Rituální omývání a odívání těla zemřelého, ukládání nebožtíků do hrobu bez rakví. Ministerstvo pro místní rozvoj chce umožnit tradiční muslimské pohřby i v Česku. Pochováno bude moci být také potracené nebo mrtvě narozené dítě.
Islám muslimům předepisuje, aby jejich pohřby probíhaly za určitých podmínek. České zákony to však neumožňují. I proto chce ministerstvo pro místní rozvoj novelizovat zákon o pohřebnictví.
Podle pravidel by měl být každý muslim po smrti co nejdříve pohřben, omyt a pochován. Až potud ničemu zákony nebrání. Problém ovšem je, že ve velké většině muslimských zemí jsou mrtví pohřbíváni bez rakve přímo do země. To je ovšem v Česku zakázané. "Pohřbíváme proto podle platných zákonů v rakvi, nechceme to nijak komplikovat," říká arabista Vladimír Sáňka z Islámské nadace v Praze. Mnoho věřících to ovšem nenese dobře. "Pohřeb bez rakve sice není nějaký striktní předpis, ale je to součást tradice," říká Sáňka. Muslimové prý proto uvažovali o tom, že by tělo v rakvi jenom na hřbitov převezli a pak ho pohřbili bez ní. Nakonec od toho ale ustoupili.
Ministerstvo nyní vyslyšelo nejen volání muslimů, ale i příslušníků dalších náboženství, která mají podobné předpisy. Dostanou výjimku. "Muslimské pohřební zvyklosti, ať už jde o rituální omývání a odívání těla zemřelého, přinesení a doprovázení mrtvého k hrobu, pohřbívání bez rakve nebo omezení exhumace, nepovažujeme za hanobení lidských pozůstatků," konstatuje ministryně Karla Šlechtová (ANO).
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 4. DUBNA
Ministryně Šlechtová umožní muslimům pohřby bez rakví
Domácí
3. 4. 2016 21:37Muslimský pohřeb (ilustrační foto).
Autor: Pavel CechlFoto: ČTK/AP , Amel Emric