Litvínov: Romové se pustili do provokujících radikálů
04.10.2008 13:05 Aktualizováno 04.10. 14:58
Dvanáct členů monitorovacích hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany, kteří přijeli do litvínovského sídliště Janov, narazilo na odpor místních Romů. Zhruba 70 Romů ozbrojených klacky, golfovými holemi či násadou od sekyry zahrnulo členy hlídek v černých kabátech, kšiltovkách a s bílou páskou na rukávu vulgárními nadávkami, plivali na ně a polévali je vodou. Střetu zabránila přítomnost policistů a litvínovských strážníků.
Hlídky, jež sídliště po necelé hodině opustily, strana vyslala do Janova podle místopředsedy Dělnické strany Jiřího Šťepánka v reakci na četné žádosti o pomoc místních občanů, které svým chováním obtěžují nepřizpůsobiví sousedé.
S nasazením hlídek nesouhlasí vedení města, za přínosné jej nepovažuje ani předseda janovského osadního výboru. "Město musí zareagovat, situace se přiostřuje. Policie pořídila záznam, je třeba jej vyhodnotit a vyvodit patřičné důsledky. Minimálně půjde o přestupek, někteří aktéři se možná dočkají obvinění z trestného činu. Nelíbí se mi ani, jak byli obyvatelé sídliště vyzbrojeni," řekl litvínovský místostarosta Martin Klika, který situaci na místě monitoroval.
ČTĚTE TAKÉ: Pochod neonacistů se Praha ani nepokusí zastavit
Čunek: Romové se musí přiblížit normálnímu způsobu života
Lidé z problémového panelového sídliště poukazují podle Šťepánka na neutěšený stav v lokalitě. Stěžují si zejména na místní romskou komunitu, na rušení nočního klidu, ničení soukromého majetku a také napadání občanů Romy. Městská policie údajně nemá ani nadále zájem situaci řešit. S tím však nesouhlasí starosta Milan Šťovíček.
Milan Šťovíček: Je to čistě účelové
Snahu Dělnické strany chápe jako účelovou záležitost. Napadání města za to, že v Janově prý nic nedělá, je podle něj populistické gesto směřované do období před krajskými volbami, v nichž Dělnická strana kandiduje. "Město se situaci v sídlišti systematicky věnuje, pracuje na integrovaném plánu rozvoje lokality a zřídilo zde i služebnu strážníků," doplnil.
Po dohodě s obyvateli sídliště vznikl osadní výbor Janov, jehož členové spolupracují se zastupiteli. Město podle předsedy osadního výboru Zdeňka Kvapila vychází požadavkům obyvatel janovského sídliště vstříc. "Zřídilo novou služebnu městské policie a vyčlenilo peníze na její provoz. V posledních 14 dnech jsou skutečně v ulicích vidět jak motorizované, tak pěší hlídky strážníků. Spolupracujeme i na integrovaném plánu rozvoje sídliště s možností čerpání financí z EU, jehož cílem je sídliště zvelebit a život místních obyvatel vrátit k normálu," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Stehlíková přesvědčuje Romy: Nezneužívejte azyl
Problémem je podle Kliky chybějící opora v legislativě. Do janovského sídliště s 6 200 obyvateli se po prodeji městských bytů stále častěji stěhují sociálně slabé a nepřizpůsobivé rodiny. Nutná je podle něj změna zákona o bytových družstvech a zejména úprava hygienických norem, kterou by bylo možno regulovat počet lidí žijících v jednom bytě.
Ochranné sbory nacionálně orientované Dělnické strany mají mimo jiné "chránit stranické funkcionáře nebo plnit pořadatelskou roli při akcích", tvrdí její představitelé. Podle předsedy Tomáše Vandase mají sbory pomáhat také lidem, kteří jsou šikanováni nepřizpůsobivými občany. Sbory mají radit lidem při řešení problémů nebo poskytovat právní pomoc.
Foto: Karel Šanda, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.