Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka tvrdí, že energetická skupina ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro elektrárnu Prunéřov II přijít v budoucnu o miliardy korun. Na tiskové konferenci to oznámil člen správní rady protikorupčního fondu Karel Randák.
Toto tvrzení přitom opírá o nahrávky, na kterých lobbista a bývalý předseda ČSSD v Praze 1 Miloslav Kožnar přesvědčuje na úředníka, aby přimhouřil oči nad tím, že elektrárna má dlouhodobé problémy s nedostatkem uhlí. "Tuhletu zemi neřídí premiér, ale řídí to ČEZ," pronesl Kožnar na úryvku z nahrávky, kterou protikorupční fond v úterý pustil na tiskové konferenci. "Proto takhle cpe ty prachy do politických stran a tak dále," vysvětluje Kožnar, jehož jméno se objevilo i v souvislosti s kauzou obrněných vozidel Pandur.
Celý zvukový záznam má téměř čtyři hodiny a pochází od státního úředníka, který si přeje prozatím zůstat v anonymitě. Pořídil jej v polovině roku 2009 a vyjádřil se v tom smyslu, že jde o jeho druhou schůzku s lobbistou. K nahrání ho prý vedla schůzka první, která ho doslova šokovala.
Kožnar na záznamu říká, že pokud by se pravda o této skutečnosti dostala na veřejnost, mohlo by dojít k poklesu akcií firmy ČEZ, zároveň však tvrdí, že v takovém případě by ve firmě došlo k "popravám" méně významných aktérů a zodpovědní manažeři by svá místa obhájili. "Když se stane průser, tak musí někoho popravit. Musí. On neudělá sebe, on si prostě neskočí. To znamená, že on musí mít připraveno okamžité řešení, komu uřízne palici," říká Kožnar na záznamu, jehož přepsané pasáže fond zveřejnil na webu. Později naznačuje, že "popraveným" by se stal bývalý šéf Severočeských dolů Jan Demjanovič. "Kdo není ta svině, tak je právě ten Honza. A ti ostatní - to jsou ty svině," říká na záznamu Kožnar.
Není to ostatně poprvé, kdy vzniklo podezření, že projekt Prunéřov II bude pro stát velmi nevýhodný. Stejné podezření se objevilo již před třemi lety. Tehdy se spekulovalo o tom, že by ČEZ musel začít kupovat uhlí od společnosti Czech Coal nebo ji celou koupit. V úvahu by přicházelo i prolomení limitů těžby ze strany státu nebo nákup dražšího zahraničního uhlí.
ČEZ plánuje v elektrárně Prunéřov II modernizaci tří bloků. Výrobu elektřiny chce zajistit uhlím z Dolu Nástup Tušimice. Protikorupční fond s odvoláním na úřední dokumentaci tvrdí, že důl má uhlí jen do roku 2032, zatímco pro návratnost investice do Prunéřova bude nutné dodávat uhlí až do období 2039-2044. Modernizace Prunéřova má stát kolem 25 miliard korun.
Ekologický právní servis navrhuje zhotovení nezávislé analýzy, která by rozebrala zásoby uhlí a potřeby modernizované elektrárny. Pokud se ukáže, že pro elektrárnu není dostatek uhlí, měl by stát jako většinový vlastník ČEZ projekt modernizace zastavit, tvrdí ekologičtí právníci.
Zástupci ČEZ ale tvrzení ekologů, že elektrárny mohou čelit nedostatku uhlí, odmítají. "Okamžik, kdy budou zásoby uhlí v dolech vytěženy, nastane v závislosti na intenzitě těžby, tedy na velikosti poptávky po uhlí. Vzhledem k tomu, že součástí strategie ČEZ je výrazně nižší roční využití zdrojů a také odstavování dožívajících uhelných zdrojů, pak se proces vytěžování uhlí podstatně zpomalí," uvedl v pondělí mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.