali kuřáky před hospody, což znamená, že malé děti, které chodí dvakrát denně okolo na procházku, kuřáky s cigaretami vidí. A to kupodivu těmto "spasitelům světa" nevadí.
Vůbec nejde o cigarety, jde o přístup ke svobodě. Protože lidé tohoto typu nikdy neskončí. Jakmile vyhrají jednu bitvu a nebudou mít tu hračku - protože už to bude zakázané i ve vesmíru - přijdou na něco jiného. Na jídlo, na pivo, na alkohol... na cokoli jiného, co se jim bude zdát, že není úplně zdravé. Já jsem říkal kolegyni, nekuřačce, která si koupila chlebíček a na něm měla kolečko citronu: "A tohleto jíte? A víte, co je v té šlupce toho citronu? To je horší než dvacítka cigaret, když to sníte. Protože je to napuštěné 'sajrajtama' kvůli tomu, aby ty citrony vydržely přepravu z Jižní Ameriky do Česka. V tom jsou hrozné chemikálie."
V Česku dlouhodobě neklesá počet kuřáků. Jak by se měl podle vás tento negativní trend řešit, když ne pomocí nějakých regulací?
Bez regulací poklesly počty prostitutek v severních Čechách na dvacet procent původního stavu. Aniž někdo něco reguloval. Nebyli zákazníci. To přijde, kouření se začne omezovat přirozenou cestou. Máme nejlepší zákon v Evropské unii, který proti sobě nestaví skupiny nekuřáků a kuřáků. Vznikají desítky nových nekuřáckých kaváren, vináren a každý si najde to, co potřebuje.
Ale to jen ve velkých městech.
Přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole PAVEL PAFKO před časem reagoval pro časopis TÝDEN na argumenty senátora Kubery publikované v rubrice "Pro a Proti", jež se týkala uvažovaného zákazu kouření v restauracích:
Jako chirurg operuji nemocné s plicními afekcemi, mezi kterými zaujímá vedoucí místo plicní rakovina. 85 procent pacientů operovaných pro toto onemocnění jsou kuřáci. Být člověkem, který na prvním místě vidí osobní zisk, měl bych podobně jako pan senátor Kubera kouření v restauracích podporovat (víc nemocných = větší zisk). Je tady však ještě morální hledisko. Nepodporovat to, co lidem škodí. Pokud jde o onu osobní svobodu, považuji ji za největší hodnotu, kterou máme. Anarchii, tedy absolutní svobodu jednotlivce bez ohledu na svobodu jiných, je, myslím, třeba odmítnout, zejména je-li těch jiných naprostá většina. Žijeme ve státě, kde svoboda jednotlivce je dána právním řádem, který odpověď na vaši otázku připravuje.
Nyní k samotné otázce, zda zakázat kouření v restauracích. Pan senátor Kubera vidí základ problému v tom, zda si majitel restaurace má právo rozhodnout o tom, co si ve své restauraci smí či nesmí dělat. Ten, jak všichni víme, je již dávno vázán mnoha hygienickými či jinými předpisy o tom, co smí a co nesmí. Zákaz kouření by tedy nebyl žádným průlomovým zásahem do jeho práv. Je pravda, že k návštěvě restaurace se každý rozhoduje sám a svobodně. Stejně tak svobodně se ale rozhodujeme k cestě vlakem či autobusem (mohli bychom přece také jít třeba pěšky nebo jet automobilem). Pan senátor si jistě pamatuje vagony pro kuřáky, stejně tak jako kuřárny v "lepších" pražských kinech... Že ty dnes již neexistují, není zásluhou doc. Králíkové, ta byla v té době ještě školou povinná. Zřejmě už tehdy tady bylo dost soudných.
Metaanalýza padesáti jedné epidemiologické studie prokázala vliv pasivního kouření na zvýšený výskyt rakoviny plic a průdušek. To se můžeme dočíst v kapitole profesora Žaloudíka v knize Závislost na tabáku. Pan profesor je senátor a jako lékař je s problematikou dokonale seznámen. Ostatně kouření není jen nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic, ale dnes se již prokazatelně podílí na vzniku mnoha dalších závažných onemocnění. Lidé, kteří si to nemyslí, buď nejsou informováni, nebo nechtějí být informováni. Jiná možnost není. Těch se ptejme, proč informováni být nechtějí...
|
Na vesnici to je neřešitelné. Hospodského tam všichni znají a je to tam jenom na lidské dohodě, jestli se v jejich jediné místní hospodě kouřit bude, nebo ne. Jako když některá města naprosto nesmyslně zakazují sekání trávy v neděli, ale přitom je to věcí nejbližších sousedů. Když mým sousedům spí dítě, tak já vím, že mezi druhou a třetí nemám sekat. A oni zase vědí, že naše vnučka spí od dvanácti, tak nesekají od dvanácti. Ale na druhém konci města je jim úplně ukradené, jestli já sekám trávu či nesekám, protože to neslyší. Touha regulovat je v některých lidech zakořeněna tak hluboko, že si myslí, že byli někým zmocněni k tomu, aby rozhodovali. No a co, že neklesá počet kuřáků? Tak neklesá. A co jako? Vy jste kuřák, nebo nekuřák?
Kuřák.
A proč vás to tedy trápí, jestli klesá, nebo neklesá? Klesá snad prodej alkoholu?
Trápí mě to třeba kvůli mým potomkům. Nechtěla bych, aby moje děti kouřily...
Nikdo vám nebrání, abyste před nimi nekouřila. Ujišťuji vás, že v mé rodině kouřím jenom já, a přestože mě neustále vidí s cigaretou, tak nikoho, ani vnučku, ani dcery, kouřit nenapadlo. Tohle nefunguje, oni buď začnou, nebo nezačnou. Marně jim doma budete dávat dobrý příklad, když přijdou jinam a uvidí ten špatný. Soudružka Buzková zakázala kouřit ve školách i ve dvorech - a ty děti místo toho kouří na náměstí, kde je všichni vidí, a ještě házejí vajgly na zem. Naprosto nesmyslné. Kdyby jim vyhradila koutek, někde vevnitř...
Dojde to samozřejmě tak daleko, že kuřáci budou požadovat jako menšina od Evropské unie ochranu. Zřizování kuřáren na pracovištích, tak abychom nevadili, ale abychom si mohli zakouřit. A Evropa je na menšiny vysazená, ta to umí. Takže budeme žádat svoje práva. Každý novinář, který o tom píše, a jsem rád, že jste mi to řekla, by měl říct, jestli je kuřák, nebo nekuřák. Protože jinak je samozřejmě zaujatý. Pijete někdy alkohol?
Nejsem abstinent.
A přijde vám normální, že někdo vypije osm piv denně?
To asi ne.
K tomu je potřeba udělat nějakou regulaci, že první pivo bude za dvacet korun, druhé za čtyřicet a třetí za šedesát korun. To musí jednou přijít. Když jsem se jednou zmínil, že by mělo být víno zdaněno, tak mě lynčovali. A víno je nezdaněné. Proč je víno nezdaněné? Je to alkohol! Ministr zdravotnictví o úplný zákaz kouření v restauracích velmi usiluje, dokonce chtěl, aby kuřáci měli vyšší daně. Potom by však sportovci měli také platit vyšší daně.
Proč sportovci?
Léčení sportovců stojí víc než léčení kuřáků.
Ale kouření ovlivňuje zdravotní stav dalších generací.
Ale tohle nikdo neprokázal.
Nedávno jsme na TÝDNU.CZ publikovali zprávu o tom, že kouření v těhotenství ovlivňuje i vnoučata (více - ZDE).
To je tak, jako když si přečtete policejní statistiky o nehodách. U každé druhé je napsáno alkohol, protože když dali řidiči dýchnout, tak měl 0,3 promile. Ale vůbec to nebyla příčina té nehody. Příčina byla, že buď telefonoval, nebo nesledoval auto před sebou, které zastavilo na červenou, a on to nestihl ubrzdit. Ale protože mu dali fouknout, tak do statistiky napíšou další nehodu pod vlivem alkoholu. Takhle se dělají statistiky. To nikdo neprokázal. Těch vad u novorozenců, kdyby se to vzalo procentně, tak je to zlomek. Já si ale taky myslím, že v těhotenství by nastávající maminka neměla kouřit. Nicméně na plod má prý větší vliv, když se hádáte s manželem v těhotenství. Protože miminka velmi vnímají, když je matka ve stresu. Mimino to cítí. O tomto byly sáhodlouhé výzkumy. Třeba když si zpíváte v těhotenství, tak to má úžasný vliv na vývoj plodu, plod to vnímá.
Česká republika nemá jako jediná země v Evropě žádnou ochranu před kouřem v restauracích. Nevrhá to na nás špatné světlo?
Proč by mělo? Tohle je politické, to nemá se zdravotnictvím nic společného. To je politický akt lidí, kteří jsou jedna skupina a nenávidí druhou skupinu. A Česká republika se snaží, aby ty skupiny nebyly proti sobě. Když kouřím doma, tak to nekuřáka nijak neohrožuje. Jestli kouřím v hospodě, kde on není, tak ho to taky nijak neohrožuje. Ale na druhou stranu, co mu je do toho, co já dělám. To ho nemusí zajímat. Mě taky nezajímá, co dělá on. Já vždycky z legrace říkám, proč se nezakáže soulož v neděli. Protože moje úřednice jsou v pondělí vždycky jako "pitomé" a mají úřední den, takže by měly souložit jedině z pátku na sobotu a ze soboty na neděli, aby si odpočinuly do práce. Říkám to jako legraci, ale tahle skupina je schopná něco takového zavést.
Pokoušel jste se někdy přestat kouřit?
Pokoušel, velmi často. Jednou jsem dokonce rok nekouřil, do chvíle, než byly zveřejněny kandidátky do komunálních voleb. Pak jsem zase začal... Teď říkám, že můžu přestat kdykoli. Ale nechci.
Jaroslav Kubera je od roku 2003 primátorem Teplic. V roce 2000 se stal senátorem za volební obvod Teplice, mandát obhájil ve volbách v roce 2006 i v roce 2012. Je ženatý, má dvě dcery. |