Bývalý šéfkomunista
Miloše Jakeše srazilo auto. Ležel jsem v krvi, řekl
10.02.2017 12:55
Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš (94) se stal v Praze účastníkem dopravní nehody. Někdejší šéfkomunista vyvázl s modřinami. Řidička ihned přivolala ke zraněnému záchranku. Politik byl okamžitě převezen záchrankou do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Případ se zatím vyšetřuje.
"Byl jsem v šoku, ležel jsem v krvi," citoval Jakeše deník Blesk. Srážka se odehrála v okamžiku, kdy přecházel po přechodu směrem na tramvajovou zastávku. " V tom do mě zezadu bouchlo auto," líčil Jakeš průběh nehody.
Auto řídila mladá žena. Po nehodě přispěchala zraněnému na pomoc a zavolala sanitku. Jakeš vyvázl z nehody s drobnou zlomeninou nosu a pár modřinami. "Odvezli mě do vojenské nemocnice ve Střešovicích, kde mě prohlédli, zrentgenovali. Po skončení prohlídky jsem šel na tramvaj a po svých," uvedl. Proč mladá řidička chodce srazila, je zatím předmětem vyšetřování.
Jakeš o sobě dal výrazněji vědět naposledy na začátku ledna, kdy poskytl rozhovor ruskému internetovému webu Gazeta.ru. Kriticky se v něm vyjádřil na adresu posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova; řekl, že jím chystaná perestrojka (přestavba) nebyla ani promyšlená, ani potřebná. Gorbačov podle něj nechápal, že Sovětský svaz drží pohromadě ideologie a komunistická strana. Československo by podle Jakeše dopadlo stejně špatně jako Gorbačovův Sovětský svaz už v roce 1968, kdyby tehdejší vývoj nezastavil zásah sovětských vojsk.
Jakeš prý chystal vlastní verzi přestavby, která však nekopírovala tu sovětskou. Reformy byly nachystané, jejich spuštění v lednu 1990 však zmařil "státní převrat" zosnovaný podle Jakeše jeho soupeři uvnitř vládnoucí strany za přispění sovětské tajné policie KGB, která si jej přála nahradit v čele strany a státu někým jiným.
"Státní převrat by se nepovedl bez převratu uvnitř strany," tvrdil s tím, že vnitrostraničtí spiklenci za pomoci Státní bezpečnosti využili studentskou demonstraci ke srážkám s policií na Národní třídě 17. listopadu 1989. "Chtěli svrhnout stranické vedení, ale místo toho zničili socialismus," usoudil.
Svou dlouhověkost Jakeš přičítá nejspíše tomu, že se vždy pohyboval, v životě nedržel cigaretu v ruce a alkohol požíval jen vzácně. Rád by napsal ještě jednu knihu o budování socialismu v Československu, včetně příčin jeho porážky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.