Facebook už připravil o práci první Čechy. Své by o tom mohl vyprávět Tomáš Z. Mladík pracoval u velké dopravní společnosti, než na svém virtuálním profilu zveřejnil, kolik utržil za jeden den. A není sám, kdo kvůli Facebooku přišel o místo.
"Tomáš má velkou radost z toho, že dnes udělal nový rekord v tržbě, 142 tisíc," sděloval svým přátelům prostřednictvím Facebooku mladý pokladní. Po necelých dvou týdnech si jej nadřízení předvolali s tím, že je propuštěný. Mladíka přinutili podepsat výpověď dohodou. Redakce jméno firmy zná, ale neuvádí jej proto, že muž má i po výpovědi povinnost zachovat mlčenlivost.
Média v minulosti popsala řadu zahraničních příkladů lidí, kteří kvůli Facebooku přišli o práci. Osudným se jim stala vesměs kritika nadřízeného nebo zaměstnavatele. Proslulost si získal případ třinácti zaměstnanců aerolinek Virgin Airlines, kteří na sociálních sítích pomlouvali pasažéry. O práci přišla také Britka, která se "hodila marod" a neopomněla to sdělit svým facebookovým "přátelům".
V Česku jsou však takové případy novinkou. "Pokud vím, ze zaměstnání u nás zatím kvůli Facebooku nikoho nevyhodili," uvedl mediální expert Jan Potůček. "Nevím o nikom," říká i internetový publicista Daniel Dočekal.
Právník: Neměl to podepisovat
Tomáš si je jistý, že výpověď dostal právě kvůli svému vzkazu na Facebooku, tak mu prý byla zdůvodněna. Na dotaz, zda by se do společnosti ještě vrátil, odpovídá rezolutně: "Určitě ne." A nyní shání místo, či aspoň prázdninovou brigádu, kde se dá.
"Chyba byla, že tu výpověď dohodou podepsal," domnívá se advokát Filip Svoboda, který se zabývá pracovním právem. Podle něj sice existují profese, kde porušení mlčenlivosti a zveřejnění tržby může konkurenci výrazně napomoci, v případném soudním sporu o neplatnost výpovědi by však mladík zřejmě uspěl. "Soudy jsou v takových případech nakloněny zaměstnancům," tvrdí Svoboda.
Tomáš Z. ve firmě pracoval dva roky. První škraloup si připsal až letos v únoru, kdy jeho zaměstnavatel zjistil, že přispívá do odborného internetového fóra zaměřeného na autobusovou dopravu. Tehdy to pro Tomáše dopadlo ještě docela dobře. Dostal jen ústní varování. "Potom jsem napsal mail, že se omlouvám, a nechal jsem všechny svoje příspěvky ve fóru vymazat," vzpomíná Tomáš. Napodruhé už takové štěstí neměl.
"Potřebovali se mě zbavit"
Někdy může Facebook sloužit jako dobrá záminka pro propuštění přebytečného zaměstnance. To je případ řidiče jiného velkého dopravce. V očích zaměstnavatele se provinil facebookovým oznámením, že naposledy pojede s nejlepším autobusem firmy. Ten se totiž firma rozhodla prodat. "Napsal jsem tam něco úplně neutrálního, načež mi vypověděli smlouvu ve zkušební lhůtě," vypráví Tomáš, který už jezdí pro jinou společnost, a proto nechce uvést své celé jméno. "Spíš to ale bylo kvůli tomu, že se mě potřebovali zbavit, protože nebyla práce," myslí si šofér.
V budoucnosti podobné případy nemusí být ničím výjimečné. "Právní problémy s internetem budou i u nás čím dál víc přibývat," domnívá se právník Filip Svoboda. "Kámen úrazu je v tom, když si mezi 'přátele‘ přidáte nadřízeného. Má vás pak v podstatě na lopatě, i když to funguje i obráceně," říká advokát. Pro ty, kteří si mezi "přátele" své kolegy a nadřízené přesto přidají, má Jan Potůček radu: "Rozhodně by neměli neuvážlivě psát na svoji 'zeď', že se jim nechce do práce, nebo že šli za školu."
Foto: Lukáš Werner, Profimedia, archiv