Ministr: Případ entomologů může ovlivnit <span>vztah s Indií</span>

Domácí
30. 9. 2008 20:48
Český ministr zahraničí při jednání se svým indickým protějškem.
Český ministr zahraničí při jednání se svým indickým protějškem.

Český ministr zahraničí při jednání se svým indickým protějškem.Pokud by se nepodařilo vyřešit problém s českými vědci, kteří byli v Indii obžalováni z nezákonného sbírání brouků, došlo by podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga k jistému ochlazení česko-indických vztahů. Ministr na to upozornil v New Yorku po úterním setkání se svým indickým protějškem Pranábem Mukherdžím.

"Kdyby se to nevyřešilo, pak ano, pak by k jistému ochlazení došlo," konstatoval po schůzce, která se uskutečnila z české iniciativy.

ČTĚTE TAKÉ: Čechům hrozí za sběr hmyzu v Indii až sedm let

Mukherdží po jednání řekl, že do soudních záležitostí může výkonná moc těžko zasahovat. Nicméně uvedl, že v případě Petra Šváchy, který byl zproštěn obžaloby a potrestán pokutou, může ústřední vláda jednat s místní vládou v Dárdžilingu, do jejíž jurisdikce věc spadá. "Jeho problém by mohl být vyřešen," řekl ministr.

Pro Emila Kučeru odsouzeného ke třem letům vězení by bylo podle Mukherdžího nejlepší, aby se odvolal k vyšší instanci. Může pak požádat o propuštění na kauci a na rozsudek čekat na svobodě, vysvětlil.

Jediným způsobem, jak může do celé záležitosti vstoupit česká strana, je poskytnout odsouzeným "kompetentní právní podporu", uvedl indický ministr. Zároveň řekl, že takovou pomoc jim už poskytuje i indická strana.

Schwarzenberg: obžaloba českých entomologů je hluboký omyl

V Praze se na podporu vězněného entomologa konala demonstrace."Máme nejvyšší zájem udržet s Indií nejlepší vztahy, které mají dlouholetou tradici. Indové to také uznávají," uvedl Schwarzenberg. Zároveň před svým partnerem zdůraznil, že Česká republika přikládá problému českých entomologů velkou důležitost. "Považujeme opravdu za hluboký omyl uvěznění a obžalování těchto českých vědců," prohlásil.

Odpovědi na otázku, zda dostal od indické strany příslib věcí se zabývat, se ministr vyhnul. "Dostal jsem už poměrně dost slibů," konstatoval pouze.

Oba vědci byli v červnu v Dárdžilingu obžalováni z toho, že sbírali bez povolení hmyz v národním parku Singhalia. Podle obžaloby mělo jít o lov obzvlášť vzácných druhů ke komerčním účelům. Zoologický institut v Kalkatě ale údajně o nasbíraném materiálu uvedl, že neobsahoval chráněné druhy hmyzu a že nemá komerční, nýbrž pouze vědeckou hodnotu.

Zatímco soud 10. září Šváchu osvobodil, Kučeru poslal do vězení. Za oba se postavila mezinárodní odborná komunita i čeští vědečtí a političtí představitelé, včetně předsedy Akademie věd Václava Pačese a premiéra Mirka Topolánka.

ČTĚTE TAKÉ: Entomologové demonstrovali za propuštění Emila Kučery

Soud v Dárdžilingu provázelo mnoho nejasností, které měly zřejmě souvislost s politickými rozepřemi v této části Indie. Proces se také několikrát odkládal kvůli stávce, k níž se připojili i soudní úředníci.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ