Ruský zásah do bojů v Sýrii by mohl podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) situaci vyhrotit a přimět další Syřany k emigraci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) naopak prohlásil, že rozumný člověk by měl cokoli, co může přispět ke zklidnění situace, přivítat.
Ministři to řekli po cvičení kontrol na jižní hranici Česka pro případ zvýšení počtu uprchlíků. Rusko potvrdilo, že zahájilo letecké údery proti Islámskému státu v Sýrii.
"Cokoli, co by mohlo přispět k tomu, aby se tam situace zklidnila, by rozumný člověk měl vítat," uvedl Stropnický. Alespoň zmírnění střetů v Sýrii, i kdyby se situace nevyřešila úplně, by podle něj přineslo podstatné snížení počtu uprchlíků. "Teď nechci spekulovat o tom, jaká by byla cena za tu ruskou pomoc. Určitě by nějaká byla," míní.
"Mě ty ruské nálety vcelku děsí," reagoval na výrok Stropnického Chovanec. "Já chápu pozici armády, že by se tím mohlo něco vyřešit. Otázka je, jestli se to vyřeší, nebo se konflikt zeskaluje," řekl. V Sýrii je podle ministra vnitra 7,5 milionu takzvaných vnitřních běženců.
"To jsou lidé, kteří jsou mimo domov a stále zvažují, jestli mají, nebo nemají ze Sýrie odejít. Je vážná obava, že by mohli opět směřovat do Evropy," uvedl Chovanec.
Podle něj by tak po ruském zásahu mohla přijít další migrační vlna. "Klíč pro migraci je Turecko a Libye. To jsou dvě otázky, které pokud se nevyřeší, tak máme na jaře možnou další migrační vlnu, která Evropu zasáhne," prohlásil. Doplnil, že Rusko je také zapojeno do bojů na Ukrajině, odkud by při zhoršení tamní situace také mohla přijít vlna uprchlíků, která by byla pro Česko ještě závažnější než syrská.
Vyjádření USA
Ke krokům, které podniká Rusko v Sýrii, se vyjádřily také Spojené státy. Uvedly, že je budou ochotny přivítat, pokud budou namířeny proti radikálnímu hnutí Islámský stát a mezinárodní teroristické organizaci Al-Káida. V OSN to řekl šéf americké diplomacie John Kerry.
Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta je příliš brzy na to říct, na jaké cíle Rusko v Sýrii míří.
"Ministerstvo obrany samozřejmě přezkoumává ruskou vojenskou aktivitu v Sýrii," řekl Earnest. Podle ministra zahraničí Kerryho by byl Washington hluboce znepokojen, pokud by Rusko podnikalo letecké údery v místech, kde IS nepůsobí.
Rusko ve středu zahájilo nálety v Sýrii. Podle různých zdrojů míří na umírněnou opozici proti režimu prezidenta Bašára Asada, a ne proti Islámskému státu. Moskva dlouhodobě Asada podporuje a podle mluvčího Bílého domu si Spojené státy všímají toho, že Rusko svoji podporu syrskému vůdci zesiluje. Naopak Západ budoucnost Sýrie vidí bez Asada. "IS jako takový nemůže být poražen, dokud syrským prezidentem zůstane Bašár Asad," řekl také Kerry.