Nebezpečná reklama
Lobbing firem vítězí, senátoři odmítají zrušení billboardů
13.03.2012 18:30 Původní zpráva
Návrh, který by do pěti let vymýtil billboardy od českých silnic, v Senátu narazil. Zákonodárci ho chtějí zmírnit nebo zcela zrušit. Tlačí na ně silná lobby billboardových společností, jež by striktním zákazem přišly o stamiliony.
Je tu kytice bílých květů, svíčka a věneček s nápisem "Vzpomínáme"... Všude kolem se povalují červené kusy nárazníku a jiné úlomky automobilových součástek. Je to až nečekaně živá připomínka tragické nehody, která se u masivního a pět metrů vysokého billboardu na Rozvadovské spojce v pražských Stodůlkách stala před dvěma lety. Červený seat tu tehdy za mlhavého listopadového rána nevybral zatáčku a kolem široké ocelové nohy poutače se doslova omotal. Na jednoho ze dvou pasažérů se doteď u sloupu vzpomíná.
Billboard číslo 12943 nebo taky Zabiják, jak mu přezdívají jeho zarytí odpůrci, tu už dávno neměl být. Policisté za jeho odstranění horovali hned po nehodě. Bezúspěšně. "Nepamatuju si, že by nám tehdy dopravní odbor magistrátu vůbec odpověděl," krčí rameny policejní dopravní inženýr Jan Klaus. Město podle logiky, že za nehodu nemohl billboard, ale vysoká rychlost, neudělalo vůbec nic.
O bytí či nebytí se hraje v Senátu
Poutač má přesto na kahánku. O jeho bytí či nebytí se nyní hraje v Senátu. Z Poslanecké sněmovny tam dorazila nečekaně striktní novela silničního zákona. Podle ní by měly do pěti let zmizet poutače nejen od dálnic či rychlostních silnic, ale i od všech ostatních komunikací nižších tříd.
Šance, že takové znění senátoři posvětí, je ale značně malá. Ukazuje se to na každém dalším jednání o návrhu. Naposledy v úterý dopoledne v hospodářském výboru. Většina přítomných podpořila návrh senátora Karla Korytáře, jenž striktní regulaci zcela ruší.
"Když úplně zrušíte reklamy, seberete tím peníze obcím, půjde o značný výpadek DPH a spousta lidí ztratí práci," namítá na schůzi například senátorka Veronika Vrecionová (ODS). "Nejdříve si dejte do pořádku silnice a pak mi tvrďte, že jsou billboardy nějakým výrazným nebezpečím," říká senátor a starosta Příbrami Josef Řihák.
Senátoři v kroužku lobbistů
Důvodů, proč se senátoři do přísné novinky pustili s takovou vervou, je hned několik. Za prvé je tu silný lobbing reklamních společností, které by zákazem reklamy u silnic tratily stamiliony. Na obou dvou billboardových jednáních, která se v Senátu uskutečnila, tak zákonodárci působí jak v ohrádce mezi hlídači.
Na židlích podél stěn jsou totiž rozesazeni zástupci snad všech billboardových společností na trhu. "Ten tlak je u mnoha kolegů zcela znatelný. Vymýšlejí si proto různá zdůvodnění, aby nebylo na první pohled zřejmé, o co jim jde. Ve výsledku je ale jasné, že pokud dosáhnou svého, odměna je nemine. Tipnul bych to na výraznou slevu na reklamní poutače při volební kampani," říká jeden ze senátorů, který pod příslibem anonymity popsal atmosféru při neveřejných jednáních.
Přísný zákaz = podpora jedné firmy
Nejde ale jen o přímý lobbing firem. Někteří senátoři novinku odmítají i kvůli tomu, že by podle nich jasně zvýhodnila jednu reklamní firmu na úkor ostatních. Výsadní postavení by údajně měla získat firma JCDecaux, inzerující téměř výhradně ve městech. Například v Praze provozuje městský mobiliář, jehož součástí jsou nezřídka i reklamy. Na ty by se však ani ty nejpřísnější regule nevztahovaly. O JCDecaux navíc kolují zvěsti, že má blízko k některým vlivným lidem z ODS. Před volbami v roce 2010 v jejich reklamních nosičích například strana hojně inzerovala, ačkoli měly být podle smlouvy s městem tyto plochy využity k nekomerčním účelům.
A důvod třetí. Zákonodárci hrají i za svá města, která mají z reklam příjmy. Ukázkovým příkladem je chování senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD), který se při prvním jednání v podvýboru pro dopravu zajímal jen o to, zda by novinka ohrozila takzvané horizonty, menší reklamní plochy v úrovni očí. Před lety do nich investoval jeho Přerov a každý z poutačů nyní moravskému městu přináší zhruba milion ročně.
V Senátu striktní "ne" neprojde. Může ho ale prosadit sněmovna
Jak boj o konec billboardů nakonec dopadne, se ukáže už zítra, kdy je na programu konečné hlasování. Kromě úplného vypuštění regulace bude na plénu čten ještě jeden pozměňovací návrh. A to jakýsi kompromis, který ruší poutače u dálnic, rychlostních silnic a komunikací první třídy, ale na vedlejších silnicích je ponechává. Jelikož se oba návrhy vylučují, senátoři si budou muset vybrat, který podpoří. Podle zákulisních zvěstí mají oba zhruba stejnou šanci. Mizivou naději v Senátu má naopak striktní zákaz všech reklam u všech silnic, jak ho navrhla sněmovna.
Ve výsledku však bude mít poslední slovo právě ona. Senátní zlepšováky tak může lehce pohřbít a prosadit si své jasné Ne.
Co dokážou billboardy
U českých je dálnic 2266 billboardů. Nejzapleněnější je D1, kde jsou na některých místech poutače jen v několikametrových rozestupech. Na dálnicích v západní Evropě přitom reklamy prakticky nejsou. Například v Německu se tu objevují jen tabule inzerující následující čerpací stanice. Velké poutače jsou u tamních dálnic jen sporadicky a věnovány jsou pouze kampaním bezpečnosti silničního provozu.
Jen v roce 2011 se v Česku stalo 2793 nehod, kdy auto narazilo do reklamního poutače či reklamní značky. Sedm lidí takový náraz nepřežilo. Další tisíce řidičů havarovaly poté, co je billboard při řízení rozptýlil. Závěry výzkumu ČVUT, který na speciálním trenažéru prokázal, že billboardy dokážou upoutat pozornost řidiče na 0,4 sekundy. Tedy na dobu, kvůli které dotyčný nemusí stačit zabrzdit. Brzdicí reflex trvá totiž půl sekundy a šofér během té doby ujede deset metrů. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.