Evropská unie vytvořila černou listinu 23 druhů zvířat, která se nesmějí dovážet na kontinent nebo se u chovatelů dále rozmnožovat. Na seznamu nepůvodních druhů, které podle Bruselu škodí evropské přírodě, je i v Česku stále poměrně populární nutrie.
Neproklouzne ani myš. Tedy vlastně mýval severní, vrána domácí, nosál červený, rak pruhovaný, sršeň asijská a tak dále. Celkem 23 živočichů. Veterináři na ruzyňském letišti od minulého týdne kontrolují, jestli se do Česka nedováží některý z těchto druhů, které jsou na nově sepsaném evropském rejstříku zakázaných druhů.
"V případě, že odhalíme druhy, které jsou zařazeny na daném seznamu, nepropustíme je do České republiky, a tudíž ani do Evropské unie," konstatuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Za porušení předpisu přitom hrozí dovozci pokuta až milion korun. A nejde jen o zvířata, celníci a další úřady budou hlídat, jestli se do země nepřivážejí rovněž semena vybraných rostlin, je jich na seznamu čtrnáct druhů.
Země Evropské unie vynaloží v přepočtu více než 300 miliard korun na boj s nepůvodními a invazivními druhy a na následné odstraňování škod. "Dnešní globalizovaný svět umožňuje do Evropy přivážet různé rostliny a živočichy ze vzdálených konců světa a ty se pak bohužel často bez rozmyslu dostávají do naší přírody. Pro invazní druhy to znamená nečekané možnosti šíření. Nemají tu přirozené nepřátele, vytlačují naše původní druhy nebo přenášejí nemoci, vůči kterým jsou samy rezistentní, ale evropské druhy v jejich důsledku vymírají," konstatuje ředitel odboru druhové rozmanitosti ministerstva životního prostředí Jan Šíma.
Dodal, že například Spojené státy, Austrálie nebo Jihoafrická republika už mají problematiku šíření invazivních druhů dávno ošetřenou ve svých zákonech a předpisech.
V Evropě žije či roste na 12 tisíc nepůvodních druhů, přičemž 10 až 15 procent patří podle odhadů k invazivním, tedy z jistého pohledu k nebezpečným. Mezi zakázané druhy patří na unijní listině například severoamerické druhy raků, které přenášejí račí mor hubící všechny své "evropské bratry".
Mýval severní, který je rozšířený zejména v západních Čechách a na střední Moravě, je zase velice zdatným lovcem ptáků, drobných savců i obojživelníků. Tyto šelmy rovněž přenášejí nemoci, jako je leptospiróza, vzteklina nebo škrkavka, které jsou přenosné i na člověka.
* Která všechna zvířata a rostliny jsou na seznamu zakázaných druhů?
* Jak se listina zakázaných druhů dotkne českých chovatelů nutrií?
* Co bude se zvířaty v zoologických zahradách?
* Proč na listině není bolševník velkolepý nebo norek americký?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 8. SRPNA 2016.