Josefu Šindelkovi je jednašedesát let a má leukemii. I přes svou nemoc řídí základní školu ve Žďárné na Blanensku a působí vitálním dojmem. "Že mám jít k lékaři, si uvědomím až při pohledu na poznámku v kalendáři," říká. Důvod, proč neleží na kapačkách v nemocnici, se jmenuje bioléčba. Jde o relativně novou metodu, jak léčit rakovinu. Lék, který bere, ovšem stojí 83 tisíc korun měsíčně a hradí ho pojišťovna. Zatím se kasá, že na to má.
Princip bioléčby je založen na užívání léku, který v lidském těle cíleně ničí jen nádorové buňky. Na rozdíl od chemoterapie nelikviduje i ty zdravé a nezpůsobuje vypadávání vlasů, nevolnosti a celkové oslabení organismu. Léčba je ovšem vhodná pouze pro malou část lidí, kteří splňují přísná kritéria.
"Jde o velmi složité chemické a laboratorní parametry," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel Masarykova onkologického ústavu a předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. "Rozhodně se ale nedostává jen prominentním nebo bohatým lidem," dodal jedním dechem.
Z úrazu se vyklubala leukemie
Josef Šindelka měl štěstí, že je pro tento typ léčby vhodným pacientem. Chronickou myeloidní leukemii mu diagnostikovali v červenci roku 2003 díky úrazu na noze, který se dlouho nehojil.
"Jeli jsme s manželkou do Brna, kde mě hospitalizovali a udělali vyšetření krve. Když mi pak řekli výsledek, bylo mi, jako by mě praštili po hlavě," vzpomíná. Šindelkovi začali lékaři čistit krev a za 12 dní shodil 22 kilogramů. Lékaři počítali s tím, že podstoupí transplantaci kostní dřeně, dárkyní měla být jedna z jeho sester. Jeho stav byl však natolik vážný, že se nakonec rozhodli jinak.
Bioléčba v Česku |
Léčbou biologickými preparáty prošlo v roce 2008 zhruba 9615 pacientů VZP. Pojišťovna zatím neví, na kolik ji léčba přišla, údaje se budou teprve zpracovávat. Suma se však bude pohybovat v řádech milionů korun stejně jako u Pojišťovny ministerstva vnitra. Ta loni hradila bioléčbu 764 pacientům a přišla ji na 145 milionů korun. Očekává se, že počet pacientů v Česku bude každoročně stoupat. Bioléčba zabírá i na onemocnění, jako jsou roztroušená skleróza, revma nebo Crohnova choroba. |
Tabletka denně místo chemoterapie
"Začal jsem si denně píchat do břicha injekce speciálních léků a pak jsem skončil na jedné tabletě glyveku denně," říká a zdůrazňuje: "Krabička takového léku stojí 83 tisíc korun." Šindelkův zdravotní stav se rapidně zlepšil. "Teď vůbec nevím o tom, že bych byl nemocný," raduje se. Po každém vyšetření jsou na tom jeho bílé krvinky líp a líp.
Šindelka neví, jestli se své nemoci zbaví úplně, ale je rád, že opět může řídit svou školu a věnovat se žákům, které pro něj hodně znamenají. Kromě toho vychvaluje ředitele Vorlíčka a jeho tým. "Je to špičkové pracoviště a jsou tu úžasní doktoři," říká.
Budoucnost napoví
Ředitel Vorlíček si bioléčby také cení. "Díky smlouvě s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou dostali loni tuhle léčbu všichni pacienti, kteří ji potřebovali," řekl a současně přiznal, že se toho podařilo docílit i díky regulačním poplatkům. V poslední době se podle něj navíc přišlo na to, že biologické preparáty se dají užívat také jako prevence. "Platí to například u pacientek po operaci rakoviny prsu, kde je zvýšené riziko výskytu zhoubného nádoru," upozornil.
Bioléčba k nám přišla přibližně před sedmi lety a v současné době je u nás asi 14 preparátů, které pacientům tímto způsobem pomáhají. "Do budoucna doufám, že jim nebude jen prodlužovat život, ale že je bude skutečně léčit," uzavřel Vorlíček.
Foto: Tomáš Nosil