Ministerstvo zdravotnictví: Léky vám <span>vybere lékárník</span>

Domácí
6. 3. 2009 07:21
Výběr léku by byl na lékárníkovi. Musel by ale nabídnout ten levnější.
Výběr léku by byl na lékárníkovi. Musel by ale nabídnout ten levnější.

Výběr léku by byl na lékárníkovi. Musel by ale nabídnout ten levnější.Ministerstvo zdravotnictví připravuje změnu ve způsobu předepisování léků. Pacienti by možná už od července nedostávali recept s konkrétními předepsanými léky, ale lékař by na předpis uvedl pouze název účinné látky, kterou má lék obsahovat. O tom, jaký lék by nakonec lidé dostali, by rozhodovaly lékárny.

"Uvažujeme o zavedení takzvané generické preskripce, což by znamenalo, že na lékařský předpis by se už nepsaly názvy léků, ale názvy účinných látek," řekl deníku Právo Marek Šnajdr, první náměstek ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové. Lékárník by měl podle Šnajdra povinnost, v případě, že existují alternativy léku s danou účinnou látkou - což je u generických přípravků běžné - vydat lék s nejnižší cenou.

ČTĚTE TAKÉ: Filipiová: Julínkovy reformy vyžadují jen drobné změny

Náměstek rovněž uvedl, že pokud by systém začal fungovat, zdravotní pojišťovny by ušetřily za léky možná několik miliard korun a výrobci by se snažili ceny léků snížit.

Generická preskripce by mohla donutit výrobce snižovat ceny léků.Už dnes je povolena takzvaná generická záměna. Pokud nemá lékárník předepsaný léčivý přípravek k dispozici, může jej se souhlasem pacienta nahradit jiným, který obsahuje stejnou léčivou látku a je shodný z hlediska účinnosti a bezpečnosti. Generických přípravků je na trhu v Česku většina z 8 600 hrazených léků.

Mohlo by dojít ke zmatkům

"Generická preskripce je dobrá věc. Lékař by ale měl mít možnost předepsat buď lék, nebo účinnou látku. Tak to funguje v jiných zemích," komentoval návrh prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš se domnívá, že taková úprava receptů by musela být učiněna zákonem. "Pro lékaře psát místo léku účinnou látku by bylo asi svízelné," uvedl Beneš. Také někteří lékaři tvrdí, že by mohlo docházet ke zmatkům, problémy by mohli mít zejména starší lidé, kteří jsou na své léky zvyklí.

Ilustrační foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ