Marriott byl důkladně střežen, říká náměstek Tomáš Pojar
21.09.2008 14:40 Rozhovor Aktualizováno 21.09. 15:30
Při atentátu v hotelu Marriott v centru Islámábádu zemřel český velvyslanec v Pákistánu Ivo Žďárek, který tam měl své provizorní sídlo. Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar teď řeší s diplomaty, kteří zůstali na místě, co bude dál.
Proč bydlel náš velvyslanec v hotelu Marriott, jeho rezidence nebyla dost bezpečná?
V Pákistánu se dlouhodobě zhoršovala bezpečnostní situace a rezidence velvyslance nebyla ve vyhovujícím bezpečnostním stavu. Velvyslanec Žďárek bydlel dočasně v hotelu Marriott, který byl velmi důkladně střežen. Nebyl jediný diplomat, který se tam zdržoval. Když máme velvyslanectví v zemích, jako je Pákistán, Afghánistán a Irák, tak to přináší samozřejmě bezpečnostní rizika.
ČTĚTE TAKÉ: Výbuch v Islámábádu usmrtil desítky lidí
Takže rezidence velvyslance byla úplně vyklizená?
Ano, rezidence byla vyklizená. Z bezpečnostních důvodů nebudu do médií popisovat opatření, které jsou přijímaná na místech typu Islámábád. Je tam opravdu velmi složitá bezpečnostní situace a já nemám jedinou indicii, že by došlo k pochybení, že by někdo nedodržoval bezpečnostní opatření. Možnost, že některý český občan nebo diplomat přijde takto o život, se dá minimalizovat, ale ne vyloučit.
Bude Česko pokračovat v diplomatické misi v Pákistánu?
Česká republika v Pákistánu nepochybně zůstane, je to velká a důležitá země. O tom, jaká tam budou bezpečnostní opatření, jací lidé budou na místě a tak podobně, se rozhodne v souladu s bezpečnostními směrnicemi.
ČTĚTE TAKÉ: Útok je vzkaz nové vládě Pákistánu: skončete to s USA
Říkal jste, že rezidence našeho velvyslance v Islámábádu nebyla dost zabezpečená. Naše velvyslanectví tam je dobře chráněné? Tam dál dochází diplomaté do práce?
Běžný chod ambasáda neměla, v Pákistánu byl dlouhodobě vyšší bezpečnostní stupeň. Existují pravidla, jak se v takovém případě můžou diplomati pohybovat. Neustále se sbírají zpravodajské informace, průběžně se vyhodnocují a konzultují s dalšími ambasádami podobných spřátelených zemí.
ČTĚTE TAKÉ: Při atentátu v Islámábádu zahynul český velvyslanec
Budou se teď bezpečnostní opatření v Pákistánu zpřísňovat?
To samozřejmě neřeknu. Nezveřejňujeme, jaký je kde bezpečnostní stupeň. Ve chvíli, kdy to uděláme, si to může poslechnout někdo, kdo nám chce uškodit. V Pákistánu byl už teď poměrně hodně vysoký bezpečnostní stupeň, i když ne takový jako v Bagdádu nebo Kábulu, ale příliš ho zvyšovat ani nejde.
Odjel někdo z ministerstva zahraničí situaci do Islámábádu řešit?
Tam je dost lidí na místě, kteří jsou na telefonech a normálně fungují.
Co s nimi teď probíráte?
Převoz těla do České republiky a jejich situaci na místě. V tuto chvíli se snažíme uchránit rodinu, aby se v soukromí s vyrovnala touhle událostí a nebyla obtěžována.
Fotogalerii z místa výbuchu najdete ZDE
Posíláte do Pákistánu kvůli tělu speciální letadlo?
Řekl jsem, že řešíme převoz těla do České republiky. Jakmile bude možné převoz těla zajistit, uděláme to. Zatím nebylo rozhodnuto o konkrétním řešení.
Rodina velvyslance Žďárka zůstala v Praze?
My o rodině nebudeme vůbec informovat. Byli jsme s nimi v kontaktu, ministr byl v kontaktu s rodinou a dál k tomu nic neřekneme.
Ivo Žďárek byl kariérní diplomat. Než odjel do Pákistánu, pracoval ve Vietnamu. Znamenal pro něj post v Islámábádu kariérní postup?
Stejně jako Vietnam je i Pákistán velká důležitá země, kterou je potřeba brát vážně. Byl to naprosto standardní a adekvátní postup diplomata.
Dostane nějaké vyznamenání?
Nechci nic předjímat. Není to na mně, všechno bude řešeno standardním způsobem, aby byla jeho role oceněna.
Foto: ČTK, Ministerstvo zahraničí ČR
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.