Alkoholická kampaň
Miloš Zeman žádá právo na kořalku: 200 litrů na rodinu
18.09.2012 07:15 Původní zpráva
Až 200 litrů by si každá rodina mohla vypálit v domácí palírně, kdyby se uskutečnil plán prezidentského kandidáta Miloše Zemana. Odborníci tvrdí, že by se stát měl vydat opačným směrem a pití alkoholu snižovat. Zemanův návrh by přivodil až desetinásobný nárůst spotřeby.
Bývalý premiér Miloš Zeman už v minulosti ukázal, že se nezdráhá jít proti proudu. Potvrzuje to i v době prezidentské kampaně. Zatímco Česko zavedlo částečnou prohibici, Zeman žádá, aby si každá rodina mohla vypálit dva hektolitry kořalky.
Anketa:
Souhlasíte se zákazem prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila kvůli otravám metanolem?
"Stát téměř znemožnil domácí pálení chutné slivovice nesmyslně vysokou asi stokorunovou daní za litr doma vypáleného alkoholu," napsal Zeman pro Nedělní Blesk. "Kdyby stát umožnil domácí palírny, řekněme v objemu dvě stě litrů na rok pro rodinu a známé, tak by klesl počet těchto případů už z toho prostého důvodu, že domácí výrobce těchto nápojů do nich metylalkohol nikdy nepřidá," doplnil Zeman.
Objem domácího alkoholu zmíněný Zemanem překvapil odborníky. "Jde o zarážející množství. Spotřebu alkoholu v Česku je třeba snižovat, nikoli zvyšovat," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Petr Popov, primář Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podle zjištění Českého statistického úřadu spotřebují Češi včetně kojenců přibližně tři a půl litru lihovin ročně. Pokud by se drželi Zemanova přání, pili by až desetkrát víc.
"Myslím si, že tento návrh zvláště v této době nelze brát vážně," uvedl předseda Sdružení výrobců lihovin Pavel Kučera. Zemanův nápad by mohl mít na státní rozpočet i na výrobce lihovin drtivý dopad. "Z pálenic je alespoň nějaká daň a všichni víme, že i když se oficiálně produkty pěstitelského pálení prodávat nesmějí, obchoduje se s nimi. Navíc tyto produkty ani nepodléhají značení kolkem," dodal Kučera.
Z vyjádření prezidentského kandidáta vůbec není patrné, co myslí "domácími palírnami". Pokud za ně pokládá současné pěstitelské pálenice, ještě nejde o naprosto šílený nápad. Pokud by se chystal povolit destilační přístroj do každé rodiny, bylo by mnohem hůř. "Kdyby si lidé vyráběli alkohol podomácku, setkali bychom se s otravami metylalkoholem mnohem častěji," tvrdí primář Popov.
Dohled nad pálením lihoviny musí mít zkušený člověk. Nejde jen o proces pálení, při němž vzniká metanol. Záleží také na surovině. Pokud se totiž někdo chystá vyrobit pálenku z nezralého ovoce, pravděpodobnost otravy se zvyšuje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.