Protikorupční organizace: Sobotka by měl náhrady vrátit
02.07.2009 10:00 Rozhovor
Transparency International vyzvala místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, aby se postavil za změnu systému vyplácení poslaneckých náhrad. Ředitel protikorupční organizace David Ondráčka navíc míní, že Sobotka by měl sporné příspěvky vrátit.
Co říkáte na systém, jakým jsou poslancům vypláceny náhrady k platu?
Do systému poslaneckých náhrad se vnáší typicky česká závist. Většina lidí si myslí, že poslanci a senátoři mají za to, co odvádějí, nadstandardní platy. A proto ta snaha ze strany politiků hledat cesty, jak naoko nezvyšovat platy a na druhé straně o peníze nepřijít. Výsledkem je, že plat nakonec tvoří třeba polovinu toho, na co si poslanec reálně přijde. To je samozřejmě pokrytecké a ten důvod je neakceptovatelný.
A příklad Bohuslava Sobotky, který pobíral příspěvek na bydlení pro mimopražské, ačkoliv s rodinou fakticky bydlí v Praze?
Mám pocit, že kdyby se takto šlo do většiny poslanců, narazíme na podobné situace. Tím pádem vybrat jeho jako vzorový příklad může být z jeho pohledu nespravedlivé. Ale s tím jako politik musí počítat. Překvapuje mě jeho tvrzení, že nevidí problém ve zneužívání náhrad, které dostává pro svoji práci. Problém to samozřejmě je. Veškeré pokusy měnit systém náhrad narazily na politickou nevůli, která byla argumentována takto: My nemůžeme systém zjednodušit, protože by to znamenalo zvýšení našich platů, a to je politicky nepřijatelné. Takže raději s tím nebudeme dělat vůbec nic, maximálně jsme ochotni bavit se o tom, zda si máme platit lístek na metro.
ČTĚTE TAKÉ: Na byt jsem uspořil z náhrad, přiznal Sobotka
Měly by se náhrady vyúčtovávat?
Všechny cesty by měly být dělány přes jasně doložitelné cesťáky, jako v každé firmě. Zároveň by se měly u kancléře sněmovny schraňovat smlouvy o tom, kdo dělá poslancům expertní analýzy a veškeré smlouvy navázané na poslanecké kanceláře. Patrně by to znamenalo lehký nárůst administrativy, ale myslím si, že by se to vyplatilo v počtu omezení výdajů, protože velkou část by nedokázali prokázat.
Jak by nyní podle vás měl Bohuslav Sobotka reagovat?
Očekával bych, že teď začne tlačit na to, aby se systém poslaneckých náhrad změnil. A pak si myslím, že by část těch náhrad měl vrátit. Ve Velké Británii potupně vraceli náhrady, které jim byly prokázány jako zneužité. Požadavek by měl být: ať ty peníze vrátí a zároveň - poté, co si prošel mediálním tlakem - iniciuje a politicky se postaví za změnu celého systému. To je myslím relativně férový způsob vyrovnání, který neznamená konec jeho politické kariéry, ale zároveň ho nutí k tomu, aby něco dělal. A pan Sobotka se navíc dřív nebránil jít i do takových poslaneckých iniciativ, například byl podepsaný pod zákonem o lobbingu. Myslím tedy, že součástí jeho trestu by mohlo být, aby se teď čtyři měsíce věnoval změně systému náhrad a dal do toho nějaký politický kapitál, jako místopředseda ČSSD není bez vlivu.
ČTĚTE TAKÉ: Šetřivější než Gross: Sobotka v politice uspořil 5 milionů
Majetkový striptýz: co Sobotka veřejně přiznával
Chcete, aby pan Sobotka sporné náhrady vrátil, ale takto pravděpodobně pracují i ostatní poslanci. Navíc se ukázalo, že někteří zákonodárci zaměstnávají jako své asistenty i lobbisty.
Mohl by se vymyslet další předpis, který nastaví přísnější pravidla, ale asi platí stará pravda, že čím víc zákazů, tím víc způsobů, jak je obcházet. To by mělo vytvořit takovou ostudu, že ten člověk by se takového asistenta okamžitě zbavil a distancoval se od něj, jinak se to s ním potáhne. Ale víte, naše politika se čím dál víc dostává do fáze, že politické strany představují klientelistická uskupení, firmy podnikající na politickém trhu, které jej zároveň ovládají, protože pro něj vytvářejí vlastní pravidla. Cílem je zvyšovat zisky pro své manažery, což jsou představitelé politických stran. Politika se posunula od toho, že strany reprezentují zájmy svých voličů, které prosazují, do toho, že jsou to firmy ovládané akcionáři. A ti bojují o podíl na kořisti, což je státní rozpočet. To je širší pohled, do něhož zapadají všechny ty případy. Pak těžko můžete očekávat, že jeden poslanec na sebe vezme roli obětního beránka.
Foto: Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.