Nová regule
Máte model letadla? Tak ho přihlaste a plaťte, vzkázal úřad
13.03.2012 06:22 Původní zpráva
Dvěma stovkám leteckých modelářů jejich koníček značně zhořkne. Podle směrnice Úřadu pro civilní letectví musejí nově zaplatit za povolení k létání a doložit i to, zda umějí svůj stroj řídit. Hobby se jim tak prodraží o tisíce korun.
Řada leteckých modelářů chtěla být v mládí opravdovými piloty. Teď se svému vysněnému povolání alespoň v něčem vyrovnají - v byrokracii. Děkovat za to mohou Úřadu pro civilní letectví a jeho nové směrnici. Ta po leteckých modelářích vlastnících stroje těžší dvaceti kilogramů požaduje, aby povinně přihlásili sebe i svoje letadlo, doložili, že ho umějí řídit, a hlavně zaplatili 5 tisíc korun za povolení k létání. A dalších 1500 korun za prodloužení tohoto "leteckého řidičáku" po každých dvou letech.
"Model těžší dvaceti kilo už je považován za bezpilotní letadlo, a je proto důležité jeho provoz z bezpečnostních důvodů regulovat. Není naším cílem zvyšovat byrokracii, ale je nutné si uvědomit, že takto těžký stroj dokáže při pádu způsobit značné škody, bez problémů například prolétne střechou domu," zdůvodňuje novinku mluvčí úřadu Petr Navrátil.
Nová pravidla se dotknou asi dvou stovek modelářů, kteří mají ve svých minihangárech letadla těžší dvaceti kilogramů. Dále se jimi budou muset řídit lidé, kteří své modely (i lehčí než 20 kilogramů) používají k podnikání. Tedy modely například fotografují krajinu nebo jimi táhnou reklamní poutače. "I tyto činnosti, které majitelé modelů dělají za účelem zisku, jsme chtěli novými pravidly jasně definovat," doplňuje důvody zavedení novinky Viktor Nath z Úřadu pro civilní letectví.
Přísnější regule nejsou třeba, soudí modeláři
Modelářům se nové regulace příliš nezdají. Považují je za zbytečné. "Z hlediska leteckého úřadu jsou ta nová pravidla pochopitelná, mají přispět ke zvýšení bezpečnosti. Z hlediska modelářů jde však o zbytečnost. Navíc docela drahou," soudí o nové směrnici Tomáš Bartovský z Klubu leteckých modelářů.
V poslední době totiž podle něj není v Česku znám případ, kdy by nějaký model způsobil závažné škody. "Modeláři s nimi většinou létají na odlehlých místech, a když letadlo spadne, tak se rozbije jen stroj samotný. Velká havárie se stala naposledy v Maďarsku před sedmi lety, kdy se model zřítil na přehlídce a nalétl do davu přihlížejících. Jednoho z diváků tehdy zabil," dodává Bartovský.
Pravidla pro provozování velkých modelů už několik let upravuje zákon o civilním letectví. Doteď však k němu chyběl prováděcí předpis, a tak ho modeláři ve většině případů ignorovali.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.