Lidská práva čelí mnoha výzvám, shodli se Zaorálek a Jagland

Domácí
21. 4. 2017 17:05
Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland a ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek (vpravo).
Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland a ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek (vpravo).

Aktuální vývoj v Evropě přináší mnoho výzev pro ochranu lidských práv, shodli se v pátek na jednání v Praze generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Jagland přijel do Česka projednat s politiky priority České republiky pro předsednictví Výboru ministrů, který je rozhodovacím orgánem Rady Evropy. Setkal se také s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) a členy zahraničního výboru Sněmovny.

"Žijeme v době, kdy to lidská práva vůbec nemají jednoduché," prohlásil po jednání s Jaglandem Zaorálek. Evropa se podle něj v důsledku teritoriálních konfliktů potýká s mnoha složitými problémy, které zasahují do sféry ochrany lidských práv. Jagland poznamenal, že Rada Evropy věnuje pozornost zejména aktuálnímu vývoji v Turecku, kde o víkendu v referendu občané schválili významné ústavní změny, které tamní politický systém odklánějí od sekulární demokracie. Také podle Jaglanda současný vývoj v Evropě klade agendě lidských práv řadu složitých výzev.

Předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy označil Zaorálek za poctu. Česká republika tuto pozici zastávala poprvé před 22 lety. "Budeme se věnovat teritoriálním problémům, které jsou často kolem nás a jsou vážné v zemích, jako je Ukrajina, jako je Turecko, a dalším," přiblížil ministr, jaká témata určí agendu českého předsednictví. Česko se podle něj bude zabývat také situací dětí mezi migranty a problémy lidí vyhnaných z domovů. Další priority uvést nechtěl, nejprve je hodlá předložit ke schválení vládě. Ministři by se jimi měli zabývat 3. května.

Premiér Sobotka po schůzce s Jaglandem označil za další priority českého předsednictví ochranu lidských práv, rovnost žen a mužů, demokracii a právní stát.

Na setkání s poslanci zahraničního výboru Sněmovny se Jagland zajímal o postřehy českých poslanců k dění na Ukrajině, v Rusku a Turecku, řekl předseda výboru Karel Schwarzenberg (TOP 09). Tématem dopoledního jednání byla také aktuální výroční zpráva Rady Evropy, v níž generální tajemník upozornil na rostoucí populismus a omezování svobody médií. "O té zprávě jsme mluvili, ale o stavu v České republice příliš ne. Situace u nás se zlepšila, což je potěšení, ale nejsme bezchybní " doplnil Schwarzenberg.

V minulosti Rada Evropy Česku opakovaně vytýkala diskriminaci romské menšiny. Nejčastěji zmiňovaným bodem kritiky je vylučování romských dětí z hlavního vzdělávacího proudu a jejich umísťování do praktických škol.

Ministr spravedlnosti Pelikán Jaglanda ujistil, že Česká republika se do konce roku připojí k Úmluvě proti obchodování s lidskými orgány a k Úmluvě Rady Evropy o prevenci terorismu. "V předchozích letech se Česká republika dostala na nelichotivý seznam zemí, které dosud nepřistoupily k některým významným mnohostranným úmluvám Rady Evropy. Tím jsme zbytečně ohrozili svou důvěryhodnost na poli lidských práv a boje proti terorismu," sdělil ministr v tiskové zprávě

Jagland naposledy navštívil Českou republiku v roce 2015. Tehdy ocenil Česko za podporu lidských práv, jejichž dodržování a ochranu považuje za nenahraditelné pro zajištění bezpečnosti celého kontinentu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Generál Karel Kutlvašr

Generál Kutlvašr dotáhl povstání k vítězství. Připomíná ho nový pomník

Domácí
5. 5. 2025
Praha květen 1945, Čs. rozhlas, Pražské povstání.

Voláme všechny Čechy! burcoval před 80 lety rozhlas. Začalo povstání

Domácí
5. 5. 2025
ilustrační foto

Třetina Česka čelí dramatickému suchu. Deště nepomáhají a má být hůř

Domácí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ