Ministr údržbář. Roční inventura Roberta Pelikána

Domácí
23. 3. 2016
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Názorové veletoče, absurdní rozhodnutí, rozpory v předkládaných zákonech a hlavně až překvapující nepochopení skutečných problémů justice. Robert Pelikán (ANO) má za sebou první rok v čele ministerstva spravedlnosti.

Skoro na den přesně od nástupu Roberta Pelikána jeho ministerstvo ohlásilo záměr převzít od resortu obrany bývalá kasárna Jana Žižky v pražském Karlíně. V tomhle kroku je přitom nechtěná symbolika celého dosavadního ročního působení Roberta Pelikána. Ještě v srpnu minulého roku totiž plánoval, že pražské soudy vystěhuje z historických budov, ty prodá a z výnosů bude financovat výstavbu moderního justičního paláce mimo Prahu, který by odpovídal potřebám justice ve 21. století.

Uplynulo několik měsíců a vše je zase jinak. Ministerstvo spravedlnosti převezme areál bývalých kasáren, kde je odhadovaná investice 2,6 miliardy korun, a to v situaci, kdy nemá peníze ani na údržbu stávajících soudních budov a muselo odložit zahájení stavby justičního areálu v Ústí nad Labem. Navíc je otázka, jak se tato historická budova snese s požadavky na potřeby jednacích síní, eskort a vůbec dopravního spojení, které již tak není v oblasti přetíženého pražského Karlína ideální. Původní ani nový plán přitom Pelikán s nikým z justice nekonzultoval. Názorové obraty a malá schopnost komunikace, to je to, co se jako kritika nejčastěji snáší zevnitř justice směrem k působení Roberta Pelikána ve funkci.

S žalobci ano, se soudci ne

Další z veletočů předvedl Pelikán u návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Ve funkci náměstka Heleny Válkové ho odmítal a veřejně kritizoval, a to v podobě, kterou nyní jako ministr se stejnou vehemencí obhajuje.

Situace je o to absurdnější, že Pelikán odmítl iniciativu soudců v čele s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou, kteří připravovali koncept Nejvyšší rady soudnictví, se zdůvodněním, že si soudci přece nemohou psát zákony, jež se jich týkají. Návrh zákona o státním zastupitelství mířící nyní do vlády je však v klíčových oblastech naprosto shodný s tím, co si sepsali státní zástupci v čele s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Ačkoli přijetí Nejvyšší rady soudnictví mělo hnutí ANO v programu, Pelikán se jí zuby nehty brání. Předsedovi Nejvyššího správního soudu několik měsíců neodpovídal na jeho dopis, v němž mu Baxa nabízel součinnost při práci na soudcovské radě, aby mu pak doslova z donucení napsal, že o to nestojí a považuje celou věc za Baxovu soukromou iniciativu.

(autor je vydavatel serveru Česká justice)

CELOU ANALÝZU ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Petr DimunFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné