První případ otravy metylalkoholem se objevil v Libereckém kraji, třiatřicetiletého muže udržují v umělém spánku lékaři v jilemnické nemocnici. Jeho stav je stabilizovaný, ale vážný. Podle policie se muž zřejmě otrávil po vypití několika skleniček tuzemáku. "Zakoupil ho zhruba před měsícem v kamenném obchodě, v jedné z lomnických večerek," uvedla policejní mluvčí. Muž celou lahev nevypil, expertizu zajistí celníci.
"Od úterního rána skončilo s otravou metylalkoholem v nemocnicích dalších pět lidí, aktuálně je tak hospitalizováno 34 pacientů a řada z nich je v kritickém stavu," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Počet obětí intoxikace se nezměnil, zůstává jich 23. V Česku kvůli tomu platí zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent. V pátek ho vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Zatím poslední obětí alkoholové aféry je sedmdesátiletá žena ze Zlína, pitva u ní potvrdila, že smrt způsobila otrava metanolem. Policie navíc zkoumá příčinu úmrtí dalšího muže na Zlínsku, jehož ve středu ráno našli lidé v jeho bytě mrtvého.
Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze je další pacient, který se otrávil metanolem. Lékaři osmatřicetiletého muže z Brandýsa nad Labem přijali v úterý pozdě večer. Jeho stav se zlepšuje. Osmapadesátiletého muže, který byl kvůli otravě metylalkoholem v nemocnici od neděle, dnes zdravotníci už propustili domů.
Bendl chce "rodný list" lihovin
Metanolovou aféru řeší i politici. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předloží vládě návrh nových kolků, které mají umožnit prodej tvrdého alkoholu v Česku. Značení by měly dostat lihoviny, které se vyrobily či dovezly až po vypuknutí metanolové aféry. Přeznačení by mohlo trvat "asi 20 dnů". Poslancům sněmovního zdravotního výboru to řekl Kalouskův náměstek Ladislav Minčič. S popisem přesného postupu půjde na jednání kabinetu i ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).
Podle Minčiče se má nové značení týkat alkoholu "po metanolové aféře". Zákazníci by měli díky němu poznat, že je lahev nezávadná. "K takovému novému přeznačení by mohlo dojít v řádu asi 20 dnů s ohledem na všechny technologické lhůty," uvedl náměstek Minčič.
Doba zahrnuje podle něj vydání vyhlášky, natištění kolků v tiskárně cenin, jejich dodání výrobcům a dovozcům, přeznačení i naskladnění zboží.
Anketa:
Uvítali byste co nejrychlejší konec prohibice?
- Ano, přiznám se, že bych se už něčeho ostřejšího rád napil(a). 25%
- Měl by se vymyslet systém, jak do prodeje co nejrychleji vrátit stoprocentně bezpečný alkohol. Ekonomické ztráty jsou velké... 25%
- Ne, jen ať prohibice platí dál. Vždyť pořád umírají další lidé a přibývají otrávení... 25%
- Je mi to jedno, kořalka mi nechybí. 25%
Kolkové pásky zřejmě nezmění ani tvar, ani barvu. Přibýt by na nich měl nejspíš text, z něhož bude zřejmé, že pití vzniklo či dorazilo do Česka až po vypuknutí potíží s metanolem. Zásadnější změna kolků by prý trvala déle. Vyrobit by se jich měly desítky milionů, dodal náměstek. "Když spotřebitel vezme lahev do ruky, z kontrolních pásek uvidí, že vznikla až po aféře," řekl Minčič.
Návod k navracení alkoholu do obchodů a restaurací chce předložit kabinetu také Bendl. Jeho "kuchařka" se má týkat i postupu s lahvemi, které nyní skončily kvůli prohibici ve skladech. Podle ministerstva zdravotnictví je jich tam nyní 20 milionů.
"Jen nové kolky nejsou řešení. Když se bude překolkovávat, tak za nových pravidel," řekl na jednání výboru Bendl. Lihoviny by tak měly podle něj mít "rodný list", tedy doklad o svém původu. Musí tak být dohledatelné, kde lihovina vznikla a z čeho. Posílit se má podle Bendla i informační povinnost. Producenti by měli víc ručit za kvalitu a dávat k ní prohlášení.
V návrhu jsou i další kroky. Týkají se třeba toho, co by měla která instituce sledovat. "Rozumíme tlaku na rychlé ukončení (prohibice), je to přirozené. Nesmí to být ale chaotické. Musí být jasné, co který dozorový orgán bude mít na starosti," dodal Bendl. Bude se prý snažit, aby nynější stav netrval dlouho. "Určitě to ale nebudou hodiny, spíš to vidíme na více dnů, maximálně týden," řekl.
Podle Minčiče se nepočítá s tím, že by stát lahve ze skladů zabavil a likvidoval. Náměstek se ale domnívá, že nové kolkování vyvine "přirozený tlak na solidnější výrobce a dovozce, kteří se sami rozhodnou o své vůli, že se se situací vypořádají".
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) poslancům zdravotního výboru řekl, že plošnou prohibici u dvacetiprocentních a silnějších lihovin vyhlásil proto, že nebyly "nástroje" k označení bezpečného alkoholu. Kdyby takové možnosti byly dřív, mohlo být opatření užší. "Podle zdravého rozumu bylo jasné, že ty alkoholy, které jsou kvalitnější, dražší, do té rizikové kategorie nepatří," uvedl Heger.
Jednotlivá ministerstva chystají i změny zákonů. Někteří poslanci dnes navrhovali, aby výbor sněmovně doporučil zřízení zvláštní komise, která by na přípravu úprav legislativy dohlížela. Se svým záměrem neuspěli.