Okresní soud v Táboře potrestal podmíněným trestem za výrobu drog jednapadesátiletou překladatelku Libuši Bryndovou, která pěstovala konopí jako lék na svoje artritické a astmatické obtíže.
Jedenapadesátiletá Libuše Bryndová trpí artritidou a astmatem. Jako lék si svépomocí vyráběla mastičku z konopí a Okresní soud v Táboře jí za to uložil trest dva měsíce s podmíněným odkladem na jeden rok. Navíc konopnou drť, které zabavila policie, již zpět nezíská.
Byla to fraška?
Závěrečná zpráva okresního státního zastupitelství v Táboře vypadá hrozivě. Libuše Bryndová podle ní například v roce 2007 "vypěstovala 565 gramů toxikomansky využitelného materiálu s koncentrací účinné látky delta-9-THC". Jak vypadá realita? "Policisté u mé klientky zabavili sedm krabic s konopnou mastí. Co s ní budou dělat, to nevím," řekla serveru TÝDEN.CZ právnička obviněné "mastičkářky" Klára Veselá Samková.
Podle policie paní Bryndová používala konopí také ke kouření, svoje výrobky navíc měla předávat dalším lidem. Celý případ ale budí dojem frašky. Obžalovaná Libuše Bryndová, publicistka a překladatelka, která dlouhou dobu působila u Evropské komise v Bruselu, jen těžko odpovídá klasickému profilu pěstitele drog. "Dělala z konopí různé věci - koupele, obklady, čaje. A občas se s někým podělila," řekla Samková.
Trest? Propadnutí krabičky s mastí
Státní zástupkyně Iveta Janů pro samoléčitelku navrhla i trest - propadnutí věci. "126 gramů nezhomogenizovaného směsného vzorku sušené rostlinné drti konopí, dva kusy krabiček a mastí zelené barvy," stojí v obžalobě.
Libuše Bryndová považuje trestní stíhání za zásah do ústavou zaručených práv a hodlá dosáhnout úplného osvobození. Pomoci by jí k tomu mohl i nedávný rozsudek Nejvyššího soudu. Ten letos v lednu osvobodil Máriu Brodskou (59) a rozhodl, že pěstování konopí pro samoléčení není možno považovat za zločin.
"Jsme přesvědčeni, že stíhání takových osob je zároveň způsobem, jak česká policie maskuje svoji neschopnost zabránit velkoplošnému pěstování marihuany, který se v posledních několika letech rozmohl v hromadných velkopěstírnách," myslí si advokátka Klára Samková.
Žaloba kvůli reportáži
Zastání našla v osobě Anny Čurdové, stínové ministryně ČSSD pro ženu a rodinu. "Tento stát neumí a ani nechce umět bojovat s opravdu nebezpečnými drogami a kriminalitou s nimi související. Nebezpečnost výroby mastí s THC ohodnotili vyšetřovatelé jako nulovou, přesto táborská státní zástupkyně Iveta Janů navrhla obžalobu," nechala se slyšet stínová ministryně.
Stojí za to připomenout, že obžalovaná měla těžko jinou možnost, než se přiznat. Policie totiž zahájila trestní stíhání kvůli reportáži, kterou o Libuši Bryndové a jejích konopných mastičkách natočila a odvysílala Česká televize.
Foto: Lucie Pařízková, archiv