Landa poslal výhrůžku pražskému náměstkovi. Kvůli Karlovi IV.

Domácí
19. 5. 2015 12:50
Daniel Landa.
Daniel Landa.

Zpěvák Daniel Landa poslal pražskému politikovi sociální demokracie zprávu, která by se snadno dala považovat za výhružku. Adresátem byl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Ten totiž v uplynulých hodinách rezolutně odmítl, aby psal Landa hymnu k sedmistému výročí narození Karla IV., jak v koalici na pražském magistrátu prosazovali například lidovci v čele s radním pro kulturu Janem Wolfem či ministrem kultury Danielem Hermannem.

"Tady Daniel Landa, rád bych s Vámi krátce hovořil. Stejně k tomu dojde, ale rád bych to řešil v míru a klidu. Nepodceňuju Vás, ani Vy mne ale nepodceňujte. D. L.," přišlo včera Dolínkovi z Landova mobilního telefonu.

Dolínek se totiž v pondělí jménem pražských sociálních demokratů tvrdě vyslovil proti tomu, aby kontroverzní umělec se skinheadskou minulostí skládal na zakázku magistrátu hymnu oslav výročí narození Karla IV. "Považuji to za skandální, nepochopitelné a od takové aktivity se distancujeme," sdělil LN Dolínek. Landa je podle něj spoluzakladatelem českého skinheadského hnutí a exponentem krajní pravice a je nemyslitelné, aby byl spojován s jednou z největších osobností české a evropské historie. "Oslavy mají mít důstojný a historický ráz, nesmějí být zneužívány pro ideologické kampaně," dodal Dolínek.

Petr Dolínek (ČSSD).Landovu včerejší textovou zprávu nechtěl příliš komentovat. S umělcem, který si v poslední době říkal Žito 44, se ale potkat nehodlá. "Nevidím důvod se s ním scházet. Zastrašování není styl, který bych respektoval," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Dolínek.

S myšlenkou na oslovení Landy coby skladatele hymny oslav sedmistého výročí narození českého krále Karla IV. přišel lidovecký pražský radní pro kulturu Jan Wolf. "Aby to nebylo úplně konzervativní, je tu nápad, že oslavy budou mít jakousi hymnu. Oslovili jsme člověka, který je nonkonformní, na druhou stranu akcentuje historii naší země. Jde o Daniela Landu," řekl Wolf pražskému deníku Metro. Včera tuto myšlenku v LN podpořil také ministr kultury Daniel Hermann. "Vím, že Danielovi je takové téma blízké, velmi se zajímá o českou historii, třeba o myšlenku Vyšehradu a vše s ním spojené," uvedl Hermann.

Proti angažmá Landy se naopak bouří studenti historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kteří poukazují, že Landa byl vůdčí osobností někdejší skinheadské skupiny Orlík, "jejíž texty byly v té době otevřeně nesnášenlivé a rasistické".

Autor: Petr KolářFoto: ČTK , Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ