Lichvu v Česku nedělám, tvrdí možný slovenský prezident Kiska

Domácí
24. 3. 2014 06:01
Andrej Kiska.
Andrej Kiska.

Novým slovenským prezidentem se o víkendu může stát nestranický pravicový kandidát, milionář Andrej Kiska, pokud se mu ve druhém kole prezidentských voleb podaří porazit úřadujícího předsedu vlády Roberta Fica. Časopisu TÝDEN poskytl Kiska exkluzivní rozhovor.

Ve slovenských médiích se uvádí, že si prý doma hrajete na anděla, zatímco v Česku vás mají znát jako ďábla. Nikde jsem ale něco takového v České republice neslyšel, slovenské prezidentské volby nejsou v Praze považovány zrovna za politickou prioritu. Vaše ďábelská podoba má souviset s tím, že jste v Česku spoluvlastníkem společnosti TGI Money, která poskytuje nebankovní úvěry s úrokem třináct procent. Podle slovenského levicového deníku Pravda je to prý nemorální úrok, lichva. Jak tuhle výši úroku vidíte vy?

Ve společnosti TGI Money jsem skutečně akcionářem, ale nepůsobím v ní aktivně, manažersky. Jako akcionář jsem do společnosti investoval peníze a myslím si, že dvanácti až třináctiprocentní úrok je velmi dobrá nabídka, kterou mnozí Češi oceňují.

Robert Fico vstoupil do komunistické strany v roce 1987. Vy sám jste se prý o členství v komunistické straně také ucházel, byť neúspěšně. Jak to přesně bylo?

Ano, to se stalo v mých devatenácti letech, když jsem šel na vysokou školu a asi hlavně proto, že jedinými komunisty, které jsem ve svém okolí dobře znal, byli můj otec a matka. A těch jsem si velmi vážil. Dá se říci, že jsem byl takový politický analfabet a do strany mě stejně nechtěli, protože jsem měl jinak velmi otevřené názory a beze strachu jsem hrával třeba písničky Karla Kryla. Takže jsem se straně absolutně nehodil. Už na vysoké škole a pak v zaměstnání jsem ale rychle pochopil, co to ta komunistická strana vlastně je. A byl jsem hrozně rád, že přišel listopad 1989.

Mám však dojem, že na Slovensku členství v KSČ nikdy nevadilo tolik jako v Česku...

Je pravda, že když dnes někdo na Slovensku řekne, že byl komunista, třeba právě Fico, nebere se to mezi obyčejnými lidmi jako zásadní problém. Vždyť i všichni dosavadní prezidenti od vzniku Slovenské republiky v roce 1993 byli členy Komunistické strany Československa.

V Bratislavě je před druhým kolem voleb podobná atmosféra jako před více než rokem v Praze. Všichni věří ve vítězství pravicového kandidáta, jenže v Česku rozhodl venkov, který upřednostnil podpásovou rétoriku Miloše Zemana nad věcně vedenou kampaní Karla Schwarzenberga. Nemáte strach, že i na Slovensku se nakonec rozhodne mimo Bratislavu? Co proti tomu děláte?

První kolo jsem vyhrál i v některých venkovských okresech, ale je pravda, že v jiných regionech voliči přerozdělili hlasy poněkud jinak. Teď je podstatné, aby k volbám přišli všichni ti, co nevolili mě ani pana premiéra, hlavně voliči Milana Kniažka, Radoslava Procházky i Pavola Hrušovského. Když opravdu přijdou, mám reálnou šanci prezidentské volby vyhrát.

* Proč Andrej Kiska považuje kampaň Roberta Fica, při které slovenský premiér zneužívá i státní aparát, za špinavou?

* Jak Andrej Kiska oslovil půl milionu slovenských Romů?

* Jaké jsou jeho vazby na scientologickou církev?

* Co si myslí o vítězích prvního kola vysokoškoláci z Bratislavy a co venkované ze Záhoria?

* Proč se padesátník Robert Fico obklopuje starými kádry z komunistické strany, k nimž patří třeba i předsedkyně Socialistického svazu žen?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v nejnovějším čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 24. března 2014.

Čtěte TÝDEN.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv , ČTK/Halász Tomáš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ