Místopředsedy sněmovny se v úterý v prvním kole tajné volby stali Jaroslava Jermanová (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Vojtěch Filip (KSČM). Do druhého kola, které bude následovat, postoupili Tomio Okamura (Úsvit) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Oznámil to předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Z volby čtyř zástupců šéfa dolní komory vypadla kandidátka ODS, bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.
Volilo 198 poslanců, osm hlasů bylo neplatných. Nejvíce hlasů dostali Jermanová a Filip, a to shodně 151. Bělobrádka zaškrtlo 133 poslanců.
"Samozřejmě, že mám velkou radost a přijímám to s velkou pokorou. Je to velká výzva, ale myslím, že to půjde dobře," řekla novinářům Jermanová. "Vážím si důvěry a evidentně byly dodrženy dohody, takže jsem tomu rád," podotkl Bělobrádek.
Okamura obdržel 76 hlasů, Kalousek 62. Pro Němcovou hlasovalo 53 poslanců, podle sněmovních pravidel do druhého kola nepostoupila.
Kalousek zhodnotil svůj výsledek z prvního kola tak, že odpovídá složení komory a obavám některých politických soupeřů z jeho přednostního slova v diskusi. "Já to nechápu jako soutěž mezi mnou a Tomiem Okamurou, spíš to chápu jako úroveň úsudku našich kolegů v Poslanecké sněmovně," komentoval kandidát TOP 09 a Starostů nynější druhé kolo, jehož výsledek bude vyhlášen v 16.45.
"Pokud se mě ptáte na můj osobní pocit, tak nikdo rád neprohrává, ale nakonec jsem si to musela srovnat v hlavě, že mým vítězstvím je těch téměř 30 tisíc preferenčních hlasů, což je více než tady ti, co mi hlasy nedali," řekla ke svému výsledku Němcová. Je prý pyšná na to, že za jejího vedení sněmovny komunisté ve vedení komory nebyli.
Zvolení Jermanové a Bělobrádka se očekávalo na základě dohod mezi ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, které vyjednávají o vládní koalici.
Vizitka předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka (36), který se stal místopředsedou Poslanecké sněmovny:
Datum a místo narození: 25. prosince 1976 v Náchodě.
Vzdělání: vystudoval fakultu veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně (MVDr.); v roce 2008 získal tamtéž titul Ph.D. v oboru ochrana zvířat; vzdělání si doplnil studiem na CEVRO - Liberálně konzervativní akademii (ekonomie, politologie, právo, mezinárodní vztahy, politický marketing a veřejná prezentace) a absolvoval i postgraduální MPA program v oboru bezpečnostní a krizový management (titul MPA).
Současné funkce: předseda KDU-ČSL (od 20. listopadu 2010), člen Poslanecké sněmovny (od října 2013), předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje (od 2012), člen zastupitelstva města Náchod (od 2010).
Praxe: veterinární inspektor Krajské veterinární správy pro Královéhradecký kraj (2001-2009), krajský tajemník KDU-ČSL Pardubického kraje (2009-2010).
Členství a funkce v politických stranách: člen KDU-ČSL (od 2004), předseda strany, předseda místní organizace KDU-ČSL v Náchodě; byl předsedou okresního výboru strany Náchod; v letech 2008 a 2009 byl místopředsedou Mladých křesťanských demokratů.
Ostatní: Je ženatý, má syna Josefa. Píše básně a texty, z nichž část zhudebnil. Mezi jeho koníčky patří zahrada, příroda, literatura, hudba, historie, výtvarné umění, sport. Trpí roztroušenou sklerózou. V den svého zvolení do čela KDU-ČSL na sebe upozornil výrokem: "Za ty roky mi prošla rukama spousta dobytka a sviní a věřte mi, že si s nimi poradím, i když se s nimi potkám ve vrcholné politice".
Vizitka poslankyně Jaroslavy Jermanové (43; ANO 2011), která se stala místopředsedkyni Poslanecké sněmovny:
Datum a místo narození: 17. srpna 1970, Karlovy Vary
Vzdělání: absolvovala Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze (1993).
Současné funkce: členka Poslanecké sněmovny (od října 2013), předsedkyně středočeské organizace hnutí ANO
Působení v politice: v letech 2004 až 2011 byla členkou ODS; v letech 2002 až 2006 byla starostkou obce Krhanice na Benešovsku, do zastupitelstva byla za nezávislé zvolena už v roce 1998; od podzimu 2004 zasedala za občanské demokraty jedno volební období v zastupitelstvu Středočeského kraje; v roce 2010 kandidovala za ODS do sněmovny a i do benešovského zastupitelstva, ale v obou případech neúspěšně; od loňského roku se angažuje v ANO, letos vedla po odstoupení podnikatele Tomáše Březiny středočeskou kandidátku strany a byla zvolena do Poslanecké sněmovny
Kariéra: po škole působila v několika společnostech na referentských pozicích, věnovala se mj. personalistice; v letech 2007 až 2008 pracovala na úřadu Regionálního operačního programu Střední Čechy, poté se stala manažerkou maloobchodní sítě obchodů s nábytkem.
Rodina: svobodná, má synaVizitka poslance Vojtěcha Filipa (58; KSČM), který byl po třech letech opět zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny:
Datum a místo narození: 13. ledna 1955, České Budějovice
Vzdělání: absolvent Právnické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně (1978)
Současná funkce: předseda KSČM (od 1. října 2005), poslanec (opět od října 2013)
Působení v politice: do komunistické strany vstoupil v roce 1983, v letech 1984 až 1990 byl poslancem Městského národního výboru v Českých Budějovicích a v letech 1994 až 2002 členem městského zastupitelstva v Českých Budějovicích; v letech 1990 až 1992 zasedal ve Sněmovně lidu Federálního shromáždění; od června 1996 do rozpuštění letos v srpnu byl nepřetržitě poslancem, křeslo znovu získal i letos v říjnu; mimo zde působil jako předseda poslaneckého klubu KSČM (1996-2002) a v letech 2002 až 2010 byl místopředsedou Sněmovny; v letech 2004 až 2005 byl místopředsedou KSČM
Praxe: v letech 1979 až 1990 pracoval jako právník v národním podniku Sfinx v Českých Budějovicích, v roce 1992 si otevřel vlastní advokátní kancelář
Rodina: ženatý, s manželkou Ludmilou, která je stomatoložka, mají syna a dceru
Ostatní: Filip podle archivních dokumentů spolupracoval s komunistickou tajnou policii StB. Podle soudního rozhodnutí z 90. let ale nešlo o vědomou spolupráci. Filip sice pro tehdejší rozvědku pracoval, nevěděl prý ale, že organizačně spadá pod StB. Letos dovedl stranu k druhému nejlepšímu výsledku ve volbách do Sněmovny od roku 1996.