Policejnímu vedení ani ministru vnitra se nezamlouvá nápad pražského primátora Pavla Béma na zřízení tzv. metropolitní policie. Ten před několika dny oživil předvolební plán ODS poté, co hlídku městských strážníků odzbrojil třicetiletý muž, proti němuž pak museli zasáhnout republikoví policisté.
Primátor Pavel Bém v televizní diskusi na ČT1 prohlásil, že chce vytvořit metropolitní policii spojením městské policie s dopravními a pořádkovými složkami policie republikové. „Mohla by být levnější i efektivnější než stávající systém,“ řekl pro TÝDEN.CZ.
Tento plán, který byl dokonce součástí volebního programu pražské ODS, ovšem nemá podporu ani u Bémova stranického kolegy Ivana Langera. „O metropolitní policii vůbec neuvažujeme. Naší prioritou je řešit problémy stávajících městských policií, a to v celé republice, nejen v Praze,“ odmítá tuto myšlenku ministr vnitra.
Systém metropolitních policií, které sdružují policejní jednotky větších aglomerací, existuje v mnoha zemích. Nejznámější je takzvaná Met v Londýně, do jejíž působnosti patří území širšího Londýna s výjimkou historického centra (City). Svou metropolitní policii mají však také v Dublinu, Las Vegas, Washingtonu, Torontu, Mumbaí nebo Tokiu.
Město je pro...
Vznik metropolitní policie má podporu hlavně mezi politiky, kteří sedí na pražské radnici. „Pokud v Praze není něco v pořádku, jsem často volán k zodpovědnosti já,“ stěžuje si primátor Bém. Jemu podléhá městská policie a republikové oddíly může pouze žádat o spolupráci. „Takhle rozkouskovaná policie moc dobře nefunguje,“ kritizuje.
Sloučená metropolitní policie by podle Béma mohla ušetřit až o desítky milionů ročně. „Primární je pro mě ale zvýšení kvality: aby ubylo trestných činů, vzrostla jejich objasněnost a aby se Pražané cítili bezpečněji,“ popisuje tři faktory, které podle něj potřebují zlepšit. Podle výzkumů společnosti GfK se v hlavním městě cítí bezpečně jen asi dva z pěti obyvatel. Metropole je tak podle občanů nejnebezpečnějším městem v zemi.
„Zlepšovat komunikaci mezi městskou a státní policií nestačí, je potřeba změnit celou strukturu,“ souhlasí pražská radní za SNK-ED Markéta Reedová. „Nejde o to, aby si někdo uzurpoval vedení. V čele metropolitní policie by nemusel stát primátor, stačilo by, kdyby zástupci města mohli do jejího fungování zasahovat – třeba zastoupením v orgánu podobném správní radě,“ navrhuje.
Sloučení policií by mohlo pomoci i v tom, že by zmizela nevraživost, která mezi nimi panuje. O rivalitě mluví otevřeně například členka bezpečnostního výboru pražského zastupitelstva Petra Kolínská. „Existuje jak mezi politiky, tak mezi vedením policií, a proniká to i do řadových složek,“ řekla před časem.
Třecí plochy připouští i primátor Bém. „Čas od času se objeví, ukázkovým příkladem byl spor o taxislužbu. Zatímco městští policisté se snažili omezit podnikání taxikářů, kteří si účtovali téměř sto korun za kilometr, Policie České republiky v Praze 1 se postavila proti,“ připomíná léta trvající kauzu (podrobnosti si o ní si můžete přečíst ve starším článku).
...ministerstvo a policie proti
Ministr vnitra Ivan Langer prosazuje změny ve stávajících městských policiích. „Je nutné zpřísnit předpoklady pro přijetí do těchto sborů a zlepšit výcvik strážníků,“ popisuje svou představu.
Proti plánu na vytvoření metropolitní policie je i pražský policejní ředitel Petr Želásko. „Odmítám variantu dvou početně masivních policejních organizací, kdy jedna ponese odpovědnost za veřejný pořádek a druhá v podstatě za trestní řízení a blíže neurčenou odpovědnost za bezpečnost,“ sdělil na dotaz serveru TÝDEN.cz. Metropolitní policie by totiž stejně musela koordinovat svou činnost s kriminálkou a dalšími odděleními, která by Policii ČR zůstala.
Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek diskusi o metropolitní policii vítá. Upozorňuje ovšem, že by bylo nutné provést významné legislativní změny, pokud by měla vzniknout. „Podle našeho názoru je spolupráce městské i republikové policie v Praze na slušné úrovni. Konkrétní sporné případy jsou záležitostí jednání,“ říká.
Dosáhnout změn, které požaduje Pavel Bém, je podle Bílka možné, pokud budou obě policie komunikovat se zástupci magistrátu a pokud se podaří provést reformu policie. „Policie nově hodnotí svou činnost nikoli podle kvantity, ale kvality - hlavním kritériem je to, co je důležité pro občany, “ popisuje. „Když si člověk bude se svým policistou chodit povídat o počasí, je pravděpodobnější, že mu řekne třeba i o trestné činnosti, když se o ní dozví,“ nastiňuje, jak by se měla Policie ČR v budoucnu prezentovat občanům.
Odborníci mlčí
TÝDEN.cz chtěl k tématu získat i vyjádření odborníků, kteří se bezpečnostním problémům a možnostem uspořádání policejních jednotek věnují teoreticky. „Toto téma teprve začínám studovat. Konkrétní fundované doporučení vám budu moci dát za rok,“ odmítl komentář Pavel Macek, vedoucí Katedry bezpečnostních služeb Policejní akademie ČR.
Neutrální postoj má k možnému vzniku metropolitní policie ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš. „Tohle je otázka pro politiky, a ne pro odborníky,“ domnívá se. Tvrdí, že se jednotky obou policií umějí domluvit, společné vedení by ale mělo tu výhodu, že by všichni policisté dostávali společné úkoly, což zatím není pravidlem. „Asi největším problémem je v Praze doprava. Kdyby byla jen jediná policie, bylo by možné ji řešit efektivněji,“ říká.
Větší spory kvůli metropolitní policii ale zřejmě nenastanou. „Pokud ministerstvo vyřeší ty tři problémy, které jsou pro nás prioritní, například v rámci reformy policie, budu spokojen,“ uzavírá smířlivě Pavel Bém.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda, Tomáš Nosil a archiv