Majetkový striptýz: politici mají tisíce z filmů i trafik
03.07.2008 09:20 Původní zpráva
Čím je živ politik? Tvorbou zákonů? Spíš vysedáváním v dozorčích radách, podnikáním, konzultacemi, přednášením. Nejlukrativnější trafiku má lidovec Ladislav Šustr, jemuž ze zastupování státu v Sazce přitekly dva miliony. Milionářů je však mezi členy parlamentu hned několik.
Herci si často stěžují, že kumštýři jsou na tom, aspoň co se peněz týče, prachbídně. Tomáš Töpfer by něco takového říct nemohl. Senátor za ODS totiž loni vydělal jakožto herec-osoba samostatně výdělečně činná téměř jeden a půl milionu korun. Vyplývá to z jeho majetkového přiznání, které je po registraci volně dostupné na webových stránkách Senátu.
Mimochodem s herectvím souvisí také příjmy poslance Vítězslava Jandáka z ČSSD. Ten loni "zbohatl" na reprízách svých starších filmů - dostal za ně jednadvacet tisíc korun.
DÁLE ČTĚTE: Stovky soudců poslaly majetková přiznání. Zbytečně
Töpfer si přišel na další více než milion korun nad rámec senátorského platu ještě díky svému podílu ve firmě Töpfer a bratr, která provozuje mimo jiné restauraci, a také díky pronájmu nemovitostí. Celkem loni vydělal více než dva a půl milionu korun a patří mezi nejbohatší politiky z Malé Strany.
Politika ano, sport ne
Populární herec je tak trochu výjimkou. Většina politiků, hlavně těch zkušených a letitých, totiž značnou část svých vedlejších příjmů získává z dozorčích rad. A do těch se dostali, protože jsou politici.
Králem je v tomto směru lidovec Ladislav Šustr, který sedí v radě Sazky. Za rok 2007 dostal od loterijního gigantu odměnu dva miliony korun - paradoxní je, že zatímco na milionové honoráře pro sněmovní šíbry Sazka peníze má, sportovním svazům příspěvky ořezává, neb musí splácet úvěr, který si vzala na stavbu sportovní haly v Praze.
Stěžovat si nemůže ani zkušený pražský politik z ODS Jan Bürgermeister, který ve sněmovně sedí teprve od června 2006. Domovská strana ho vyslala do tří dozorčích rad - ČSA, Státní fond dopravní infrastruktury a Konferenční centrum Praha -, z nichž získal na odměnách přes čtyři sta tisíc korun.
Díky za každé ráno s VZP
Doslova poslaneckým rejdištěm jsou správní a dozorčí rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V jejích útrobách mimo jiné úřadují komunista Vladimír Koníček, konzervativci Petr Tluchoř či Boris Šťastný nebo socialista Michal Hašek.
VZP je solidní zaměstnavatel - místopředseda správní rady Hašek si tam přišel na 237 tisíc, Tomáš Úlehla (ODS), člen dozorčí rady, na 120 tisíc. Podmínkou ovšem je, že politik, pokud chce desetitisíce na svém účtu, se musí jednání orgánu, v němž zasedá, účastnit.
Ostatně u Tomáše Úlehly stojí za to se zastavit. Když vyplňoval na konci června speciální formulář se svým majetkovým přiznáním, neměl pomalu kam se vtěsnat - tolik kolonek povyplňoval. Přivydělává si kromě legislativy ještě ekologickým poradenstvím, nakládáním s odpady, pohostinstvím, zastupitelstvím ve Zlíně a ve Zlínském kraji. Celkem si loni přivydělal dalších zhruba osm set tisíc. A dlužil téměř pět milionů za hypotéku.
Nejlukrativnější posty |
Sazka, člen dozorčí rady 2 073 099 Kč ČSA, člen dozorčí rady 241 920 Kč VZP, místopředseda správní rady 237 500 Kč |
Příkladem nadprůměrně aktivního politika je nezávislý senátor Jiří Zlatuška. Někdejší rektor Masarykovy univerzity v Brně a nynější děkan tamní Fakulty informatiky toho stíhá hodně. Vedle práce na Malé Straně a akademické dráhy ještě sedá v radě města Brna a několika jihomoravských společnostech s brněnskou majetkovou účastí. Součet jeho nesenátorských příjmů činí 1, 85 milionu tisíc korun.
Když kape z vlády
Na slušné peníze se dá přijít, aniž by zákonodárce měl rezervovanou židli v některém z podniků, v němž má vláda svůj podíl. Třeba liberecký poslanec Tomáš Hasil z ODS se na konci roku 2006 stal vládním zmocněncem pro lyžařské mistrovství světa v Liberci. Loni inkasoval za funkci s velmi neurčitým mandátem čtvrt milionu.
DÁLE ČTĚTE: Šéfy stran spojují dluhy, Čunek zdědil dům
Jeho další liberecký kolega Libor Ježek (také ODS) zase vydělal 120 tisíc na konzultacích pro ministerstvo financí.
Foto: Tomáš Nosil, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.