Ministr školství Josef Dobeš se rozhodl rezignovat poté, co ve středu na jednání vlády hlasoval proti návrhu, že letos musí v rozpočtu ušetřit 2,5 miliardy korun. Původně měl vázat 4,5 miliardy. Podle ministra je ale i nižší varianta nepřijatelná a znamenala by okamžité snížení platů učitelů. Vláda schválila, že resorty musejí celkově vázat výdaje za 23,6 miliardy korun.
Dobeš vázání prostředků ve svém resortu označil za "drakonické". V prohlášení, které ČTK poskytl jeden z jeho spolupracovníků, Dobeš také uvedl, že snížení platů učitelů nechce připustit.
"Rozhodl jsem se tedy vyvodit osobní odpovědnost a rezignovat. Své rozhodnutí jsem učinil s plnou vážností," uvedl Dobeš v textu prohlášení. "Nemohu škrtat peníze učitelům, šel bych proti svému svědomí," napsal poté v textové zprávě serveru TÝDEN.CZ s tím, že svůj krok detailně vysvětlí na zítřejší tiskové konferenci na ministerstvu školství.
"Jeho rozhodnutí považuji za politicky a lidsky korektní a poctivé," prohlásil Nečas. Dobeš podle něj věděl, že premiér žádá, aby vláda rozpočtová úsporná opatření prosazovala jednomyslně a jedinou možností v případě nesouhlasu je odchod z kabinetu.
Vizitka Josefa Dobeše: Vzdělání: Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. |
Ministr financí Miroslav Kalousek podotkl, že školství je vládní prioritou, a proto byla jeho rozpočtová kapitola nyní krácena o polovinu méně než ostatní. "Žádný jiný ministr se takového privilegia nedočkal, byť by si to mnozí přáli," poznamenal s tím, že Dobeš se i přesto rozhodl odejít.
Kalousek zdůraznil, že vázání dvou miliard korun odpovídá dvěma procentům rozpočtu resortu školství. Také Nečas upozornil, že je jen na ministrovi, kde přesně peníze ušetří a zmínil například situaci regionálního školství se třídami naplněnými jen ze 70 procent.
Nečas ale odmítl spekulovat, kdo by mohl Dobeše na ministerstvu nahradit. "Ta věc je příliš čerstvá, vlastně se ještě ani papírově nestala," podotkl.
"Nejhorší ministr škoství"
Dobešův stranický kolega, ministr pro místní rozvoj Karel Jankovský připustil, že Dobeš byl kvůli škrtům pod velkým tlakem. Své rozhodnutí prý ale nakonec učinil po konzultacích se spolustraníky.
Ministrův odchod uvítal jeho rival z ČSSD, stínový ministr školství Marcel Chládek s tím, že Dobeš měl odejít už dávno. "Pan ministr Josef Dobeš byl nejhorším ministrem školství všech dob," poznamenal s tím, že když opozice hlasovala v úterý ve sněmovně o nedůvěře vládě, doufala, že kabinet odejde "najednou, nikoli po jednom". Dobešův konec uvítal také expředseda ČSSD, nynější šéf národních socialistů Jiří Paroubek.
Dobešův odchod v minulosti několikrát žádala odborná veřejnost, naposledy byl terčem kritiky kvůli rozhodnutí v kauze právnické fakulty plzeňské univerzity. Na výrazný odpor ministr v zimě narazil také v souvislosti s chystanou reformou vysokého školství. Jeho velkým kritikem byl například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Ten proto zprávu o jeho demisi přivítal. "Určitě je to dobrá zpráva pro české školství. Josef Dobeš nezvládal jak komunikaci s vysokými školami, tak personální politiku, tak návrh koncepce regionálního školství a v neposlední řadě také eurofondy," tvrdí Gazdík.
Právě kvůli eurofondům už Dobeš demisí jednou hrozil. Před několika měsíci prohlásil, že z vlády odejde, pokud se mu do počátku dubna nepodaří dát do pořádku problémy s čerpáním evropských peněz. A nebylo to poprvé, kdy svoje setrvání ve funkci něčím podmínil. Poprvé tak učinil loni v březnu, když prohlásil, že odstoupí, pokud se nepovede premiéra státních maturit. Tu nakonec označil za úspěch a ve funkci setrval.
Stejného názoru však není Nejvyšší kontrolní úřad, který před týdnem celý projekt strhal. "Nepodařilo se dosáhnout stavu, kdy by maturitní zkouška byla klíčovým kritériem pro přístup na vysokou školu. Navíc některé prvky realizace maturitní zkoušky nepřispěly k naplnění cíle zvýšit objektivitu a srovnatelnost maturitní zkoušky jako celku," tvrdí úřad v kontrolní zprávě. A nelíbí se mu ani cena zkoušek. Zatímco původně ministerstvo deklarovalo, že v roce 2010/2011 cena nepřesáhne 210 milionů korun, skutečné náklady se vyšplhaly na téměř 300 milionů.
Odchází Dobeš kvůli škrtům?
Koaliční TOP 09 také ministra, za kterého se několikrát postavil prezident Václav Klaus, loni kritizovala za to, že na ministerstvo přijal kontroverzního úředníka Ladislava Bátoru.
Dobešovo vysvětlení, že z ministerstva odchází kvůli drastickým škrtům, se příliš nezdá školskému odborníkovi ODS Walteru Bartošovi. "To, že mu z resortu měly zmizet dvě miliardy, je samozřejmě problém, ale mohl se na to připravit. Mohl ušetřit spoustu peněz jinde, což nedělal. Namísto toho v mnoha oblastech pochybil. Reformu vysokých škol, která nebyla špatná, nedokázal dobře zkomunikovat. Změna financování regionálního školství vymyslel špatně už od počátku a navíc si podrazil nohy častými personálními změnami na ministerstvu, které mají za následek i problémy s čerpáním fondů," pustil se do Dobeše Bartoš. Podle něj by měl nyní na křeslo ministra školství usednout akademik, který by měl dokázal narovnat vztahy s rozezlenými školami.
Přehled personálních změn v koaliční vládě Petra Nečase: 15. prosince 2010 - Kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) oznámil rezignaci ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Prezident Václav Klaus demisi přijal 21. prosince a 17. ledna jmenoval novým šéfem resortu starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu (ODS). 21. dubna 2011 - Prezident Václav Klaus jmenoval ministrem vnitra někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho a ministrem dopravy Radka Šmerdu (oba nestraníci). Vládu opustil ministr dopravy Vít Bárta (demisi podal 8. dubna), dosavadní ministr vnitra Radek John (VV) zůstal vicepremiérem s pověřením řídit boj proti korupci. 17. května 2011 - Vicepremiér a předseda VV Radek John předal Petru Nečasovi rezignaci na funkci vicepremiéra. Ve vládě prý necítil dostatečnou podporu pro boj proti korupci a s Nečasem se neshodl na personálním obsazení týmu svých spolupracovníků. Prezident demisi přijal 20. května 2011. 1. července 2011 - Prezident jmenoval místopředsedkyni VV Karolínu Peake vicepremiérkou. Peake dostala na starost legislativní radu vlády a výbor pro koordinaci boje s korupcí. Prezident také jmenoval ministrem dopravy pražského manažera VV Pavla Dobeše. Nahradil Radka Šmerdu, který na funkci rezignoval 30. června. Příchod dvou nových ministrů VV byl součástí dohody koaličních stran o pokračování ve vládě. 4. října 2011 - Premiér překvapivě navrhl odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Svůj krok Nečas vysvětlil dlouhodobou nespokojeností s prací svého stranického kolegy. Fuksovi vyčetl například chyby při správě lesů a vadilo mu také, že málo hájil ve vládě stanoviska ODS. Fuksu 6. října v čele ministerstva nahradil bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (rovněž ODS). 9. listopadu 2011 - Premiér přijal demisi ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS). Ministr se ocitl v podezření kvůli nejasným milionovým transakcím na účtu své matky. Kocourek je vysvětlil potřebou "odklonit" majetek v době, kdy se rozváděl. Novým ministrem průmyslu jmenoval prezident 16. listopadu šéfa jihočeské ODS Martina Kubu. 8. prosince 2011 - Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) podal rezignaci. Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě a v majetkovém přiznání to neuvedl. Prezident jeho demisi přijal 16. prosince a 20. prosince jmenoval novou ministryní kultury Alenu Hanákovou (STAN). 21. března 2012 - Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) se rozhodl rezignovat poté, co na vládě hlasoval proti návrhu, že letos musí v rozpočtu ušetřit 2,5 miliardy korun. |