Nadační fond proti korupci si smlouvy ministerstva práce vyložil jednoznačně: za špatně fungující systém už úřad utratil většinu ze dvou miliard korun. Další utrácení chtějí zastavit aktivisté v čele s finančníkem Karlem Janečkem a bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem. Ministerstvo pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) se ostře ohradilo a zjištění fondu označilo za lži.
Podnikatel a člen správní rady protikorupčního fondu Radim Jančura odeslal minulý týden podání Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS), aby zabránil promrhání posledních sedmi set milionů korun. "Je to nejhorší případ korupce," uvedl zakladatel fondu Karel Janeček.
Podle zjištění fondu představuje oněch 700 milionů částku, která v kase ministerstva ještě zbyla pro projekt informačního systému na výplatu sociálních dávek za dvě miliardy. Úředníci z ministerstva ovšem mají v rukou zcela jiná čísla a výpočty z protikorupčního fondu označují za lži. "Jde o lživá obvinění," uvedla mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová. "Odhady fondu o utrácení stamilionů od léta loňského roku k přípravě systému jsou naprosto mimo realitu," dodala.
Nový systém ministerstvo spustilo letos v lednu a za první tři měsíce utratilo částku ve výši přibližně 52 milionů korun. V loňském roce za tři měsíce zaplatilo zhruba 95 milionů korun. "Jiné prostředky utraceny nebyly," uvedla Plívová. Celkem tedy náklady ministerstva nepřekročily 142 milionů.
"Moc tomu nevěřím, protože do účtů ministerstva nikdo nevidí. Ale jestli je to pravda, tím lépe," řekl specialista na veřejné zakázky Tomáš Pfeffer, který se podílel na analýzách pro protikorupční fond. Jak podle něj vznikl rozpor mezi tím, co uvádí ministerstvo a tím, co prezentoval protikorupční fond? "Peníze, o nichž jsme hovořili, jsou obsahem smluv, které máme k dispozici," uvedl Pfeffer.
Ministerstvo zpochybňuje další informace vyplývající z posudků vypracovaných protikorupčním fondem. Ten označil investice do nového systému za naprosto zbytečné, protože by stačilo rozvíjet síť, s jejíž pomocí se dávky vyplácely dosud stát by to údajně přišlo jen na desítky milionů korun ročně. "Jde o nepravdivé tvrzení. Jen v loňském roce bylo na provoz a údržbu systémů vynaloženo cca 470 mil. Kč, z toho 90 milionů korun na rozvoj systému," sdělila Plívová.
V tomto bodě se Pfeffer nechce pouštět do pří. "Těžko se s tím polemizuje, když projekt nového neprošel výběrovým řízením a ten minulý vznikl na základě podobných smluv. U antimonopolního jsme ale nenapadali cenu, nýbrž skutečnost, že ministerstvo neuspořádalo výběrové řízení," sdělil Pfeffer.
Pravdou je, že ministerstvo smlouvy k novému informačnímu systému tajilo, dokud je nezveřejnil Nadační fond proti korupci. Ministr Drábek se při vysvětlování dvoumiliardové zakázky vytáčel a několikrát si protiřečil.