Ministerstvo zdravotnictví prodává zámky za hubičku. Že by stát mohl na jejich prodeji utržit o miliony více, říkají odborníci oslovení serverem TÝDEN.CZ. Vítězem ministerského výběrového řízení je navíc společnost s dvou set tisícovým základním kapitálem založená několik týdnů před vypsáním tendru a ovládá ji kyperská firma.
"I kdyby budovy byly napadeny dřevomorkou a měly propadlé stropy, jejich cena je na realitním trhu pětkrát až šestkrát vyšší," uvedl Jan Dočekal z realitní kanceláře, která se zabývá prodejem historických objektů.
ČTĚTE TAKÉ: Ministerstva prodávají domy. Zn.: Velmi levně
Že by stát mohl vydělat více, si myslí i Jan Kunz, manažer bruntálské pobočky kanceláře Sting. Jeho odhady nemíří tak vysoko, přesto jsou vyšší než ministerské ceny. Město Bruntál je jen kousek od prodávaných zámků. "Z informací, které mám k dispozici mohu říci, že na každém objektu se dal vydělat zhruba milion a půl navíc, pokud by byl prodáván samostatně. Navíc se souvisejícími pozemky se cena zvyšuje," podotkl Kunz.
Ministerstvo zámek v Branticích prodává za tři miliony korun i s pozemky. Ty mají plochu sedmi hektarů. Zámek Dívčí Hrad stojí rovněž tři miliony a "nejdražší" je zámek ve Slezských Rudolticích za 4,6 milionu korun. "Pokud by ministerstvo nespěchalo a dalo o prodeji vědět hlasitěji na realitním trhu, ceny mohly být jinde," uvedl Jan Kunz. Lidé z Julíkova úřadu se ale rozhodli prodat sedmnáct budov v jednom balíku, aby udali i nemovitosti, které by byly samostatně neprodejné.
Máme posudek
Ministerstvo zámky nabízelo měsíc. Nabídku zveřejnilo na internetových stránkách centrální adresy České pošty. "Opírali jsme se o znalecký posudek renomované firmy," brání se mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Posudek vyhotovila ostravská společnost Alfa znalecká. "Stojíme si za ním. Zohlednili jsme rozlohu pozemků, technický stav budov a všechny další aspekty," řekl odhadce společnosti Michal Krč.
Za balík budov v odhadované hodnotě 95 milionů korun nakonec nabídla nejvíce, a to 113 milionů korun, firma Terabet Písek. Do obchodního rejstříku byla zapsána v říjnu loňského roku, dva měsíce poté vypsalo ministerstvo výběrové řízení a 28. ledna 2008 byla uzávěrka. Za firmou Terabet stojí společnost Teraworks Limited, která do ní vložila 180 tisíc korun. Podle obchodního rejstříku je dalším společníkem David Moshe Wieder, který bydlí v Praze. Ten vložil do firmy dvacet tisíc. Jak silná může ale ve skutečnosti společnost být, naznačuje pozadí firmy Teraworks Limited. Za ní stojí Tal Ben Yehuda, který je podle rejstříku jednatelem Plaza Centers. Tato společnost staví mamutí nákupní parky v Čechách i v zahraničí.
Terabet ještě není majitelem ministerských budov. "Smlouvu musíme ještě sami posoudit, vyjádří se i ministerstva kultury a financí," řekl Tomáš Cikrt.
Foto: Archiv