Kyberšmejdi? Podle soudu nikoli

Domácí
2. 8. 2015 11:00
Firma RES online (v minulosti EO Servis) v minulosti rozeslala papírové formuláře, které vypadaly takřka totožně jako statistické výkazy ČSÚ (ilustrační foto).
Firma RES online (v minulosti EO Servis) v minulosti rozeslala papírové formuláře, které vypadaly takřka totožně jako statistické výkazy ČSÚ (ilustrační foto).

Firma RES online provozující internetový katalog firem své služby poskytuje pod stejným názvem jako registr Českého statistického úřadu. Jenže zatímco registr ČSÚ je ze zákona zdarma, RES online si účtuje desetitisíce ročně. Podle soudu je to v pořádku.

Brněnská společnost RES online provozuje elektronický Registr ekonomických subjektů. A podle mnohých se snaží vyvolat dojem, že jde o stejnojmenný registr Českého statistického úřadu (viz Není registr jako registr). Od kritiků si proto vysloužila nálepku kyberšmejdů - s odkazem na šmejdy, tedy osoby, které vydělávají na slabosti nebo nevědomosti druhých. Od roku 2012 se kvůli tomu s RES online soudí pražský podnikatel Pavel Mašek. Zatímco městský soud mu dal původně za pravdu, krajský nyní rozhodl úplně naopak.

Daly se zaměnit

Firma RES online (v minulosti ještě pojmenovaná jako EO Servis) před lety rozeslala papírové formuláře, které vypadaly takřka totožně jako statistické výkazy ČSÚ. "Jsou stylizovány do podoby nápadně připomínající oficiální výpis ČSÚ z registru ekonomických subjektů, včetně použitého typu písma," varoval Český statistický úřad. Pokud se ale podnikatel nechal napálit, tiskopisy důkladně nepročetl a vynechal miniaturní poznámky, udělal pořádnou chybu.

"Podobný tiskopis jsme zvyklí vyplňovat pravidelně, a proto jsme nad ním v roce 2012 nepřemýšleli a brali jeho zpracování jako povinnost," popsal pro Naše zprávy televize Barrandov Pavel Mašek, majitel společnosti zabývající se návrhem interiérů. Poté, co dokumenty podepsal, byla Maškova firma automaticky zaregistrována do "katalogu" a nastala mu povinnost platit za zápis v registru ohromné peníze. "Za dva roky, po kterou smlouva měla trvat, jsem měl uhradit takřka sto tisíc korun včetně daně," uvedl Mašek. Podobně se napálili i další soukromníci. Zatímco firmy braly překvapivé faktury jako nechtěnou finanční zátěž, pro drobné živnostníky byly složenky často likvidační. Rozhodli se proto bránit.

Práce pro rozhodce

Katalogová firma měla vše důkladně promyšleno. Aby předešla soudním tahanicím, v obchodních podmínkách stanovila, že spory nebude řešit soud, nýbrž pouze společností RES určený rozhodce. Asi není příliš překvapivé, že ten následně rozhodl ve prospěch katalogu a nařídil Maškovi, který se registru vzepřel, za služby zaplatit. Podnikatel ale ani tak nezaplatil a obrátil se na soud s jasným cílem - rozhodčí doložku zneplatnit. Tím by se zbavil i povinnosti platit za umístění do katalogu. Výsledek? Pavel Mašek uspěl.

ctete tyden.* Co uvedl Městský soud v Brně ve svém rozsudku?

* Kvůli jaké hrozbě se RES odvolal?

* Co Pavlu Maškovi radí námi oslovení odborníci?

Odpovědi na tyto otázky se dočtete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 3. srpna 2015.

Autor: Vladimír BarákFoto: ČTK , Tetra Images/Tetra Images

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ