Lidé jsou frustrovaní, demokracie je v ohrožení, varuje BIS

Domácí
7. 11. 2013 13:01
bez popisku 579828
bez popisku 579828

Bezpečnostní informační služba (BIS) varuje před extremistickými názory, které podle ní mohou převzít i standardní politické strany, zejména na komunální úrovni. Sami extremisté jsou podle BIS v útlumu, strany ale mohou využít jejich názorů k získání lidí, kteří jsou nespokojení a frustrovaní například kvůli ekonomické krizi. BIS o tom píše ve výroční zprávě.

Podle BIS lze pozorovat ústup typických extremistických aktivit, které vycházejí z určitých ideologií. Krajně pravicový neonacismus a na druhé straně levicový marx-leninismus prý v současnosti ohrožují demokracii minimálně. Faktem ale podle zpravodajců zůstává, že je nutné řešit sociální problémy spojené s etnicitou a skupinami tzv. nepřizpůsobivých obyvatel. Opak by mohl vést "k dalšímu růstu napětí v daných oblastech".

"Navíc hrozí riziko, že i standardní politické strany, zejména na komunální úrovni, budou postupně přebírat rétoriku či některé postoje extremistů a využívat je v rámci politického boje," píše kontrarozvědka. Strany by se podle ní mohly postupně radikalizovat kvůli obavě, že ztratí voliče.

BIS navrhuje, aby se skončilo s "bázlivým" přístupem k etnickým problémům a vyhýbání se "reálnému popisu existujících problémů". "Je nutné opustit neustálé nikam nevedoucí akademické debaty a cíleně se zaměřit na konkrétní projekty a záležitosti praktického rázu," píší zpravodajci. Je to prý jediný způsob, jak ubrat argumenty extremistům a snížit tak jejich popularitu.

Podle kontrarozvědky také pomalu ztrácí smysl ostré rozlišení mezi pravicovým a levicovým extremismem. Demokracii může ohrozit samotný růst nedůvěry obyvatel k fungování demokratických principů obecně. Příčinu vidí BIS v dopadech ekonomické krize, úsporných opatřeních vlády, různých korupčních kauzách nebo nedostatečné osobní odpovědnosti úředníků a politiků.

"U značné části lidí to vede k frustraci, pocitu bezmoci a bezvýchodnosti současné situace," uvádí BIS. Podle ní toho mohou mohou využít různá uskupení k prosazení vlastních cílů, které směřují ke snaze o rozbití demokracie.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Poplatky pro televizi a rozhlas se zvýší zřejmě od května, Senát to schválil

Domácí
9. 4. 2025
ilustrační foto

Pro vyšetření k odhalení rakoviny plic nemusí lidé úplně přestat kouřit

Domácí
9. 4. 2025
ilustrační foto

Lidé ve Zlíně si budou moci vyzkoušet různé sporty, Zapojí se skoro 40 organizací

Domácí
9. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ